moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca Wielkopolskiej Brygady

W piątek, 16 marca, na placu apelowym w Międzyrzeczu, pułkownik Piotr Malinowski przekazał sztandar 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pułkownikowi Robertowi Kosowskiemu.

16 marca pułkownik Robert Kosowski objął dowodzenie Wielkopolską Brygadą, a jej dotychczasowy dowódca – pułkownik Piotr Malinowski został wyznaczony na stanowisko Szefa Sztabu Wielkonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu .

Ważny dzień dla Wielkopolskiej Brygady rozpoczęła msza święta celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Jego Ekscelencję Józefa Guzdka w Kaplicy pw. Ducha Świętego w Międzyrzeczu.

Następnie na placu apelowym, zgodnie z obowiązującą tradycją i ceremoniałem wojskowym podczas uroczystości sztandar 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, w obecności generała dywizji Stanisława Czosnka – dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, zaproszonych gości oraz żołnierzy 17WBZ, został przekazany z rąk pułkownika Piotra Malinowskiego w ręce obejmującego dowodzenie pułkownika Roberta Kosowskiego.

Generał dywizji Stanisław Czosnek podziękował pułkownikowi Malinowskiemu za trud i wysiłek włożony w 2,5 letnie dowodzenie Wielkopolską Brygadą mówiąc: „To co o pułkowniku Malinowskim mogę powiedzieć to oponowanie, logika w działaniu i konsekwencja w działaniu. Te jego 3 podstawowe cechy doprowadziły do tego ze zostawia brygadę w doskonałym stanie . Zdolność tej brygady została potwierdzona w ubiegłym roku w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Borsuk-17 (…) tak, brygada jest w doskonałym stanie. Piotr to jest twoja zasługa, twojej osobowości , zasługa tych żołnierzy którymi w tak wspaniały sposób kierowałeś, że dzisiaj możemy stanąć tu, patrząc sobie prosto w oczy i móc ze szczerym wyrazem tych oczu podziękować sobie za lata dowodzenia tą brygadą”.

Jednocześnie dowódca Czarnej Dywizji życzył obejmującemu obowiązki dowódcy Cyfrowej Brygady powodzenia na nowym stanowisku służbowym. „Następca, który ma punkt startu bardzo trudny, ponieważ ta brygada jest na doskonałym poziomie wyszkolenia i przygotowania posiada ogromne doświadczenie szkoleniowe (…) dlatego też Panie pułkowniku Kosowski, przypomnę jeszcze raz, że punktem wyjścia do pańskiego dowodzenia tą jednostką jest doskonały stan tejże brygady, ale cele które będzie sobie Pan stawiał na okres swojego dowodzenia nie mogą iść inaczej jak tylko i wyłącznie w górę” – mówił dalej gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Pułkownik Malinowski żegnając brygadę podkreślił, że nie wszystkie dni były słoneczne. Liczne wyzwania stawiane przed brygadą wiązały się z trudnymi i wymagającymi decyzjami, podczas których zawsze mógł liczyć na wsparcie swojej kierowniczej kadry, zastępcy, szefa szkolenia i szefa sztabu. A dzięki wysiłkowi wszystkich żołnierzy jednostki, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana sprostała każdemu wyzwaniu.

Po licznych podziękowaniach dla dowódców, oficerów, podoficerów, żołnierzy i wszystkich wspierających działalność Wielkopolskiej Brygady, głos zabrał pułkownik Robert Kosowski zaznaczając, że objęcie nowych obowiązków jest dla niego zaszczytem oraz dużym wyzwaniem. Wielkopolska Brygada to jednostka, która działa na nowoczesnym sprzęcie wykonując stawiane przed nią trudne zadania na bardzo wysokim poziomie.

Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów Wielkopolskiej Brygady oraz honorowy przejazd sprzętu, który po raz ostatni defilował przed pułkownikiem Piotrem Malinowskim.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Realia, a nie teoria
 
Terytorials na etacie
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Loty M-346 wstrzymane
Debiutancka misja Hugina
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Certyfikacja Eurokorpusu
Orka po koreańsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy na wschodzie Polski
Zielony talizman Polaków
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Fiński debiut w Sojuszu
PKW Orlik gotowy na misję
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Sokół czuwa w Tatrach
32 krążki pływaków-żołnierzy
Polski dzień strzelania w Rumunii
Out of the Shadow
Ekspresowa pomoc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unijna pomoc dla Ukrainy
Futsal na zakończenie rywalizacji
Polsko-koreańskie rozmowy
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Uwolnić zakładników
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
PKW Orlik już w Estonii
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Kolejne zakupy dla wojska
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wiara bez wiedzy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Kolejne Kraby dla wojska
Zimowy test dobrowolsów
Co może Hugin
AW101 już w Darłowie
Szef MON-u o planach obrony kraju
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Prosto do szturmu
Spoczęli w ojczyźnie
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Podchorążowie świętują
Wszystkie Pilice w wojsku
Po pierwsze rehabilitacja
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Porozumienie Sikorski-Stalin
Abramsy jadą na ukraiński front
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Laserowa rewolucja
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
PGZ rośnie w siłę
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Misja: obronić Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO