moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Co po Państwie Islamskim? Kirkuk stoi na drodze do stabilizacji Bliskiego Wschodu

Walki o znajdującą się na terenie Iraku Hawiję to jedna z ostatnich operacji prowadzonych przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego. Jednocześnie kruchy sojusz pomiędzy Peszmergą a siłami irackimi oraz spór toczony o podział roponośnego terytorium mogą doprowadzić do nowej wojny.

– W ciągu najbliższych dni do trwającej od tygodnia ofensywy wyzwolenia Hawiji dołączą oddziały Peszmergów. Wraz z iracką armią oraz szyickimi bojówkami al-Haszd asz-Szabi (Siły Mobilizacji Ludowej) Kurdowie przeprowadzą operację wyzwalania tego strategicznego miejsca z rąk tzw. Państwa Islamskiego. – Naszym celem jest ostateczne zniszczenie Daesz. Połączone siły peszmergów uderzą na Hawiję z zachodniej strony. W ramach możliwości udostępnimy także korytarz dla irackiej armii. Jednocześnie zaznaczyliśmy, że siły al-Haszd asz-Szabi nie zostaną przepuszczone przez nasze terytorium. Będą uczestniczyć w operacji jedynie od strony irackiej – mówi Kamal Kirkuki, dowódca Frontu Zachodniego.

Hawija jest jednym z ostatnich bastionów Państwa Islamskiego w Iraku. Miejsce to, podobnie jak leżący w pobliżu Kirkuk, jest szczególnie bogate w ropę naftową. Według irackiego Dowództwa Operacji Połączonych prowadzona obecnie operacja potrwa jeszcze około dwóch tygodni, jednak pola naftowe w połączeniu z etnicznym zróżnicowaniem charakteryzującym tę część Iraku mogą być przyczyną kolejnej krwawej wojny.

– Jest to arabski region, z którego w czasach Saddama Husajna przesiedlono wszystkich Kurdów. Miejscowa ludność często wspiera terrorystów z Daesz i wkroczenie peszmergów może doprowadzić do wojny pomiędzy Kurdami i Arabami. Mamy to na uwadze, jednak niezależnie od sytuacji wyczyścimy ten region z terrorystów. Iracka armia nie może tego dokonać bez naszego udziału – dodaje Kamal Kirkuki.

„To nie jest kwestia ropy”

Planowana od stycznia bieżącego roku operacja była wielokrotnie przekładana. Wielomiesięczne opóźnienie spowodowane jest trudnościami w nawiązaniu porozumienia pomiędzy stroną iracką i kurdyjską. Kwestię sporną stanowi nie tylko sama Hawija, ale przede wszystkim sąsiadujący z nią Kirkuk. Do miasta oraz leżących wokół niego pól naftowych roszczą sobie prawa Kurdowie. Mimo sprzeciwu Bagdadu, w 2014 roku Peszmerga wykorzystała klęskę armii irackiej i zajęła Kirkuk, skutecznie broniąc go przed będącym w ofensywie tzw. Państwem Islamskim.

Spór zaostrzyła decyzja o włączeniu Kirkuku w referendum niepodległościowe, które odbyło się w irackim Kurdystanie 25 września. W związku z napięciem rosnącym pomiędzy Bagdadem a władzami Kurdystanu, Peszmerga postanowiła dołączyć do walk o Hawiję dopiero po zakończeniu głosowania. Kurdowie zarazem podkreślają, że mimo uczestnictwa w obecnie trwającej operacji, ich priorytetem jest utrzymanie aktualnych granic swojej autonomii.

– Nawet Saddam Husajn powtarzał, że Kurdowie mogą mieć swoje państwo, ale bez Kirkuku. Dla nas to miasto jest integralną częścią Kurdystanu. To nie jest tylko kwestia ropy, konflikt o status tego miasta toczy się od dekad i teraz to jego mieszkańcy zdecydują, do którego regionu chcą przynależeć – podkreśla Kamaran Palani z Bliskowschodniego Instytutu Badań w Irbilu (MERI – Middle East Research Institute). Dodaje przy tym, że jednym z warunków uczestnictwa Kurdów w odbudowie Iraku było włączenie Kirkuku do stanowionej przez nich autonomii, co nigdy ostatecznie nie nastąpiło.

Narastające zagrożenie

Kamaran Palani zaznacza, że tzw. Państwo Islamskie nie jest ostatnią grupą, która stanowi zagrożenie dla Kurdów żyjących w Iraku. Problemem mogą okazać się także szyickie bojówki al-Haszd asz-Szabi, które mimo sojuszu łączącego je z iracką armią pozostają w konflikcie z Peszmergą.

– Jesteśmy coraz bardziej zmartwieni działalnością al-Haszd asz-Szabi. Nie można ich nazwać terrorystami, ale niektóre podległe im pododdziały wymykają się spod kontroli i umacniają swoją pozycję w regionie. Nie sądzę, żeby w najbliższym czasie doszło do otwartej konfrontacji z iracką armią, natomiast starcia z al-Haszd asz-Szabi są bardzo prawdopodobne – tłumaczy Kamaran Palani. W ciągu ostatnich dni odnotowano pojedyncze incydenty pomiędzy Peszmergą, a szyickimi bojówkami. Nieoficjalnie mówi się również o tym, że dowódcy al-Haszd asz-Szabi przygotowują się do otwartej konfrontacji.

Wraz z wyzwoleniem Hawiji terroryści z tzw. Państwa Islamskiego zostaną całkowicie wyparci z terenów przylegających do autonomii irackiego Kurdystanu. To właśnie wtedy Kurdowie, iracka armia oraz bojówki al-Haszd asz-Szabi staną na kirkuckich polach naftowych bez wspólnego wroga.

Michał Zieliński z bazy peszmergów w Sektorze 4, Kirkuk, Irak

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Barwy walki
Odstraszanie i obrona
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO