moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkoła Orląt otwiera się na zwiedzających

W najbliższy wtorek dęblińska Szkoła Orląt otworzy swoje bramy dla zwiedzających. – Drzwi Otwarte zostaną zorganizowane w ramach obchodów Dnia Podchorążego – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. W programie znalazło się wiele atrakcji m.in. możliwości przetestowania urządzenia treningowego do nauki katapultowania.

Zazwyczaj Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych organizuje Drzwi Otwarte tylko raz w roku. Ostatnie takie wydarzenie odbyło się w marcu. Teraz jednak dęblińska placówka ponownie zaprasza zainteresowanych. – Z doświadczenia wiemy, że jest niedosyt na tego typu imprezy. Mamy mnóstwo pytań, dlaczego nie organizujemy częściej dni otwartych. Niestety, z racji codziennych obowiązków nie zawsze jest to możliwe – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy WSOSP. I dodaje, że tym razem to podchorążowie wyszli z inicjatywą zaproszenia w mury uczelni miłośników lotnictwa. – Drzwi Otwarte zostaną zorganizowane w ramach obchodów Dnia Podchorążego. Pod hasłem „młodzież dla młodzieży”, bo to nasi mundurowi studenci będą wówczas grać pierwsze skrzypce – dodaje oficer.

Przewodniczący samorządu studentów, kpr. pchor. Mateusz Piechowski zauważa, że to znakomita okazja, by zwiedzić zamknięty na co dzień teren uczelni. – To także jedyna szansa, by zobaczyć jak działamy i jaki sprzęt wykorzystujemy w codziennej służbie. Zapraszamy więc tych, którzy myślą o studiach w naszej uczelni, miłośników lotnictwa, mieszkańców miasta i regionu, a także osoby, które po prostu są ciekawe jak wygląda Szkoła Orląt „od kuchni” – zachęca kpr. pchor. Mateusz Piechowski.

Co w programie?

Bramy uczelni otworzą się w najbliższy wtorek o godzinie dziewiątej. Przedstawiciele dęblińskiej szkoły będą czekać na zwiedzających przy biurze przepustek, przy ul. Lotników Polskich. Impreza potrwa do godziny 14.00. Na tych, którzy przyjdą czeka wiele atrakcji. Przy auli staną stoiska promocyjne Biura Karier i Jakości, Samorządu Studenckiego oraz dwóch uczelnianych wydziałów – Lotnictwa oraz Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki. Będzie tu można zdobyć wyczerpujące informacje na temat naboru do uczelni, wymagań, a także poszczególnych kierunków i specjalności kształcenia.

Uczelnia udostępni zwiedzającym pracownie i laboratoria m.in. Silników Lotniczych, Rozwiązań Konstrukcyjnych i Wyposażenia Statków Powietrznych, Materiałów Lotniczych, Grafiki Inżynierskiej oraz Aerodynamiki i Mechaniki Płynów. Będzie też można odwiedzić salę instruktażowo- szkoleniową do systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej Śnieżnik – 1.

Cała gama sprzętu

Zwiedzający będą mogli obejrzeć sprzęt lotniczy, który służy do szkolenia kandydatów na pilotów. Wydział Lotnictwa zaprezentuje symulatory: kontroli lotniska, spadochronowy oraz kilka symulatorów lotów. Wśród tych ostatnich znajdą się m.in. symulator FNPT-II, M-28 Bryza, Piper Seneca V, Cessna 172RG, symulator SW-4/S-300 Puszczyk, a także symulatory lotu samolotów Iskra TS-11 i Orlik PZL 130. Natomiast w hangarze na zwiedzających będą czekać zliny, diamondy, iskry, a także śmigłowce Cabri. – Prezentacja sprzętu to taki punkt programu, który zazwyczaj cieszy się największym zainteresowaniem. Najodważniejszym damy szansę przetestowania swoich możliwości na urządzeniu treningowym do nauki katapultowania – mówi ppłk Wojtyś.

– Sprzęt i baza dydaktyczna to oczywiście nie wszystko, bo naszą uczelnię przede wszystkim tworzą ludzie. Dlatego zaplanowaliśmy rozmowy i spotkania zarówno z kadrą, jak i studentami. Będziemy do dyspozycji zwiedzających, odpowiemy na każde pytanie – zapewnia pchor. Piechowski.

O możliwościach bezzałogowych statków powietrznych opowiedzą studenci skupieni w Naukowym Kole Młodych Konstruktorów oraz kadra i pracownicy Ośrodka Szkolenia Obsługi Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych. Z kolei podczas spotkań z reprezentantami Zakładu Wychowania Fizycznego będzie się można dowiedzieć o roli aktywności fizycznej w zawodzie żołnierza. Będzie też możliwość wejścia na salę gimnastyczną, siłownię czy do laboratorium diagnostyki wysiłkowej.

Gościem specjalnym Drzwi Otwartych będzie Sławek „Hesja” Krajniewski, znakomity fotograf lotniczy, autor zdjęć ogromnej liczby statków powietrznych z całego świata.

Drzwi Otwarte będą jednym z punktów odchodów Dnia Podchorążego. Święto to upamiętnia początek wybuchu powstania listopadowego w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku na terenach Królestwa Polskiego. Mundurowi studenci z Dęblina będą świętować kilka dni. Zaczną już 27 listopada od mistrzostw WSOSP w crossficie i sportach halowych oraz mistrzostw WSOSP w grach zręcznościowych. Dzień później odbędzie się m.in. Bieg Pamięci Podchorążych oraz wieczór kabaretowy. Natomiast 29 listopada odbędą się: msza święta w intencji podchorążych, przemarsz z placu przed Urzędem Miasta Dęblina pod pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt, uroczysty capstrzyk oraz otrzęsiny podchorążych I rocznika. Na 30 listopada zaplanowano biesiadę lotniczą podchorążych. Ukoronowaniem obchodów będzie bal podchorążego w Pałacu Jabłonowskich w Dęblinie. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Śladami ojca
Piedimonte – samobójcza misja
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ryś” z laserem
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO