Weterani poszkodowani, uczestnicy misji zagranicznych z jednostek wojskowych Czarnej Dywizji przez dwa dni, 8 i 9 czerwca, uczestniczyli w spotkaniu środowiskowym.
Spotkanie odbyło się w przepięknej scenerii dolnośląskich Karkonoszy. - Podczas spotkania chcieliśmy, oprócz integracji środowiska weteranów poszkodowanych, zapoznać ich również z zasadami funkcjonowania systemu pomocowego oraz omówić najważniejsze problemy nurtujące środowisko weteranów poszkodowanych – mówił Krzysztof Gradys, pomocnik dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej ds. weteranów.
Jednym z głównych elementów pierwszego dnia spotkania były akcje edukacyjne, w czasie których weterani, uczestnicy misji poza granicami państwa z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 23 Śląskiego Pułku Artylerii, odwiedzili uczniów szkół w Legnicy, Bolesławcu i Kamiennej Górze, opowiadając o niełatwej, aczkolwiek interesującej służbie żołnierza.
Drugim ważnym akcentem, który miał miejsce w piątek 8 czerwca, było przekazanie mieszkańcom Domu Samotnej Matki z Dzieckiem w miejscowości Pobiedna darów rzeczowych, zebranych w ramach akcji charytatywnej przez weteranów z jednostek wojskowych Czarnej Dywizji W tę szlachetną akcję włączyło się także „Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa” z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Największą satysfakcją dla żołnierzy był uśmiech dzieci i wdzięczność młodych matek, tak ciężko poszkodowanych przez los.
Kolejną inicjatywą były spotkania z zaproszonymi gośćmi w czasie paneli roboczych. Z weteranami spotkał się dowódca Czarnej Dywizji generał dywizji Stanisław Czosnek, Mariusz Pogonowski, kierownik Zespołu Wsparcia Weteranów
Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, oraz pułkownik Arkadiusz Stachowiak, pełnomocnik DG RSZ ds. weteranów. Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie dowódcy 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (1ABCT) stacjonującej w Żaganiu, pułkownika Wilsona “Trey” R. Rutherforda, który przedstawił system pomocy weteranom w Stanach Zjednoczonych.
Następny dzień miał charakter integracyjny, a weterani wraz z amerykańskimi żołnierzami mieli możliwość poznania uroków Szklarskiej Poręby i pobliskich szlaków turystycznych. Bardzo miłym akcentem tego dnia był fakt, iż dzięki uprzejmości szefa Ski Arena Szrenica, weterani skorzystali nieodpłatnie z wyciągu linowego na górę Szrenicę.
Kolejne udane spotkanie środowiskowe dowódcy Czarnej Dywizji z weteranami pozwoliło wypracować szereg interesujących wniosków usprawniających system pomocowy, zapoznać się z najważniejszymi problemami nurtującymi środowisko oraz zaprezentować weteranom najważniejsze rozwiązania prawne i zamierzenia skierowane do nich w bieżącym roku.
Szczególne słowa podziękowania należy skierować do Dyrektora Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, za znaczące wsparcie zamierzenia oraz ufundowanie pamiątkowych koszulek dla weteranów.
Tekst: st. chor. Rafał Mniedło
autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło
komentarze