17 kwietnia dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika przyjął delegację armii amerykańskiej.
Wizyta wiązała się z rotacją wojsk amerykańskich wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce stacjonującej w Bemowie Piskim w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (eFP – ang. Enhanced Forward Presence). W związku z powyższym, w Warszawie zawitali zarówno obecny dowódca Batalionowej Grupy Bojowej ppłk Scott Cheney, jak i jego następca ppłk Adam Lackey.
Wiodącym tematem spotkania amerykańskiej delegacji z kierowniczą kadrą Dowództwa Generalnego RSZ było omówienie bieżącej oraz planowanej działalności Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce.
Batalionowe Grupy Bojowe NATO są elementem potencjału odstraszania na północnej części wschodniej flanki Sojuszu. Decyzja o ich utworzeniu zapadła podczas szczytu NATO, który odbył się w dniach 8-9 lipca 2016 rok w Warszawie. Tworzą one tzw. wzmocnioną Wysuniętą Obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego na tym teatrze. Zostały one powołane na terenie Polski i państw nadbałtyckich. Każda z nich została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: w Polsce - Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada oraz w Estonii - Wielka Brytania. Ich działalność jest koordynowana przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód (MND-NE) stacjonującą w Elblągu.
W skład Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce wchodzą wydzielone siły z armii amerykańskiej, brytyjskiej, rumuńskiej i chorwackiej. Amerykański kontyngent tworzą żołnierze 3 Batalionu 2 Pułku Kawalerii znanego jako „Wilcza Wataha”. W piątek, 20 kwietnia, ppłk. Scott Cheney przekaże dowodzenie ppłk. Adamowi Lackeyowi, dowódcy "Wojennych Orłów", czyli 1 Batalionu 2 Pułku Kawalerii.
Na co dzień Batalionowa Grupa Bojowa w Polsce współpracuje i szkoli się wspólnie z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.
Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
autor zdjęć: Mirosław Cyryl Wójtowicz
komentarze