moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Program Legii Akademickiej ruszył na kolejnych uczelniach

Niemal stu studentów z Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczęło szkolenie wojskowe w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka”. Przed studentami zajęcia, podczas których będą się uczyć m.in. taktyki oraz udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

– Rozpoczynamy dzisiaj program Legii Akademickiej. Wpisuje się on w potrzeby systemu obronnego państwa, przede wszystkim jednak Sił Zbrojnych RP. Myślę również, że program ten odpowiada zapotrzebowaniu środowiska studentów – mówił w sobotę rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek. W weekend do programu przystąpili słuchacze Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W sumie 94 studentów.

– Program ten wypełnia lukę, jaka powstała w zasobach rezerw osobowych w Siłach Zbrojnych RP po wstrzymaniu poboru do zasadniczej służby wojskowej. Wypełnia również lukę w waszych zainteresowaniach i zachęca do zmiany życia, tego przyszłego, zawodowego. Możliwości są bardzo duże – mówił rektor-komendant.

Większość studentów przystępuje do „Legii Akademickiej”, by zdobyć podstawowe wojskowe umiejętności. Ale są tacy, którzy – jak Kinga Radzio z Wydziału Logistyki WAT – chcieliby służyć w armii jako żołnierze zawodowi, a program jest początkiem tej drogi. Inni przystąpili do programu, licząc na rozwój i ciekawe szkolenia. – Interesuję się wojskowością, lubię też sport i wysiłek fizyczny. Wydaje mi się, że jest to bardzo przydatne doświadczenie – mówi Michał Stępień z Wydziału Elektroniki WAT.

Jak będzie wyglądało szkolenie? Obejmuje ono 30 godzin wykładów m.in. z regulaminów wojskowych czy kształcenia obywatelskiego. Studenci wezmą także udział w szkoleniu bojowym, w ramach którego odbędą się zajęcia z taktyki, strzeleckie oraz kurs przetrwania, czyli SERE. Ale to nie wszystko. W wakacje studenci przejdą trzytygodniowe szkolenie podstawowe w jednostkach, potem czeka ich egzamin oraz przysięga wojskowa. Szkolenie ukończą ze stopniem kaprala.

Program „Legia Akademicka” będzie prowadzony w 59 uczelniach – zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Wśród nich są m.in. Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Katolicki Uniwersytet Lubelski. Deklaracje o przystąpieniu do programu złożyło do tej pory 6 tys. studentów z całej Polski.

Pierwsze uczelnie wystartowały z programem już w ubiegłym roku. W grudniu 2017 szkolenie rozpoczęło się w Akademii Sztuki Wojennej. Bierze w nim udział 245 studentów.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Black Hawki nad Warszawą
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Defendery skompletowane
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Wielkie zbrojenia za Odrą
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Największy transport Abramsów w tym roku
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
Święto Wojsk Lądowych
Zwycięska batalia o stolicę
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Brytyjczycy na wschodniej straży
Orlik na Alfę
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Cios w plecy
Brytyjczycy żegnają Malbork
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
„Saber Junction” – gotowi do obrony
NATO – jesteśmy z Polską
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Kurs dla najlepszych w SERE
Czołgiści w ogniu
W poszukiwaniu majora Serafina
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Dwie agresje, dwie okupacje
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Z najlepszymi na planszy
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Husarz z polskim instruktorem
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Pożegnanie z Columbią
Hekatomba na Woli
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Rekompensaty na nowych zasadach
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Debiut polskich Patriotów
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
„Road Runner” w Libanie
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Krok ku niezależności
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO