Już w poniedziałek Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu zaprasza chętnych do odwiedzenia uczelni. Podczas dnia otwartego będzie można, jako kierowca pojazdu opancerzonego, sprawdzić swoje umiejętności w symulatorze Jaskier, poznać tajniki strzelania na urządzeniu szkolno-treningowym Śnieżnik, a na wirtualnym polu walki dowodzić pododdziałem.
Wrocławska „kuźnia generałów” zaprezentuje zwiedzającym sprzęt i wyposażenie wykorzystywane na co dzień do szkolenia przyszłych oficerów. Podchorążowie pokażą np. różne rodzaje broni, w tym karabinki Beryl i karabiny maszynowe UKM, a także granatnik GSBO-40 czy zestaw noktowizyjny MU-3. Sporo atrakcji czeka na tych, którzy odwiedzą uczelniany Zakład Symulacji Taktycznych. To tu podchorążowie – z wykorzystaniem systemów symulacyjnych – zdobywają wiedzę z zakresu dowodzenia pododdziałami różnych rodzajów wojsk w warunkach współczesnego pola walki. – Do obejrzenia będzie system Pacast, umożliwiający wirtualny trening dowodzenia i planowanie operacji taktycznych. Pokażemy system Aster, czyli symulator plutonu zmotoryzowanego, wyposażonego w KTO Rosomak w wersji wieżowej, oraz symulator taktyczny VBS3, dzięki któremu także można przenieść się na wirtualne pole walki i dowodzić pododdziałem – tłumaczy mjr Marcin Jasnowski, rzecznik prasowy Akademii.
Zwiedzający będą mogli skorzystać z symulatora strzelań Śnieżnik, na którym przyszli oficerowie uczą się zasad strzelania i doskonalą metodykę szkolenia ogniowego. W poniedziałek na tym sprzęcie to właśnie cywilni ochotnicy będą mogli zostać członkami drużyny bojowej. Pasjonaci strzelectwa będą też mogli sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy pneumatycznej. – Zapraszamy uczniów klas mundurowych, naszych potencjalnych studentów, ale też tych, którym bliskie są wojsko i militaria. Na pewno atrakcji nie zabraknie i każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla mjr Jasnowski. Drzwi uczelni będą otwarte dla zwiedzających od godziny 9 do 13.
Na miłośników wojskowego sprzętu czeka więcej atrakcji. Uczelnia udostępni zwiedzającym najnowocześniejszy symulator Jaskier dla kierowców kołowego transportera opancerzonego Rosomak. – Będzie można sprawdzić się w roli jego kierowcy. Nie jest to łatwe, gdyż warunki jazdy – dzięki specjalnym siłownikom poruszającym kabiną we wszystkich kierunkach – są bardzo zbliżone do warunków naturalnych – tłumaczy mjr Jasnowski.
Na hali sportowej będzie można obejrzeć pokaz walk w bliskim kontakcie w wykonaniu podchorążych, a na placu apelowym pokaz dronów. – Znajdują się one w wyposażeniu powstałego w grudniu 2016 roku Laboratorium Bezzałogowych Statków i Systemów Powietrznych. Sprzęt ten jest wykorzystywany jako pomoc dydaktyczna w różnego rodzaju szkoleniach podchorążych i żołnierzy. Pokaz ich możliwości podczas dni otwartych odbędzie się po raz pierwszy – zaznacza mjr Jasnowski.
Dzień otwarty tradycyjnie już będzie okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni. – Informacje te są co prawda dostępne na naszej stronie, można je zdobyć także telefonicznie, ale z doświadczenia wiemy, że młodzież woli dowiedzieć się wszystkiego z pierwszej ręki. Dlatego punkty informacyjne poszczególnych wydziałów to nieodłączna część dnia otwartego. Zwiedzający chętnie z tego korzystają – dodaje rzecznik AWL.
Potencjalni kandydaci na studia mundurowe w Akademii będą mogli też porozmawiać z podchorążymi i od nich się dowiedzieć, jak zwiększyć swoje szanse na studia. Z myślą o swoich przyszłych kolegach, studenci AWL przedstawią wymogi egzaminu sprawnościowego oraz praktycznie zaprezentują poszczególne konkurencje. Chętni będą mogli zasięgnąć informacji o działających w Akademii kołach naukowych i sportowych oraz zapoznać się z ofertą sekcji dla podchorążych (działań bojowych, inżynierii wojskowej, topografii, strzeleckiej, wojsk aeromibilnych i szkoleń wysokogórskich) oraz kół naukowych działających przy Akademii Wojsk Lądowych.
Pierwsze tegoroczne dni otwarte w Akademii odbyły się w marcu. Wtedy uczelnię odwiedziło blisko 600 osób. Jej przedstawiciele szacują, że w poniedziałek liczba zwiedzających będzie podobna.
Akademia Wojsk Lądowych powstała w październiku 2017 roku z przekształcenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Zadaniem uczelni jest kształcenie kadr dowódczych dla wojsk lądowych oraz prowadzenie badań w zakresie nauk wojskowych i nauk technicznych. Kandydaci na żołnierzy mają do wyboru trzy kierunki: dowodzenie, inżynierię wojskową i logistykę. Z kolei chętni na studia cywilne mogą wybrać studia I i II stopnia na bezpieczeństwie narodowym, inżynierii bezpieczeństwa, zarządzaniu i logistyce.
Wrocławska uczelnia kształci też podchorążych korpusu medycznego oraz przyszłych podporuczników w ramach studium oficerskiego (także na potrzeby wojsk obrony terytorialnej). Uczelnia oferuje również studia podyplomowe (edukacja dla bezpieczeństwa, zarządzanie kryzysowe we współczesnych organizacjach, zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa państwa, zarządzanie finansami oświaty) oraz studia doktoranckie. Dodatkowo prowadzone są tu różnego rodzaju kursy dla żołnierzy (kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy).
autor zdjęć: arch.AWL
komentarze