Od tygodnia żołnierze świętoszowskiej 10 Brygady uczestniczą w międzynarodowym ćwiczeniu Vital Sword 2017 w Wildflecken.
Scenariusz ćwiczenia opiera się na założeniach odpowiadających hipotetycznej sytuacji jak mogłaby mieć miejsce we współczesnej Europie. Fikcyjne państwo zaatakowało i zajęło część terytorium państw europejskich. W pierwszej części ćwiczenia została użyta niemiecka dywizja szybkiego reagowania, której zadaniem było błyskawiczne przemieszczenie się na terytorium zaatakowanych państw i powstrzymanie zwycięskiego pochodu nacierających wojsk.
W chwili obecnej niemiecka 1 Dywizja Pancerna (1st Panzer Division) dowodzona przez generała Markusa Laubenthala bierze udział w kontrataku. To właśnie w składzie niemiecko-holenderskiej Dywizji działa 10 Brygada Kawalerii Pancernej (10 BKPanc). Celem ćwiczenia jest zwiększenie zdolności NATO do wykonywania zadań w złożonym i kompleksowym środowisku. Dowództwa i sztaby ćwiczą pod czujnym okiem najwyższych dowódców sił zbrojnych Niemiec i Holandii. W związku z powyższym w dniu wczorajszym dowódca pancernej brygady pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak prezentował Inspektorowi Armii Niemiec, generałowi Carstenowi Jacobsenowi, to w jaki sposób dowodzony przez niego oddział wykonuje postawione zadania. O randze ćwiczenia świadczy również wizyta najwyższych przełożonych wojsk NATO, z naczelnym dowódcą sił sojuszniczych w Europie (SACEUR) generałem Curtisem M. Scaparottim na czele, w dniu 3 listopada.
Poza klasyczną działalnością dowództw i sztabów, przez którą rozumiemy realizację procesu dowodzenia pododdziałami w walce, istotnym doświadczeniem jest całe spectrum niekinetycznych przedsięwzięć realizowanych jako tło dla sytuacji taktycznej.
Na potrzeby ćwiczenia zostały stworzone media - prasa, radio i telewizja, które w realny sposób oddziaływają na środowisko walki. Współczesny konflikt nie może odbyć się w próżni. Oddziaływanie medialne jest bardzo istotnym czynnikiem wpływających na ludność cywilną w rejonie odpowiedzialności brygady. Doświadczenia z misji zagranicznych oraz liczne międzynarodowe ćwiczenia dają jasno do zrozumienia, że bez mediów, w tym mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Twiter nic obecnie nie funkcjonuje. Stale uczymy się, jak oddziaływać na społeczeństwo, tak by odbiór naszej obecności w rejonie miał pozytywny wydźwięk.
Równie istotne zadania stoją przed oficerami sekcji współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC). Podczas ćwiczenia wysiłek 10BKPanc wspierany jest przez specjalistów z Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych Dowództwa Wojsk Lądowych w Kielcach i Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy. Musimy pamiętać o tym, że nie będziemy działać w próżni, celem naszej obecności jest umożliwienie powrotu zwykłym ludziom do domów, tak by ograniczyć okrucieństwa wojny.
Żołnierze 10 BKPanc wyniosą z ćwiczenia w Wildflecken kolejną cenna lekcję. Lekcję, która sprawia, że będą coraz lepiej przygotowani do działania w zmieniającym się otoczeniu, realizując zadania w składzie sił Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Tekst: por. Tomasz Frąckiewicz
autor zdjęć: por. Tomasz Frąckiewicz
komentarze