moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca ORP Orzeł

W środę, 30 maja, zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem, w trakcie pobytu okrętu na morzu, odbyła się uroczystość objęcia dowodzenia okrętem podwodnym ORP Orzeł.

Dotychczasowy starszy oficer flagowy Dywizjonu Okrętów Podwodnych kmdr ppor. Maciej Bielak (czasowo pełniący obowiązki dowódcy) objął dowodzenie jednostką i awansował na stopień komandora porucznika.

Objęcie obowiązków dowódcy okrętu ORP Orzeł odbyło się w trakcie kilkugodzinnego wyjścia na wody Zatoki Gdańskiej. Zgodnie z ceremoniałem dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych kmdr. Sławomir Wiśniewski wręczył kmdr. ppor. Maciejowi Bielakowi znak dowódcy okrętu, który jest symbolem sprawowania władzy nad okrętem i jego załogą. Jednocześnie z dniem objęcia dowodzenia okrętem podwodnym ORP Orzeł kmdr. ppor. Maciej Bielak awansował na stopień komandora porucznika.

ORP Orzeł jest największą i najmłodszą zarazem polską jednostką podwodną, dostosowaną do natowskich standardów obowiązujących okręty podwodne. Główne zadania "Orła" to zwalczanie okrętów nawodnych, podwodnych oraz transportowców przeciwnika, prowadzenie rozpoznania oraz transport grup specjalnych. Jednostka może osłaniać przejścia bojowych zespołów okrętowych oraz morskie linie komunikacyjne. Wykonuje również zadania stawiania min i przerywania zagród minowych. Okręty podwodne są jednym z najefektywniejszych środków bojowych wykorzystywanych na współczesnym teatrze działań morskich. Zapewniając największą skrytość działania są wykorzystywane m.in. do operacji rozpoznania, działań rozpoznawczo-uderzeniowych, uderzeniowych, a także do przerywania i tworzenia blokad morskich oraz osłony zespołów okrętów nawodnych.

Dane taktyczno-techniczne:
długość: 72,6 metra;
szerokość: 9,9 metra;
wyporność nawodna: 2460 ton;
wyporność podwodna: 3180 tony;
prędkość nawodna: 12 węzłów;
prędkość podwodna: 17 węzłów;
zanurzenie maksymalne: 300 metrów;
napęd: 2 silniki wysokoprężne oraz silnik elektryczny napędzające 1 śrubę.
Uzbrojenie:
6 dziobowych wyrzutni torpedowych 533 mm;
możliwość stawiania min przez wyrzutnie torpedowe.

Źródło: 3 FO

red. PZ

autor zdjęć: kpt. mar. Zbigniew Malec

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Kosmiczny Bałtyk
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Polska będzie zbrojna!
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Powaga w lekkości
Polski sukces w Duńskim Marszu
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
AWL stawia na rozbudowę
Buzdygany 2025 wręczone
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Wodny test Rosomaków
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
PKW Irak ewakuowany
Leopard nie stoi w kolejce
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Pierwsze oderwanie od ziemi
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Centrum wsparcia dla AH-64E
Ratunek pod ostrzałem
GROM pod nowym dowództwem
Zielone światło dla potwora
Międzynarodowy poligon AWL
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Klucz do przyszłości
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Cel: Podwoić moc
Zakochałam się w slalomie
Kierunek: przyszłość
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Polskie antydrony z Gdyni
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Co kryje Bałtyk
Odnaleźć zaginionych
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Rekompensaty dla weteranów
Piekło „Pługa”
Patrol z Syriusza
Francuska tarcza dla NATO
OSA wystartowała!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Prezydenckie weto dla SAFE
Apache’e kontra drony
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO