Generał broni dr Leszek Surawski, szef Sztabu Generalnego WP, uczestniczy w dniach 16-17 stycznia w posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO w Brukseli.
Głównym tematem omawianym w trakcie sesji była m.in. współpraca na rzecz poprawy sytuacji bezpieczeństwa na południu Europy, realizacja misji Resolute Support w Afganistanie, udział państw Sojuszu w misji stabilizacji Iraku, adaptacja struktur dowodzenia NATO, a także współpraca i reformy wojskowe na Ukrainie i w Gruzji.
Szef Sztabu Generalnego WP odbył ponadto bilateralne spotkanie z szefem Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy oraz wielostronne rozmowy z szefami sztabów państw wydzielających siły do Batalionowej Grupy Bojowej.
***
W przeddzień obrad gen. Surawski wziął udział w spotkaniach ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z Naczelnym Dowódcą Sił NATO w Europie generałem Curtisem Scaparrottim oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
- To były naprawdę bardzo dobre rozmowy. Uważam, że nasi sojusznicy doceniają nasze zaangażowanie i wkład Polski w system wspólnego bezpieczeństwa – powiedział po spotkaniach w Brukseli minister Mariusz Błaszczak. - Bezpieczeństwo Polski oparte jest na dwóch filarach – to jest NATO i naszych relacjach z USA. Chciałem podkreślić, że jesteśmy w bardzo ważnym czasie, w czasie implementacji postanowień szczytu NATO, który odbył się w 2016 roku w Warszawie i usłyszałem od obu naszych rozmówców, że te działania są prowadzone, będą prowadzone i to jest szansa dla Polski. To proces, na który czekaliśmy od lat. Podkreślałem zaangażowanie Polski w ten proces oraz wolę naszego kraju do ścisłej współpracy i deklarowałem rozwinięcie tego zaangażowania - mówił szef MON.
Minister Błaszczak podziękował za zaangażowanie Sojuszu we wzmacnianie bezpieczeństwa na wschodniej flance, a przez to wzmacnianie bezpieczeństwa Polski. Jak zaznaczył w rozmowie z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem zmiany w środowisku bezpieczeństwa wymagają od wszystkich państw NATO zaangażowania w działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa flanki wschodniej, jak i południowej.
Jak podkreślał szef MON podczas spotkania z mediami, sekretarz generalny poruszył kwestię budżetów obronnych podkreślając, że Polska należy do grupy krajów, które spełniają wymóg finansowania armii na poziomie 2% PKB.
- Zadeklarowałem, że zgodnie z dokumentami rządowymi od roku 2020 wzrośnie ta wartość do 2,2 % PKB, a od roku 2030 do 2,5 % PKB – mówił szef MON.
Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkań przekazał gen. C. Scaparrottiemu oraz sekretarzowi generalnemu NATO zaproszenia na uroczystości organizowane w Polsce z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Źródło: SGWP
autor zdjęć: ppłk Krzysztof Paliwoda/ PPW
komentarze