Agencja Mienia Wojskowego, miasto Kraków oraz Małopolski Urząd Wojewódzki wymienili się kilkoma hektarami gruntów. Na terenach przekazanych samorządowi przez wojsko powstanie Centrum Muzyki. Natomiast grunty, które armia otrzymała od miasta, zostaną przeznaczone na osiedla dla żołnierzy. Budowa pierwszych 120 mieszkań ruszy w 2019 roku.
Zamiana gruntów między miastem Kraków, Małopolskim Urzędem Wojewódzkim i Agencją Mienia Wojskowego była negocjowana od kilkunastu miesięcy. Przedstawiciele trzech instytucji podpisali kilka dni temu akt notarialny. – Cieszymy się z pomyślnej finalizacji porozumienia. Jego warunki są korzystne dla każdej ze stron, ale, co najważniejsze, dla żołnierzy z garnizonu Kraków i mieszkańców miasta – mówi Dominik Zaremba, p.o. prezes Agencji Mienia Wojskowego.
Agencja Mienia Wojskowego przekazała urzędowi miasta trzyhektarową nieruchomość w centrum Krakowa. To tereny po jednostce wojskowej. Stoją tu między innymi niszczejące magazyny, ale w 2024 roku powstanie nowoczesne Centrum Muzyki otoczone parkiem. W kompleksie hal koncertowych swoją siedzibę będą miały najważniejsze krakowskie zespoły: Capella Cracoviensis, artyści z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego oraz Sinfonietty Cracovia. Koszt wykonania obiektu szacuje się na około 265 mln zł. Budowę sfinansują władze miejskie i wojewódzkie.
Na zamianie gruntów zyskało również wojsko. Agencja Mienia, zgodnie z podpisaną umową, otrzymała tereny o powierzchni 3 ha w dzielnicy Podgórze oraz 7,7 ha w Nowej Hucie. – Zapisy planistyczne dla nieruchomości na terenie Podgórza pozwalają na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. W Nowej Hucie zyskaliśmy zaś 74 działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną – mówi Małgorzata Weber, rzecznik Agencji Mienia Wojskowego. – Grunty przy ulicy Czerwonych Maków na Podgórzu zamierzamy przeznaczyć na zakwaterowanie żołnierzy. Prace projektowe i inwestycyjne rozpoczną się już w przyszłym roku, a budowa w 2019. W planach jest wybudowanie 120 mieszkań dla żołnierzy z garnizonu Kraków – zapowiada Przemysław Wierzba, dyrektor krakowskiego Oddziału AMW.
Potrzeby mieszkaniowe żołnierzy są tu bardzo duże. Według danych AMW w kolejce po mieszkanie z MON czeka w Krakowie 450 żołnierzy z rodzinami. – A przecież nasz garnizon cały czas się powiększa – dodaje Małgorzata Bojda z krakowskiego Oddziału AMW.
autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek, AMW Kraków
komentarze