moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Budapeszcie o współpracy zbrojeniowej państw V4

Państwa Grupy Wyszehradzkiej powinny nie tylko wspólnie produkować i kupować wojskowy sprzęt, lecz także razem zdobywać unijne fundusze na opracowanie nowych, zaawansowanych rozwiązań militarnych. To założenia deklaracji, którą wczoraj w Budapeszcie podpisali szefowie parlamentarnych komisji obrony Węgier, Słowacji, Czech i Polski.

„Należy przywiązywać szczególną wagę do skoordynowanego zaopatrzenia w sferze obronności oraz umocnienia współpracy przemysłu zbrojeniowego w procesie rozwijania planowania obronnego i współpracy” – tak brzmi fragment deklaracji o zacieśnieniu współpracy w dziedzinie obronności państw Grupy Wyszehradzkiej. 22 lutego w Budapeszcie dokument podpisali: Radovan Vich, wiceprzewodniczący Komisji Obrony czeskiego Parlamentu, Nemeth Szilard, przewodniczący Komisji Obrony i Policji Parlamentu Węgier, Anton Hrnko, kierujący pracami Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Słowackiej Rady Narodowej, a także Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony, oraz Jarosław Rusiecki stojący na czele senackiej Komisji Obrony.

Poseł Michał Jach podkreślał, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej muszą połączyć siły, aby nadrobić dekady zapóźnień. – W tej chwili na świecie już od lat trwa konsolidacja przemysłu zbrojeniowego. Europa Zachodnia zakończyła ten proces kilkanaście lat temu, a my jesteśmy właściwie na początku drogi. W Polsce dopiero w 2014 roku nastąpiło połączenie wszystkich przedsiębiorstw zbrojeniowych w jedną grupę kapitałową– mówił Jach, podkreślając, że państwa grupy V4 powinny zdecydować się nie tylko na wspólne zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego. – To dobry moment, aby pomyśleć także o wspólnym pozyskiwaniu funduszy na rozwój przemysłu i nowych technologii, na badania nad przyszłymi zagrożeniami. Myślę, że to jest temat do współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami zbrojeniowymi – przekonywał przewodniczący polskiej Komisji Obrony.

Michał Jach uważa, że finansowania prac nad nowymi, innowacyjnymi systemami uzbrojenia, powinno się szukać w ramach PESCO, czyli stałej unijnej współpracy wojskowej, oraz w Europejskim Funduszu Obronnym (EDF).

Podpisana w Budapeszcie deklaracja o współpracy zakończyła międzynarodową konferencję poświęconą kwestiom bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie dyskusji szefowie parlamentarnych komisji obrony z państw V4 zgodnie uznali, że problem migracji jest jednym z najważniejszych w tym regionie Europy. – Migracja w Europie to kwestia nie tylko bezpieczeństwa, lecz także tożsamości, problem zagrożeń gospodarczych i społecznych – mówił Nemeth Szilard. Szef węgierskiej komisji podkreślał, że to właśnie państwa Grupy Wyszehradzkiej dają przykład, jak powinno działać sojusznicze porozumienie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: hsw.pl

dodaj komentarz

komentarze


Militarne Schengen
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
W Zamościu już wiedzą, jak się chronić
Marynarze podjęli wyzwanie
„Road Runner” w Libanie
Is It Already War?
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
„Zamek” pozostał bezpieczny
Brytyjczycy na wschodniej straży
Studenci ewakuowali szpital
Nowe zasady dla kobiet w armii
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Merops wdrażany natychmiast
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Elementy Wisły testowane w USA
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Warto być wGotowości
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Krajowa produkcja amunicji
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
„Horyzont” przeciw dywersji
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Mundurowi z benefitami
Nieoceniona siła edukacji
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
W gotowości, czyli cywile na poligony
Plan na WAM
Wojsko na Horyzoncie
My, jedna armia
Dywersja na kolei. Są dowody
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Pilica w linii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Dostawa Homarów-K
Sukces Polaka w biegu z marines
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Kapral Bartnik mistrzem świata
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polski „Wiking” dla Danii
Gdy ucichnie artyleria
Razem na ratunek
Wojskowy bus do szczęścia
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Drony w szkołach
Dzień wart stu lat
Niebo pod osłoną
Ogień z Leopardów na Łotwie
Dodatkowe zapory

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO