moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lepsza koordynacja ćwiczeń pomiędzy państwami Grupy Północnej

Dzisiaj spotykamy się w ramach Grupy Północnej, ale rozmawiamy o współpracy w skali ogólnoeuropejskiej, na temat koordynacji naszych działań. Ustalenie dzisiejszego spotkania jest takie, że naszą wspólną odpowiedzią na to co dzieje się za polską wschodnią granicą będzie koordynacja ćwiczeń między państwami Grupy Północnej – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Hadze.

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Północnej 6 czerwca 2018 roku w Hadze. Głównymi tematami rozmów dwunastu ministrów obrony były sytuacja bezpieczeństwa w regionie Bałtyku i Północnego Atlantyku, ćwiczenia dwu- i wielostronne w regionie Grupy Północnej oraz relacje z Rosją.

- Dzisiejsze spotkanie dotyczy współpracy miedzy państwami Grupy Północnej. Łączy nas wspólna troska o nasze bezpieczeństwo i współpraca. Dlatego, że współpracujemy bardzo efektywnie, stwarzamy warunki do tego, aby nasze kraje mogły być bezpieczne i mieszkańcy naszych krajów czuli się bezpiecznie – zaznaczył szef MON.

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka kraje Grupy Północnej łączy podobne postrzeganie zagrożeń: - Jest wiadome, że głównym zagrożeniem jest ekspansja rosyjska. Po napaści na Gruzję i na Ukrainę wszyscy dokładnie wiemy czego możemy spodziewać się po Rosji i jesteśmy zgodni co do tych zagrożeń. Dzisiaj spotykamy się w ramach Grupy Północnej, ale rozmawiamy o współpracy w skali ogólnoeuropejskiej, na temat koordynacji naszych działań – powiedział minister Błaszczak.

Podczas spotkania podjęto decyzję odnośnie prowadzenia przez państwa Grupy Północnej skoordynowanych ćwiczeń wojskowych, jako jedną z odpowiedzi na wyzwania dla bezpieczeństwa regionu. - Manifestowanie i podkreślanie naszej wspólnoty i gotowości do obrony jest niewątpliwie czynnikiem odstraszającym agresorów – podsumował minister Mariusz Błaszczak.

W Hadze odbyły się również bilateralne spotkania ministra Mariusza Błaszczaka z szefami resortów obrony Danii Clausem Frederiksenem oraz Litwy Raimundasem Karoblisem.

****

Grupa Północna stanowi istotne forum wymiany opinii na aktualne tematy związane ze stanem środowiska bezpieczeństwa w Europie oraz rozwojem inicjatyw polityczno-wojskowych w NATO i UE.

Grupę Północną (Northern Group) tworzy 12 państw Europy północnej, będących członkami NATO lub UE: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Polska, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja, Estonia, Litwa i Łotwa. Powstała z inicjatywy Wielkiej Brytanii, która w listopadzie 2010 r. zorganizowała pierwsze spotkanie ministrów obrony.

Do 2017 roku spotkania odbywały się nieregularnie. W ubiegłym roku ustanowiono sześciomiesięczną prezydencję: w drugiej połowie każdego roku pełnią ją rotacyjnie państwa NORDEFCO (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja) z uwagi na fakt, że jesienią odbywają się doroczne spotkania w tym formacie, a w pierwszej połowie pozostałe państwa (Polska, Państwa Bałtyckie, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy).

Źródło: MON 

red. PZ

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Odpalili K9 Thunder
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Najdłuższa noc
Nowe zasady dla kobiet w armii
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
„Burza” nabiera kształtów
Gdy ucichnie artyleria
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
The Taste of Military Service
Kolejne AW149 nadlatują
Seryjny Heron coraz bliżej
Nie wyślemy wojsk do Ukrainy
Smak służby
Wisła dopłynęła
Kalorie to nie wszystko
Pancerniacy jadą na misję
Kto zostanie Asem Sportu?
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Niemieckie wsparcie z powietrza
Wojsko ma swojego satelitę!
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Combat 56 u terytorialsów
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Gala Boksu na Bemowie
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Niebo pod osłoną
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Nowe K9 w Węgorzewie
Mundurowi z benefitami
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Święto sportowców w mundurach
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Aby granica była bezpieczna
Militarne Schengen
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Plan na WAM
W ochronie granicy
Panczeniści na podium w Hamar
Dzień wart stu lat
Szwedzi w pętli
Polski Rosomak dalej w produkcji
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Amunicja od Grupy WB
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Maksimum realizmu, zero taryfy ulgowej
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Niemcy dla Tarczy Wschód
Polska produkcja amunicji rośnie w siłę
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
Trałowce do remontu
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Historyczna „Wisła”
Służba w kadrze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO