Nie tylko Dragoni z batalionu zmechanizowanego 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolą się na bezdrożach poligonu. W piątek, 23 lutego 2018 roku, żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego, wraz ze sprzętem, rozpoczęli przejazd koleją na poligon w Ustce.
Grupa przygotowawcza pojechała na ustecki poligon już kilka dni wcześniej, po to, aby przygotować wszystko na przybycie zasadniczej części dywizjonu przeciwlotniczego. Pozostali żołnierze, od wczesnych godzin rannych rozpoczęli przemieszczenie na Pstrąże, gdzie miał miejsce załadunek pojazdów na podstawione wagony kolejowe.
Sam załadunek nie trwał długo. Doświadczeni żołnierze, którzy te czynności wykonywali nie po raz pierwszy, szybko i sprawnie zakończyli ustawianie poszczególnych jednostek sprzętu na platformach kolejowych.
Transport realizowany był według schematu załadunku zaakceptowanego przez Wojskową Komendę Transportu z delegaturą w Żaganiu. Z rampy czołowej zrealizowano załadunek pojazdów gąsienicowych, a z rampy bocznej – pojazdów kołowych. Na poligon zabieramy ze sobą następujące pojazdy: przeciwlotnicze samobieżne zestawu artyleryjsko – rakietowe ZSU 23-4 MP Biała, samochody ciężarowe i ciężarowo – osobowe, wozy dowodzenia oraz pojazdy specjalne. Do transportu operacyjnego, zgodnie z doktryną wytypowane są osoby funkcyjne, które czuwają na prawidłowym przejazdem. – powiedział komendant transportu, dowódca baterii, kapitan Paweł Pławiak.
Żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego na poligon dotrą w sobotę, 24 lutego, około południa. Tam po rozładunku na rampie kolejowej przemieszczą się do obozowiska, gdzie będą stacjonować przez najbliższy miesiąc. Czeka ich intensywne szkolenie.
Żołnierzy czeka szkolenie zintegrowane po specjalnościach wozów dowodzenia i stacji radiolokacyjnych oraz wykonywanie artyleryjskich i rakietowych strzelań bojowych z przeciwlotniczych samobieżnych zestawów artyleryjsko – rakietowych ZSU 23-4 MP Biała i przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Będą to strzelania zarówno dzienne, jak i nocne. Oprócz tego realizowany będzie także szereg zajęć zaplanowanych zgodnie z obowiązującym Programem szkolenia, a wśród nich między innymi strzelania z broni strzeleckiej czy marsz kwartalny. – tak w skrócie opisał miesięczny poligon, który czeka przeciwlotników, dowódca dywizjonu podpułkownik Piotr Jaraczewski.
Przeciwlotnicy z pancernej brygady rok rocznie szkolą się na usteckim poligonie. Mają tam doskonałe warunki do tego, aby doskonalić swoje umiejętności na zajmowanych stanowiskach służbowych. Jest to także czas na zgrywanie żołnierzy, po to, aby mogli efektywnie wykonywać stawiane przed nimi zdania.
Jeden miesiąc, około stu trzydziestu żołnierzy, ponad czterdzieści jednostek sprzętu oraz niezliczone godziny realizowanych zajęć - to wszystko będzie składać się na szkolenie przeciwlotników z 10 Brygady Kawalerii Pancernej na poligonie w Ustce.
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak
komentarze