9 maja 2018 r. w siedzibie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie ul. Lotników Polskich 1 odbędzie się seminarium dedykowane pracownikom muzeów województwa lubelskiego pt. „Muzealny Krajobraz Lubelszczyzny”.
9 lipca 2016 w Mediolanie 31. Zgromadzenie Generalne ICOM przyjęło cztery rezolucje dotyczące współczesnego muzealnictwa. Wśród nich rezolucja określająca odpowiedzialność muzeów za krajobraz, wyznacza kierunki działania dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Wielokulturowa spuścizna miasta i regionu jest przedmiotem badań, ochrony i utrwalania w zbiorowej świadomości widzów, równolegle do budowania kolekcji związanej z dziejami polskiego lotnictwa wojskowego.
Dziedzictwo kulturowe, przenikające życie lokalnej społeczności województwa lubelskiego, integruje i pozwala zrozumieć miejsca, w których żyjemy. Ten najdalej na wschód wysunięty region Unii Europejskiej jest jednym z najciekawszych, biorąc pod uwagę tradycyjną kulturę niematerialną, folklor słowno-muzyczny. Multikulturowość i wieloetniczność prezentują subregiony obecnej Lubelszczyzny: Powiśle Lubelskie i Wyżyna Lubelska, południowe Podlasie, Chełmszczyzna i Zamojszczyzna.
W roku jubileuszu 20-lecia funkcjonowania Stowarzyszenia Muzealników Polskich – największej organizacji zrzeszającej pracowników polskich muzeów – pragniemy włączyć region lubelski do dyskursu na temat ochrony i nowoczesnej interpretacji naszego dziedzictwa, która jest niezbędnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego, oraz aktywnie uczestniczyć w dialogu społecznym z perspektywy zgromadzonych dóbr kultury i historii.
Autor tekstu: Malwina Markiewicz
Wydarzenie zorganizowane przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018
Polska Zbrojna objęła seminarium patronatem medialnym.
autor zdjęć: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
komentarze