W tym laboratorium nic się nie ukryje
Student na poligonie z przenośnym elektroencefalografem? Wkrótce nie będzie to nic niezwykłego. Akademia Wojsk Lądowych chce wprowadzić nowatorskie metody nauczania powiązane z elektroencefalografią i analizą reakcji psychicznych studentów. Wszystko po to, aby skuteczniej sprawdzać i kształtować zdolności przywódcze przyszłych oficerów.
Wykłady, zajęcia na trenażerach i symulatorach to za mało, aby wyszkolić doskonałego dowódcę, uznali naukowcy i wykładowcy wrocławskiej uczelni. – Dlatego budujemy laboratorium, w którym od nowego roku akademickiego będziemy mogli naukowo sprawdzać zdolności przywódcze podchorążych. Dzięki specjalistycznym badaniom chcemy wypracować najlepsze metody rozwijania i utrwalania predyspozycji przyszłych liderów – zapowiada gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, rektor-komendant Akademii Wojsk Lądowych.
Czytanie z twarzy
Uczelnia właśnie kompletuje sprzęt do nowoczesnego laboratorium badawczego. Pierwsze komputery i oprogramowanie już jest. Niebawem dołączy do nich kamera do nagrywania zdarzeń szybkozmiennych. Urządzenie będzie rejestrowało mimikę twarzy żołnierza-studenta, który będzie ćwiczył przed komputerem, w trenażerze lub przy biurku, np. podejmując decyzję o przemieszczeniu wojsk czy użyciu broni. Urządzenie w tym czasie zarejestruje reakcję mięśni twarzy, ruch gałek ocznych, siatkówek, powiek czy brwi studenta. Te wszystkie informacje naukowcy przeanalizują przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Dzięki temu będą mogli ocenić stan emocji badanego oraz szybkość jego reakcji na zaskakujące zdarzenia. Odnotują stopień pewności siebie i stanowczości, wyłapią wszelkie momenty wahania, zadowolenie lub frustrację.
Po co? Otóż zdaniem wykładowców takie badania umożliwią zdiagnozowanie problemów w nauczaniu danego studenta i zastosowanie takich metod dydaktycznych, które pozwolą poprawić jego predyspozycje przywódcze.
Komunikat z neuronów
Kolejną niestandardową metodą badawczą, którą podczas zajęć zamierzają wykorzystywać naukowcy z wrocławskiej uczelni wojskowej, będzie elektroencefalografia. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Za pomocą elektrod odpowiednio rozmieszczonych na powierzchni skóry czaszki, rejestruje się zmiany aktywności neuronów kory mózgowej. Podobnie jak przy zastosowaniu kamery szybkozmiennej, można dzięki elektroencefalografowi zarejestrować zmiany stanu emocjonalnego człowieka.
Prowadzący ćwiczenia będą mogli określić m.in. umiejętność koordynacji ruchowej i szybkość reakcji studenta, czyli będzie można sprawdzić, co dzieje się w głowie żołnierza na polu walki. Z czasem wykładowcy chcą także wykorzystać zminiaturyzowane wersje bezprzewodowych aparatów EEG. Będzie je można założyć podchorążemu, który szkoli się w terenie, w wozie bojowym, czy korzysta z laserowego symulatora strzelań.
Tego typu pomiary wykonuje się podczas badań medycznych z dziedziny psychiatrii i neurologii. Poddawani są im np. sportowcy. Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy EEG pojawi się w salach wykładowych i na poligonach. W prowadzeniu badań i analizowaniu ich wyników wykładowcom z uczelni będą pomagać doświadczeni psychiatrzy, psycholodzy i neurolodzy z 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, z którymi uczelnia nawiązała współpracę.
Więcej liderów
Pomysł utworzenia nowatorskiego laboratorium wpisuje się w uczelnianą strategię kreowania kompetencji przywódczych przyszłych dowódców plutonów. – Wiemy, że część naszych słuchaczy ma silne predyspozycje przywódcze, a inni słabsze. Jak dotąd nie były one jednak naukowo weryfikowane – mówi ppłk Marcin Bielewicz, prodziekan do spraw wojskowych Wydziału Zarządzania uczelni.
– Od nowego roku akademickiego będziemy mogli te zdolności dokładniej rozpoznawać i umiejętnie rozwijać, badając indywidualny progres studentów oraz dobierać najskuteczniejsze narzędzia i metody kształcenia – dodaje prodziekan.
W nowoczesnym laboratorium wykorzystywane będą także używane w wojsku programy symulacji komputerowej, zamontowane zostaną urządzenia do wizualizacji ćwiczeń w terenie, zbudowany zostanie również terenowy ośrodek kształtowania kompetencji przywódczych przypominający tradycyjny tor przeszkód.
Akademia Wojsk Lądowych buduje laboratorium ze środków własnych, ale w przyszłości zamierza ubiegać się o dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Bogusław Politowski
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
„Różycki” zwodowany
Specjalsi pod nowym dowództwem
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Strażnicy polskiego nieba
Świat F-35
Kajakami po medale
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Pionierski dron
Flyer, zdobywca przestworzy
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Wypadek Rosomaka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Ratownik w akcji
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Śmierć gorsza niż wszystkie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ewakuacja Polaków z Izraela
Inwestycja w żołnierzy
Bezpieczniejsza Europa
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
NATO przechodzi do działania
Planowano zamach na Zełenskiego
Broń przeciwko wrogim satelitom
Czarna Pantera celuje
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Podróż w ciemność
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Święto sportów walki w Warendorfie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Policjanci w koszarach WOT
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
The Power of Infrastructure
Wyższe stawki dla niezawodowych
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Podejrzane manewry na Bałtyku
Pancerny kot w polskim wojsku
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Drukowanie dronów
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
komentarze