Kadra Ośrodka Szkolenia Leopard (OSL) ze świętoszowskiej jednostki od ponad dwóch miesięcy szkoli żołnierzy z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Czołgiści z Wesołej uczą się pancernego rzemiosła od najlepszych.
W 2017 roku jest to już kolejny kurs, którego celem jest przygotowanie załóg czołgów Leopard do dalszej służby na zajmowanych stanowiskach. Dowódca OSL, major Krzysztof Kacperek, tak w kilku słowach opowiedział o przedsięwzięciach realizowanych przez jego podwładnych: – W tym roku realizowane są cztery kursy. Dwa z nich zakończyły się w pierwszym półroczu 2017 roku, trzeci trwa obecnie, a ostatni rozpocznie się w ostatnim kwartale bieżącego roku. W kursie uczestniczy czternaście załóg. Żołnierze są szkoleni z budowy i obsługi czołgu Leopard, jego urządzeń i podzespołów. Realizowane są także zagadnienia ze szkolenia ogniowego. Szkolący się żołnierze są podzieleni na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią kierowcy, druga to dowódcy, działonowi i ładowniczy. Kurs zakończony jest egzaminem, w skład którego wchodzi sprawdzian teoretyczny z wiedzy oraz praktyczne zweryfikowanie nabytych umiejętności. Instruktorzy dokładają wszelkich starań, aby czołgiści, którym przekazują swoją wiedzę byli jak najlepiej przygotowani do wykonywania zadań na zajmowanych stanowiskach służbowych.
– Szkolenie kierowców jest bardzo różnorodne. Składa się na nie cykl zajęć, który przygotowuje ich to tego, z czym spotkają się w trakcie swojej służby wojskowej, podczas eksploatacji czołgu Leopard 2. Realizowane są zarówno zajęcia z nauki jazdy w dzień i w nocy, załadunku czołgu na platformę kolejową, a także załadunku na zestawy niskopodwoziowe. Każdy z kierowców do końca kursu musi wyjeździć wymaganą ilość godzin. Ponadto przekazujemy im wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji oraz zasad kierowania czołgiem. Po zakończeniu kursu, uzyskaniu pozytywnego wyniku z testów teoretycznych oraz odbyciu jazdy sprawdzającej żołnierze otrzymują uprawnienia do kierowania pojazdem specjalnym, jakim jest czołg Leopard 2 – powiedział doświadczony instruktor z OSL młodszy chorąży Bogusław Budasz.
Załogi czołgów Leopard szkolą się w Świętoszowie w oparciu o dostępną bazę szkoleniową. Pancerniacy korzystają z dostępnych symulatorów. Po wykonaniu serii ćwiczeń na symulatorze ASPT oraz trenażerze AAT wieżowym, żołnierze przeszli do praktycznego szkolenia na sprzęcie. W dniu 19 września 2017 roku odbyli swoje pierwsze strzelanie, którym było ćwiczenie przygotowawcze do strzelania szkolnego numer 1 z czołgu Leopard 2 z wykorzystaniem symulatora strzelań Agdus.
Kierownik strzelania w tym dniu, starszy chorąży sztabowy Artur Głos, powiedział: – Jestem zadowolony z wyników, jakie uzyskali żołnierze podczas dzisiejszego strzelania. Szkoleni nie mieli problemów z wykonaniem zadania, załogi spisały się naprawdę bardzo dobrze. Na egzaminie czeka ich trochę trudniejsze zadanie, gdyż jest on realizowany na symulatorze ASPT. Pancerniacy będą przemieszczać się wirtualnie w terenie, cele będą zarówno stałe, jak i ruchome, jest ograniczona widoczność, różnorodność celów wymaga prowadzenia ognia z różnych jednostek ognia.
Zweryfikowanie wiedzy i umiejętności pancerniaków z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej będzie miało miejsce na początku października, podczas przeprowadzonych egzaminów. Dowódców, działonowych i ładowniczych egzaminuje komisja wyznaczona spośród instruktorów z OSL. Egzaminy końcowe dla kierowców przeprowadza komisja egzaminacyjna z Centrum Szkolenia Wojsk Pancernych z Poznania razem z instruktorami ze świętoszowskiej jednostki.
Pancerniacy z Wesołej pozytywnie wypowiadają się o kursie, który odbywają w pancernej brygadzie w Świętoszowie. – Jesteśmy bardzo dobrze przygotowywani do wykonywania zadań zgodnie z zajmowanym stanowiskiem. Instruktorzy dokładają wszelkich starań, żeby przekazać nam maksimum wiedzy. Teraz mamy jeszcze możliwość dopytania i wyciągnięcia jak najwięcej od profesjonalistów, którzy nas szkolą. Wkrótce, gdy wrócimy do naszej macierzystej jednostki, będziemy musieli radzić sobie sami i wykorzystywać to czego nauczyliśmy się podczas kursu – dowódca plutonu czołgów, podporucznik Monika Dudek, tak wypowiedziała się o szkoleniu w świętoszowskiej jednostce.
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka
komentarze