W dniach 5-8 czerwca w Bornem Sulinowie odbył się finał centralny XLI Zawodów Sportowo-Obronnych „Sprawni jak żołnierze 2018” zorganizowanych przez Pomorski Wojskowy Oddział PTTK przy Klubie Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Wałczu.
Przedsięwzięcie realizowane było w formie zadania zleconego powierzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przy wsparciu i pomocy: Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowego Stowarzyszenia „Sport-Turystyka-Obronność”, Szczecineckiego Bractwa Kurkowego, Władz Samorządowych i Administracyjnych Bornego Sulinowa oraz wielu ludzi „Dobrego Serca i Woli”. W zawodach wzięły udział drużyny dziewcząt i chłopców zwycięzcy eliminacji wojewódzkich.
Ceremonia rozpoczęcia zawodów odbyła się 5 czerwca br. z udziałem Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Koszalina. Po przemarszu uczestników zawodów za orkiestrą na plac przy Borneńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, nastąpiło uroczyste powitanie wszystkich uczestników i gości przez Kierownika zawodów – mjr. rez. Zbigniewa Manicza. Następnie orkiestra dała pokaz musztry paradnej, a kolejno przy jej dźwiękach w pokazie walki wręcz zaprezentowała się grupa młodzieży z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Tychowa kierowana przez st. chor. Jarosława Marcisza.
6 czerwca br. na strzelnicy Szczecineckiego Bractwa Kurkowego przeprowadzono strzelanie z kbks oraz rzut granatem ćwiczebnym, a następnie na pływalni w Szczecinku pływanie stylem dowolnym na dystansie 50 metrów. W godzinach popołudniowych na „Borneńskim Orliku” zawodnicy zgodnie z regulaminem rywalizowali w teście sprawnościowym.
7 czerwca br. zespoły startowały w Biegu na Orientację – marszobiegu. Na mecie biegu przeprowadzona została ostatnia konkurencja, tj. Podtrzymywanie życia – udzielanie pierwszej pomocy na polu walki. Po zakończonej rywalizacji uczestnicy zawodów podczas specjalnej lekcji – spacerze po Bornem Sulinowie i okolicach przeprowadzoną przez Panią Irenę Skowronek zostali zapoznani z historią miasta, jego dziejami i dniem dzisiejszym.
W kategorii dziewcząt: zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tychowie z woj. zachodniopomorskiego, II miejsce zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Żorach reprezentująca województwo mazowieckie. Na trzeciej pozycji uplasowały się zawodniczki z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku reprezentujące województwo kujawsko-pomorskie.
W kategorii chłopców: I miejsce wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku reprezentująca województwo kujawsko-pomorskie. Drugim zespołem okazała się drużyna z Miejskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie reprezentująca województwo podkarpackie. III miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół im. Dezyderego Chłapowskiego z Bolechowa reprezentującej województwo wielkopolskie.
Zdobyte wyniki, ogromne zaangażowanie młodzieży oraz ich wychowawców świadczą o dużym zainteresowaniu zawodami. Ta ponad czterdziestoletnia tradycja zawodów winna być nadal kontynuowana, a może ona być kontynuowana, gdyż są szkoły, gdzie dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli, a zarazem trenerów uczniowie korzystają z tej formy aktywności sportowej. Ważnym jest również to, że w Kuratoriach Oświaty dla tych zawodów jest nadal zielone światło, pracują w nich ludzie oddani tej sprawie im wszystkim należą się słowa uznania. Za sprawne przeprowadzenie zawodów składam przede wszystkim serdeczne podziękowanie wszystkim sędziom poszczególnych konkurencji, żołnierzom z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, muzykom z Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych w Koszalinie, a nade wszystko Państwu Annie i Janowi Chmielowskim, którzy zapewnili uczestnikom właściwe warunki zakwaterowania i wyżywienia.
Tekst: Jadwiga Borowczak
autor zdjęć: Małgorzata Lempek
komentarze