moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W hołdzie Błękitnej Armii

Kiedy Raymond Poincaré, prezydent Francji, wydawał dekret o powołaniu Armii Polskiej we Francji, nasz kraj nie istniał, żył tylko w sercach i umysłach Polaków – mówił wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski podczas ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej Błękitną Armię oraz prezydenta Poincaré. Znajduje się ona na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

„Tworzy się we Francji na czas trwania wojny armię polską autonomiczną, poddaną pod rozkazy Naczelnej Komendy Francuskiej, a walczącą pod sztandarem polskim” – brzmiał dekret prezydenta Raymonda Poincarégo z 4 czerwca 1917 roku. Wiceminister Wojciech Fałkowski podkreślał, że decyzja francuskiego prezydenta była głosem sojusznika przypominającym o potrzebie wskrzeszenia niepodległego państwa polskiego. – Wspominamy to dziś z wdzięcznością – mówił profesor podczas ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy ufundowanej przez MON.

 

Pod polskim sztandarem

Jednocześnie wiceminister przypomniał, że armia dowodzona przez gen. Józefa Hallera powstała z grona ochotników rekrutujących się m.in. z ówczesnej Polonii. – Przyszli oni na pomoc Polsce w najwyższej potrzebie. Błękitna Armia wniosła do polskiej armii uzbrojenie, myśl wojskową i wolę walki o wolną Rzeczpospolitą – podkreślał wiceszef MON. Dowodzone przez gen. Józefa Hallera oddziały liczyły 70 tys. i gdy przybyły do kraju, były najlepiej wyszkoloną i uzbrojoną częścią rodzącego się Wojska Polskiego.

W uroczystości przed Dowództwem Garnizonu Warszawa wzięli udział m.in. płk Philippe Abraham, francuski attachẻ obrony w Polsce oraz żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej i 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, jednostek pielęgnujących tradycje Błękitnej Armii.

Podczas ceremonii chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wyrecytował przysięgę Błękitnej Armii i rotę ochotników Hallera. Odczytano także dekret prezydenta Poincarégo. Na zakończenie duchowni trzech wyznań zmówili modlitwę i poświęcili nowo odsłoniętą tablicę, a delegacje złożyły kwiaty. Ceremonia to jeden z elementów upamiętnienia 2017 roku jako roku Hallera.

Samodzielna i sojusznicza

Po tym jak 4 czerwca 1917 roku prezydent Raymond Poincaré powołał Armię Polską we Francji w jej szeregi zaczęli wstępować ochotnicy m.in. Polacy służący w wojsku francuskim i przedstawiciele Polonii z USA, Kanady, Argentyny czy Australii. Z czasem dowództwo nad formacją objął przybyły z Rosji legionista – gen. Józef Haller.

Błękitną Armię (od koloru mundurów) powołano przy francuskiej armii i za jej wyposażenie odpowiadał tamtejszy rząd. Dzięki temu dysponowała ona m.in. prawie 100 samolotami i 120 nowoczesnymi czołgami Renault FT-17. Latem i jesienią 1918 roku polskie oddziały wzięły udział w walkach z Niemcami w Wogezach i Szampanii. Armia została uznana przez państwa Ententy za „jedyną samodzielną, sojuszniczą i współwalczącą armię polską”. Wiosną 1919 roku formację przetransportowano do Polski. Jej żołnierze wzięli udział w ofensywie na froncie polsko-ukraińskim, walczyli też w wojnie polsko-bolszewickiej. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Husarze już w Polsce!
Jak wojsko chroni lotniska?
JW Agat: idziemy po młodych!
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Huta Częstochowa bliżej wojska
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wodny chrzest Borsuków
Groźny incydent w Libanie
Skrzydlaci komandosi
Ready for Every Scenario
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
NATO i USA o Iranie
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Czerwieńsze będą…
Ryś w boksie
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Bieg ku pamięci bohaterów
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Armia testuje roboty do transportu
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
WAT wzmacnia „opelotkę”
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Adaptacja i realizm
Logistycy pod lupą
Desant na Odrze
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Symbol skupiający wiele znaczeń
Czekamy na F-35
Sprawdzian dla zawiszaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatni most
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Od cyberkursu po mundurówkę
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Polsko-estońska współpraca
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Wojsko zaprasza rodziny
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Wypadek w PKW UNIFIL
Syndrom Karbali
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Bez zmian w emeryturach
Początek wielkiej historii
Poznaj tajemnice Husarza
Generał z cienia
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Biało-czerwona na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO