moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańskie szkolenie w Żaganiu

Żołnierze z 11 Batalionu Remontowego z Żagania i plutonu remontowego 21 Brygady 1 Dywizji Piechoty z Kansas w USA rozpoczęli wspólne szkolenie z obsługi ciężkiego sprzętu.

W dniach od 22 do 26 stycznia pod nadzorem szefa sekcji kontroli technicznej w 11 Batalionie Remontowym w Żaganiu, dowodzonym przez podpułkownika Ireneusza Maślankę, rozpoczęło się szkolenie doskonalące z zakresu obsługi czołgu Leopard 2A5 dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Wzięli w nim udział polscy i amerykańscy żołnierze stacjonujący w Żaganiu.

Z 11 Batalionu Remontowego uczestniczyli specjaliści z kompanii remontu pojazdów gąsienicowych, kompanii remontu uzbrojenia i plutonu robót specjalnych oraz żołnierze amerykańscy z plutonu remontowego 21 Brygady 1 Dywizji Piechoty z Kansas w USA. Żołnierze obu armii szkolenie rozpoczęli w hali remontowej, na trzech punktach nauczania: obsługa sprzętu uzbrojenia, obsługa podwozia czołgu oraz obsługa i napełnienie butli czołgu Leopard 2A5.

Wspólne, długofalowe działania logistyczne poprzedziła 8 stycznia zbiórka, na której przedstawiono zasady wspólnego wykonywania zadań oraz bezpieczeństwa jakie należy zachować na stanowiskach funkcyjnych. Zapoznano się również z bazą i sprzętem jakim dysponują żołnierze amerykańscy i polscy.

Celem podejmowanych działań jest doskonalenie i nauczenie żołnierzy amerykańskich procedur jakie realizują remontowcy przy obsłudze swojego sprzętu, a także podczas udzielania pomocy technicznej przy usprawnianiu sprzętu wojskowego. W dalszym etapie szkolenia, położony zostanie nacisk na wykonywanie tych czynności w warunkach polowych, gdyż takie występują najczęściej podczas realizacji zadań na współczesnym polu walki. Kulminacją wzajemnej pracy obu zaprzyjaźnionych grup będzie sprawdzenie swych umiejętności w warunkach polowych, podczas ćwiczenia pk. SABER STRIKE – 18.

Tekst: por. Marek Cieplicki

red. PZ

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Podróż w ciemność
Orka dobiła do brzegu
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Poznański gen wolności
Sportowe jubileusze
Niebo bez dominacji
Ważne decyzje w Brukseli
Apetyt Smoka rośnie
Szermierze i pięściarki na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Anglicy znów uciekną z obozu
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Śmierć w sercu Azji
Mundur, medale i duma
Priorytety na szczyt NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Westerplatte zmieni się nie do poznania
„Iks” nasz powszedni
Sojusznicza medycyna pola walki
Airbus A330 MRTT
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Promocja oficerska na WAT
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Polski wkład w operację „Overlord”
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiana na szczytach US Army w Europie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
SKON o budżecie MON-u
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Powrót Iksa
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Od dronów po lufy armatnie
Równanie z „Iksem”
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ramię w ramię z Amerykanami
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wsparcie ma znaczenie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Zbrodnicza farsa
US Army zaprasza do świętowania
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Mewa pisze historię
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bez zmian w emeryturach
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Na straży odporności Polski
Zatrzymać drona
Królowa wspinaczki kończy karierę
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO