moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca Batalionu Zabezpieczenia Szkolenia CSWL

25 stycznia w Biedrusku odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy batalionu zabezpieczenia szkolenia. Podpułkownika Jarosława Muszyńskiego, który obejmuje obowiązki zastępcy komendanta Centrum, zastąpił major Rafał Matera, dotychczasowy kierownik Cyklu Szkolenia Ogniowego.

W uroczystości oprócz żołnierzy batalionu wzięło udział wielu zaproszonych gości z komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu pułkownikiem dyplomowanym Piotrem Kriese na czele. Punktualnie o godzinie 13.30, dowódca uroczystości major Henryk Pawlun, złożył komendantowi meldunek o gotowości pododdziałów.

Po podniesieniu flagi państwowej zdający obowiązki podpułkownik Jarosław Muszyński powitał zaproszonych gości. Następnie zostały odczytane rozkazy personalne. Po odczytaniu rozkazów głos zabrał pułkownik Piotr Kriese, który podziękował zdającemu obowiązki podpułkownikowi Jarosławowi Muszyńskiemu za wzorową służbę na stanowisku dowódcy batalionu oraz przedstawił nowego dowódcę majora Rafała Materę życząc samych sukcesów w dowodzeniu.

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia przekazania Proporca Rozpoznawczego dowódcy batalionu. Zdający i obejmujący dowódcy zeszli z trybuny, po czym symbolicznie przekazali sobie Proporzec i złożyli meldunek.

W swoim wystąpieniu podpułkownik Jarosław Muszyński podziękował wszystkim żołnierzom, pracownikom resortu obrony narodowej oraz przełożonym za ponadośmioletni czas współpracy, który mimo zdarzających się problemów można uznać za bardzo udany tak dla batalionu jak i dla samych żołnierzy. Major Rafał Matera podziękował z kolei przełożonym za zaufanie jakim został obdarzony oraz zapewnił, że jest świadomy wagi wyzwań jakie przed nim stoją. Podziękowania oraz życzenia pomyślności złożył Zastępca Komendanta podpułkownik Roman Narożny. Kolejnym punktem programu było odczytanie informacji o współzawodnictwie sportowym i wyróżnieniach. Po odczytaniu informacji nastąpiło wręczenie pucharów pododdziałom, które zajęły czołowe miejsca w rywalizacji sportowej a także dyplomu uznania dla najlepszego pododdziału batalionu i listów gratulacyjnych dla wyróżniających się żołnierzy.

Uroczystość zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów batalionu zabezpieczenia szkolenia. Następnie przekazujący sobie obowiązki oficerowie udali się do Izby Pamięci, gdzie podpułkownik Muszyński przekazał nowemu dowódcy symbole batalionu oraz dokonał wpisu do kroniki pamiątkowej.

*****

Batalion Zabezpieczenia Szkolenia CSWL przeznaczony jest zabezpieczenie procesu szkolenia bojowego i specjalistycznego pododdziałów CSWL i innych jednostek Wojsk Lądowych oraz rodzajów Sił Zbrojnych, poprzez zachowanie stałej sprawności technicznej jednostek sprzętowych, obiektów szkoleniowych i urządzeń obsługowych. Batalion umożliwia także prowadzenie badań specjalnych i wdrożeniowych sprzętu i urządzeń technicznych stanowiących wyposażenie obiektów szkoleniowych, a także imitatorów, trenażerów, symulatorów i innych urządzeń do szkolenia wojsk.
Do zadań bzs w szczególności należy zabezpieczenie:
- prowadzenia kompleksowych ćwiczeń taktycznych pododdziałów ogólnowojskowych w tym ćwiczeń taktycznych ze strzelaniami;
- szkoleń zgrywających pododdziałów ogólnowojskowych oraz innych rodzajów wojsk;
- ćwiczeń w kierowaniu ogniem pododdziałów ogólnowojskowych;
- strzelań przygotowawczych, szkolnych, bojowych i specjalnych zgodnych z Programem strzelań z broni strzeleckiej i wozów bojowych;
- zgrupowań szkoleniowych jednostek wojskowych i placówek szkolnictwa wojskowego (wyższych szkół oficerskich i ośrodków szkolenia specjalistycznego oraz szkół podoficerskich).

Żołnierze bzs dysponują szerokim wachlarzem sprzętu do zabezpieczenia szkolenia począwszy od czołgów , transportery opancerzone KTO ROSOMAK, BWP-1, BRDM oraz pojazdy HMMVW. W tym także pojazdy ogólnego przeznaczenia takie jak IVECO EUROCARGO, STAR 660, STAR 266,STAR 244, STAR 200 pojazdy ciężarowo-osobowe typu FIAT DUCATO, LUBLIN oraz HONKER oraz pojazdy szkole SJ09 i ROSOMAK w skład batalionu wchodzą także pojazdy zabezpieczenia technicznego a także pojazdy specjalne łączności, techniczne, zaopatrzenia na trenażerach symulatorach kończąc.

Tekst: kpt. Janusz Jarmużek

red. PZ

autor zdjęć: st. kpr. Krzysztof Płaszczewski

dodaj komentarz

komentarze

~mundurowiec
1517160900
Jak widać na załączonym do artykułu zdjęciu w CSWL w Poznaniu nie jest przestrzegane Rozporządzenie MON z dnia 31 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką Rozdział 3 Okoliczności noszenia umundurowania § 15. Ubiór galowy nosi się podczas: 1) uroczystości państwowych i wojskowych; Żołnierze CSWL występują w ceremonii wojskowej w umundurowaniu polowym- zapewne nie zdążyli kupić umundurowania galowego. Mam pytanie kiedy skończy się to zwłaszcza że paragraf nr 22. przytoczonego rozporządzenia mówi wyraźnie Zabrania się użytkowania umundurowania: 1) niezgodnie z przeznaczeniem; 2) o widocznej utracie wartości użytkowej; 3) w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego; 4) innego niż przewiduje zestaw dotyczący danego ubioru wojskowego. Ponadto są stosowne zapisy w RO SZ RP.
34-00-71-27

Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
 
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
PKW Orlik gotowy na misję
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Kolejne zakupy dla wojska
Unijna pomoc dla Ukrainy
Realia, a nie teoria
Nowe AWACS-y dla NATO
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Pierwszy polski Homar
32 krążki pływaków-żołnierzy
Orka po koreańsku
Abramsy jadą na ukraiński front
Polsko-koreańskie rozmowy
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Zielony talizman Polaków
Zanim wyruszą do Bagdadu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o planach obrony kraju
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Najdłuższa noc
Uwolnić zakładników
„Sokół” wylądował
Witkacy – piąty wieszcz?
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wojsko pomoże Słoweńcom
Armia Polska w drodze do Europy
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
„Pług” idzie na śmierć
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ekspresowa pomoc
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Śmiertelny wypadek żołnierza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Narodziny polskich sił morskich
Fiński debiut w Sojuszu
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Polski dzień strzelania w Rumunii
PKW Orlik już w Estonii
Podchorążowie świętują
Wojsko wraca do Babimostu
Out of the Shadow
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Laureaci cyberkonkursu MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO