moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zawody strzeleckie w hołdzie generałom

To jest patriotyczny zew, to jest głos serca, że jesteście tutaj z nami. Życzę wszystkim uczestnikom jak najlepszych wyników w dzisiejszych zawodach – tymi słowami rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek powitał uczniów klas mundurowych i członków organizacji proobronnych, którzy 30 września licznie przyjechali na strzelnicę Wojskowej Akademii Technicznej, aby wziąć udział w zawodach strzeleckich.

Celem zawodów, poza sportową rywalizacją i sprawdzeniem umiejętności strzeleckich młodzieży, było przede wszystkim oddanie hołdu generałom, którzy 10 kwietnia 2010 r. w drodze do Katynia zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Zawody objęte zostały honorowym patronatem ministra obrony narodowej, a ich organizatorami były: Wojskowa Akademia Techniczna, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, Kapituła Medalu „Zło dobrem zwyciężaj” oraz Stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne „Pamięć”. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła Telewizja Polska.

„Przybyłem tutaj przede wszystkim po to, aby oddać hołd oficerom, którzy polegli 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Mam bardzo osobisty stosunek do każdego z nich, wynikający z faktu, że z wieloma z nich bardzo blisko współpracowałem. Bezpośrednio podlegałem jako oficer gen. Włodzimierzowi Potasińskiemu pełniąc wtedy służbę w Dowództwie Wojsk Specjalnych, bardzo blisko współpracowałem również z gen. Gągorem, znałem również pozostałych generałów, na których macie możliwość teraz spoglądać, którzy znajdują się na portretach naprzeciw Was. Wszyscy Ci generałowie byli wielkimi patriotami, za główny cel stawiali sobie budowę silnych Sił Zbrojnych, silnej Polski” – powiedział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła podczas oficjalnego otwarcia zawodów.

Honorowymi gośćmi tej wyjątkowej imprezy sportowej były żony generałów: Lucyna Gągor, Maria Gilarska i Beata Lubińska. W imieniu żon, Beata Lubińska podziękowała organizatorom zawodów, wszystkim uczestnikom, oficerom i żołnierzom za pamięć, za to, że przy takiej okazji jak zawody strzeleckie pamiętali o żołnierzach, którzy już zeszli ze służby. Przed rozpoczęciem zawodów kapelan WAT ks. mjr dr Ireneusz Biruś odmówił modlitwę w intencji generałów, ordynariuszy polowych, którzy lecieli do Katynia, aby oddać cześć zamordowanym tam rodakom.

W zawodach uczestniczyło prawie 150 uczniów ze szkół i organizacji proobronnych z całej Polski. Młodzież rywalizowała w dwóch konkurencjach strzeleckich: pistolet i karabinek sportowy, indywidualnie oraz zespołowo. Zawody zorganizowano na dwóch osiach strzeleckich, a prowadzącymi strzelanie byli oficerowie WAT i WOT.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla młodzieży i zaproszonych gości. Zawodom towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego w tym: Rosomaka, pojazdu specjalistycznego IRS, pojazdu bojowego BM 21 oraz broni strzeleckiej. Członkowie uczelnianej organizacji studenckiej „Woda, Ląd, Powietrze” przeprowadzili dynamiczny pokaz taktycznych działań bojowych oraz technik samoobrony. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie i potwierdził świetne wyszkolenie podchorążych WAT należących do WLP. Celem uczelnianej organizacji WLP jest obok szkolenia i kształtowania cech dowódczych, popularyzowanie umiejętności specjalnych, przydatnych na polu walki. Dotyczy to również zasad i sposobów udzielania pomocy medycznej. W przygotowanym namiocie członkowie WLP uczyli zakładania opatrunków i ratowania rannych.

Po zakończeniu rywalizacji strzeleckiej odbyła się ceremonia wręczenia pucharów zwycięzcom zawodów. Ceremonii towarzyszyło uhonorowanie medalem „Zło dobrem zwyciężaj”. Medal przyznawany jest od 1998 r. za szerzenie pamięci o bł. ks. Jerzym Popiełuszko, męczennikach, bohaterach oraz mężach stanu służących dobru i Ojczyźnie, a także za obronę wartości wiary i niepodległości Ojczyzny. Prezes stowarzyszenia Ryszard Walczak w imieniu kapituły medalu wręczył wyróżnienia: gen. Wiesławowi Kukule dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, ks. mjr. dr. Ireneuszowi Birusiowi kapelanowi Wojskowej Akademii Technicznej, Telewizji Polskiej oraz Jackowi Kurskiemu prezesowi Telewizji Polskiej.

Najlepsi uczestnicy zawodów otrzymali puchary oraz dyplomy.
W klasyfikacji indywidualnej w strzelaniu z pistoletu sportowego zwyciężyli:
1 miejsce – Sebastian Pilsyk z Ligi Obrony Kraju
2 miejsce – Damian Kalabiński z Ligi Obrony Kraju
3 miejsce – Kuba Dudzik-Łagoźny z XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie

W klasyfikacji indywidualnej w strzelaniu z karabinka sportowego:
1 miejsce – Karol Oleszczuk z XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie
2 miejsce – Wojciech Chmura z XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie
3 miejsce – Dawid Sędzik z XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie

W klasyfikacji zespołowej w strzelaniu z pistoletu sportowego:
1 miejsce – Liga Obrony Kraju 1
2 miejsce – Liga Obrony Kraju 2
3 miejsce – XIV LO im. Zbigniewa Herberta z Lublina

W klasyfikacji zespołowej w strzelaniu z karabinka sportowego:
1 miejsce – XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie
2 miejsce – XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie
3 miejsce – IV LO im. gen. Stefana Roweckiego-Grota w Piotrkowie Trybunalskim

Na zakończenie rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek pogratulował zwycięzcom, podziękował wszystkim uczestnikom, żonom generałów, gościom i obecnej na zawodach rodzinie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Szczególne słowa podziękowania rektor-komendant WAT skierował do kapituły medalu „Zło dobrem zwyciężaj” za inicjatywę uhonorowania ludzi zasłużonych podczas tych zawodów i pokazania młodym adeptom sztuki wojskowej wyjątkowych przykładów, godnych naśladowania.

Wydarzenie to miało szczególny wkład w pielęgnowanie pamięci o zasłużonych rodakach i zapewne przyczyni się do utrwalenia świadomości historycznej oraz propagowania postaw patriotycznych wśród młodzieży.

Tekst: Ewa Jankiewicz/rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Aleksandra Szrek

dodaj komentarz

komentarze


Polska szykuje się do produkcji Panter
At the Controls of F-35A Husarz
Podchorążowie w dżungli
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Mundur, medale i duma
Zbrodnicza farsa
Sonda dla Jastrzębia
Powietrzne cysterny dla Polski
Równanie z „Iksem”
Śmierć w sercu Azji
Apetyt Smoka rośnie
Święto DGRSZ
Umowa na pociski do Patriotów
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Krok w stronę pokoju
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Niebo bez dominacji
AMW oferuje mieszkania
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Koło zamachowe gospodarki
Podróż w ciemność
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Ważne decyzje w Brukseli
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Królestwo pojazdów
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Zełenski traci Order Orła Białego?
„Strzała weterana” spaja środowisko
Ratunek na polu walki
Sojusz Madrytu i Warszawy
Musztra i marsz ubezpieczony
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Sportowe jubileusze
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wsparcie ma znaczenie
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Premier powołał nową wiceminister obrony
Orka tuż, tuż
Marsz gąsienicowych kolumn
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Bez zmian w emeryturach
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Kraków zaprosił weteranów
Minister obrony RFN w Polsce
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Stała baza wojsk USA w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Szermierze i pięściarki na podium
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Akcja na jeziorze
Pancerny Poznań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO