Jest dla mnie i myślę, że dla nas wszystkich, którzy mieliśmy z nim zaszczyt chociażby przez chwilę współpracować, wielkim światłem i drogowskazem, jak należy walczyć o Polskę niepodległą – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości pogrzebowych śp. Emila Morgiewicza.
W sobotę szef MON uczestniczył w ceremonii pogrzebowej działacza opozycji w czasach PRL śp. Emila Morgiewicza, która odbyła się, z udziałem kompanii honorowej, w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Mrągowie.
Podczas ceremonii minister Antoni Macierewicz wręczył rodzinie, nadany pośmiertnie Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Śp. Emil Morgiewicz spoczął na cmentarzu komunalnym w Mrągowie.
Jak mówił szef MON, Morgiewicz był znany z determinacji, stalowego charakteru i bezkompromisowości wobec zła, ale jednocześnie był gotowy na każdy kompromis do szukania porozumienia ze wszystkimi "po stronie niepodległości Polski.
- Korzystaliśmy z tego często, szukaliśmy w nim rady, wsparcia i dróg do ujęcia w jedną całość polskiej myśli niepodległościowej i polskich działań niepodległościowych w latach 60. i 70. ub. wieku, gdy tylko takim jak on śniło się, że będzie wielka, niepodległa Rzeczpospolita - dodał minister Antoni Macierewicz.
- Odszedł od nas człowiek ogromnie zasłużony dla sprawy niepodległości naszej ojczyzny - napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych Prezydent RP Andrzej Duda. List odczytała Zofia Romaszewska.
Prezydent podkreślił, że Emil Morgiewicz należał do wąskiego grona niezwykle śmiałych ludzi, którzy jako pierwsi angażowali się w organizowanie tajnych struktur, nie myśląc o reformowaniu ustroju, lecz całkowicie odrzucając zniewolenie i dążąc do odzyskania własnego, suwerennego państwa.
Zmarłego żegnała m.in. rodzina, przyjaciele, dawni współpracownicy z opozycji i mieszkańcy Mrągowa.
***
Urodzony w 1940 r. Morgiewicz był współtwórcą ruchu niepodległościowego lat 1965-70. Skazany w 1971 r. na cztery lata więzienia za próbę przygotowań do obalenia ustroju PRL, odbył karę w całości. W 1976 r. wstąpił do KOR, a w 1977 r. przystąpił do Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Po sierpniu 1980 r. działał w kierowanym przez Antoniego Macierewicza Ośrodku Badań Społecznych.
Źródło: MON
autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON
komentarze