Szanowni Państwo,
w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddajemy hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego, których przez lata usuwano z kart historii Polski.
Dziś możemy przedstawiać prawdę o pokoleniu Żołnierzy Niezłomnych. Przypominając konkretne osoby, ich życiorysy, przywracamy im człowieczeństwo i miejsce w polskiej historii. Pokazujemy, że byli to prawdziwi bohaterowie, którzy zamiast zapomnienia zasłużyli na honory, szacunek i upamiętnienie. Byli to wielcy patrioci, którzy dla wolnej Polski poświęcili życie. „Przysięgam być wierny Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej. Stać nieugięcie na straży Jej honoru” – za te słowa z roty przysięgi AK oddali to, co mieli najcenniejszego. Słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna” były dla nich czymś więcej niż napisem na sztandarze. Wolna i suwerenna Polska była dla nich wartością najwyższą.
Nie godząc się z dyktaturą władzy komunistycznej, kontynuowali walkę po roku 1945. Często w osamotnieniu, w skrajnie trudnych warunkach, ryzykując życie swoje i bliskich, pozostali wierni ideałom. Wielu z nich nie doczekało wolnej Polski. Spoczęli w bezimiennych mogiłach, a pamięć o nich trwała tylko w gronie najbliższych.
Dziś żyjemy w Polsce wolnej i suwerennej. Dzięki świętu ustanowionemu z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego przywracamy bohaterom tzw. drugiej konspiracji należne im miejsce w naszej historii. Jesteśmy im winni dozgonną wdzięczność, podziw i szacunek.
Każdego dnia, nie tylko 1 marca, pokażmy, że pamiętamy o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Uczcijmy ich słowami, na które zasłużyli niezłomną postawą – cześć i chwała bohaterom!
komentarze