Piłkarze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej nie mieli sobie równych na mistrzostwach Wojska Polskiego w futsalu. W drodze po złoty medal stracili tylko jedną bramkę, w ostatniej sekundzie rozstrzygniętego już finału. Czarna Dywizja pokonała w nim 2:1 drużynę Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
W mistrzostwach, które w piątek zakończyły się w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, uczestniczyło dziewięć reprezentacji. Najlepiej spisali się piłkarze reprezentujący ekipę Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 1, której trzon tworzą żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Mistrzostwa w futsalu były pierwszymi w tym roku zaliczanymi do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP. Czarna Dywizja, która w ostatnich latach siedem razy z rzędu wygrała ranking, została więc pierwszym liderem wyścigu o miano najlepszej reprezentacji w 2018 roku. Drugie miejsce zajmuje IWSZ, a trzecie 16 Dywizja Zmechanizowana.
– Zwycięzcy we wszystkich meczach rozegranych w mistrzostwach stracili tylko jedną bramkę. I to w ostatniej sekundzie ostatniego spotkania, kiedy już cieszyli się z wywalczenia tytułu mistrzowskiego – mówi ppłk Sebastian Krasoń, oficer odpowiedzialny za sport powszechny w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. – Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Bardzo się cieszę, że po kilkuletniej przerwie czempionat w futsalu powrócił do Torunia – dodaje podpułkownik. – Zdaniem trenerów innych drużyn i obserwatorów wygraliśmy zasłużenie – mówi st. chor. Artur Adasik, trener piłkarzy z reprezentacji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 1.
W finale tegorocznych mistrzostw Czarna Dywizja pokonała 2:1 reprezentację IWSZ. Z kolei w meczu o trzecie miejsce 16 Dywizja Zmechanizowana wygrała 3:2 z siłami powietrznymi. W małym i dużym finale doszło do rewanżowych pojedynków za mistrzostwa w 2016 roku, które odbyły się we Wrocławiu. Przed dwoma laty logistycy wygrali 2:0 z drużyną Czarnej Dywizji, a lotnicy pokonali 5:1 ekipę 16 DZ.
W drodze do finału reprezentanci Czarnej Dywizji wygrali cztery mecze. W fazie grupowej, w grupie B, pokonali 2:0 reprezentację marynarki wojennej, mistrzów z zeszłego roku, 3:0 piłkarzy z 12 DZ i 2:0 reprezentację 16 DZ. W półfinale pancerniacy natomiast wygrali 3:0 z lotnikami. W mistrzowskiej drużynie występowali: bramkarze – st. szer. Artur Częstochowski i szer. Wojciech Kruczek oraz st. szer. Marcin Łojko (strzelec czterech bramek w turnieju), szer. Marcin Wąs (3), szer. Mateusz Mika (2), szer. Michał Leszczyński (1), szer. Adrian Niedźwiedzki (1), szer. Bartłomiej Przybyło (1), st. szer. Krystian Chruścicki, szer. Mateusz Hałambiec, szer. Rafał Ożóg i st. szer. Łukasz Tyrawski.
– W finale do przerwy prowadziliśmy 1:0 po golu strzelonym przez Marcina Wąsa. W drugiej części gry, kiedy rywale wycofali bramkarza i w jego miejsce wprowadzili gracza z pola, Marcin Łojko zdobył drugą bramkę. Jedynego gola w turnieju straciliśmy natomiast tuż przed końcową syreną – relacjonuje trener zwycięskiej drużyny. W składzie mistrzowskiej drużyny grało dwóch zawodników, którzy na zakończenie turnieju otrzymali nagrody indywidualne. St. szer. Artur Częstochowski został uznany najlepszym bramkarzem, a szer. Mateusz Mika najlepszym zawodnikiem. – Cieszę się z tych wyróżnień. Naszym piłkarzom przyszło bowiem rywalizować z zawodnikami, którzy występowali w najwyższych klasach rozgrywkowych w futsalu – mówi szkoleniowiec mistrzów Wojska Polskiego na rok 2018. Zresztą i w mistrzowskiej drużynie grało dwóch piłkarzy ekstraklasowych: Mika i Niedźwiedzki. Ten pierwszy ma też za sobą 12 występów w futsalowej reprezentacji Polski.
Nagrodami indywidualnymi wyróżniono nie tylko piłkarzy reprezentujących Czarną Dywizję, lecz także najlepszych strzelców turnieju. Zostali nimi: sierż. Krzysztof Matuszak z reprezentacji DGRSZ 4 / Siły Powietrzne i szer. Arkadiusz Kaniowski z Żandarmerii Wojskowej.
Wyniki
Klasyfikacja mistrzostw
1. Dowództwo Generalne Rodzajów Sil Zbrojnych/ 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
2. DG RSZ 6 / Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
3. DG RSZ 3 / 16 Dywizja Zmechanizowana
4. DG RSZ 4 / Siły Powietrzne
5. DG RSZ 5 / Marynarka Wojenna
6. DG RSZ 2 / 12 Dywizja Zmechanizowana
7. Dowództwo Garnizonu Warszawa
8. Żandarmeria Wojskowa
9. Wojska Obrony Terytorialnej
Spotkania w fazie grupowej
WOT – DG RSZ 4 1:6, DGW – DG RSZ 6 2:3, DG RSZ 5 – DG RSZ 1 0:2, DG RSZ 2 – DG RSZ 3 1:2, DG RSZ 6 – ŻW 3:0, DG RSZ 5 – DG RSZ 2 0:1, ŻW – DG RSZ 4 2:2, WOT – DG RSZ 4 1:5, WOT – DG RSZ 6 0:10, DG RSZ 1 – DG RSZ 2 3:0, DG RSZ 4 – DGW 4:1, WOT – ŻW 1:9, DG RSZ 3 – DG RSZ 1 0:2, DG RSZ 6 – DG RSZ 4 4:1, DG RSZ 5 – DG RSZ 3 3:3, DGW – ŻW 3:2
Półfinały
ŻW – DG RSZ 2 2:6, DG RSZ 5 – DGW 5:0, DG RSZ 4 – DG RSZ 1 0:3, DG RSZ 3 – DG RSZ 6 0:2
Mecze o miejsca
VII. Żandarmeria Wojskowa – Dowództwo Garnizonu Warszawa 3:5
V. DG RSZ 2 / 12 DZ – DG RSZ 5 / MW 2:3
III. DG RSZ 4 / SP – DG RSZ 3 / 16 DZ 2:3
I. DG RSZ 1 / 11 LDKPanc – DG RSZ 6 / IWSZ 2:1
autor zdjęć: kpt. Agnieszka Śmiechowska
komentarze