W minioną sobotę, 4 listopada na terenie Jeździeckiego Klubu Sportowego Przybyszewo w Lesznie odbyły się Halowe Międzynarodowe Zawody Konne w Skokach przez przeszkody CSI3 W(Concours de Saut International), w ramach których rozegrano drugą edycję Memoriału generała brygady Michała Gutowskiego.
W Komitecie Honorowym cyklicznych zawodów cieszących się coraz większą popularnością w Polsce i Europie znalazł się Dowódca Generalny Rodzajów Sił RP gen. dyw. Jarosław Mika i najstarszy oficer 1. Polskiej Dywizji Pancernej rotmistrz 97-letni Zbigniew Mieczkowski z Londynu. Oprócz krajowej czołówki jeźdźców, przed leszczyńską publicznością zaprezentowali się reprezentanci kilkunastu krajów.
Zawodnicy z naszej części Europy walczyli o punkty eliminacyjne do Pucharu Świata. Najważniejszym z trzech rozegranych konkursów był konkurs Dużej Rundy zawodów CSI3*-W, którego wyniki pozwalały na zdobywanie oprócz pokaźnych premii finansowych również punkty do klasyfikacji Longines Rankings oraz FEI Pucharu Świata w skokach Ligi Europy Centralnej (Subligi Północnej i Subligi Południowej).
Konkurs ten był również po raz drugi rozgrywanym w Lesznie Memoriałem Generała Michała Gutowskiego. Trudny parkur przebiegu podstawowego z 12 przeszkodami o wysokości 160 cm, z których jedna była dedykowana specjalnie gen. Michałowi Gutowskiemu, bezbłędnie pokonały tylko 4 pary spośród 35 startujących. Do czterokonnej rozgrywki zakwalifikowały się dwie pary reprezentujące barwy Polski (Jarosław Skrzyczyński na Silver Shine oraz Michał Kaźmierczak na Stakorado) i po jednej z Węgier (Mariann Hugyecz na Chacco Boy) i Holandii (Jur Vrieling na Dallas VDL). Najlepszy okazał się reprezentant Polski Michał Kaźmierczak na Stakorado.
Replikę szabli kawaleryjskiej, główne trofeum Memoriału w imieniu rodziny generała M. Gutowskiego wręczyli zwycięzcy byli prezesi Polskiego Związku Jeździeckiego(PZJ) Teresa Juśkiewicz- Kowalik i Marcin Szczypiorski, którzy znali osobiście generała i przyczynili się do jego powrotu z emigracji w Kanadzie do Polski. Dzięki temu u schyłku swojego życia generał mógł dzielić się swoja kawaleryjską pasją z nowymi adeptami jeździectwa w swojej ojczyźnie.
Główny organizator leszczyńskich zawodów, obecny prezes PZJ dr Jan Sołtysiak wraz z wiceprezydentem Leszna dr. Piotrem Jóźwiakiem uhonorowali także uczestników finałowej rundy z Holandii, Polski i Węgier, którzy wywalczyli cenne punkty w klasyfikacji eliminacyjnej do Pucharu Świata. Zmaganiom na leszczyńskim hipodromie towarzyszyło wielkie zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Leszna, ale także i licznych sympatyków jeździectwa z całej Europy, którzy mogli usłyszeć wiele informacji na temat patrona zmagań i polskich tradycji kawaleryjskich.
Leszczyński Memoriał jest dedykowany gen. bryg. Michałowi Gutowskiemu, dowódcy szwadronu 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie i ostatniego dowódcy 2 Pułku Pancernego z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej w latach II wojny światowej przez gen. St. Maczka, której tradycje od 25 lat kontynuuje Czarna Dywizja. Gen. M. Gutowski po II wojnie światowej wyemigrował do Kanady, gdzie był uznanym trenerem i szkoleniowcem jeździectwa oraz współtwórcą sukcesów sportowych kanadyjskiego jeździectwa. W Sali Tradycji Czarnej Dywizji od ubiegłego roku prezentowane są cenne memorabilia pochodzące z rodzinnego archiwum gen. M. Gutowskiego.
Generał bryg. Michał Gutowski urodził się 13 września 1910 roku w Macieszewicach, zmarł 23 sierpnia 2006 roku w Warszawie. Jeden z ostatnich rycerzy XX wieku, kawalerzysta, wybitny jeździec. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (rocznik 1928–1930), oficerem 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie, uczestnikiem Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku, jako dowódca szwadronu 17 Pułku Ułanów. Po klęsce wrześniowej działał w konspiracji, a wiosną 1940 roku przedostał się przez Słowację i Francję do Anglii, by do końca wojny związać się z 10. Pułkiem Strzelców Konnych w 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Był ostatnim dowódcą 2 Pułku Pancernego 1 DPanc do jego rozformowania w 1947r. Po krótkim pobycie w Anglii, osiedlił się w Kanadzie, gdzie pracował m.in. jako trener kanadyjskiej kadry olimpijskiej. Po powrocie do kraju, w 1999 roku otrzymał awans na generała brygady. Był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari w Warszawie, członkiem Honorowym Polskiego Związku Jeździeckiego, a także Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Generał Michał Gutowski odznaczony był najwyższymi orderami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Legii Honorowej oraz Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związki Jeździeckiego.
Źródło : Waldemar Kotula
autor zdjęć: Waldemar Kotula
komentarze