moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstanie warszawskie. Cześć i chwała „rycerzom biało-czerwonej”!

Odznaczenia dla kombatantów, apel pamięci, msza w intencji poległych, a także koncert przedwojennych szlagierów – w Warszawie rozpoczęły się oficjalne uroczystości 73. rocznicy powstania warszawskiego. Uczestniczyli w nich m.in. prezydent Andrzej Duda i minister obrony Antoni Macierewicz. – Nie jest przegrane powstanie, które prowadzi do wolnej Polski – podkreślał prezydent.

W przededniu 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające największy zryw w okupowanej Europie.

– W najśmielszych marzeniach nie myślałem, że uda mi się w tej uroczystości uczestniczyć i od serca parę słów powiedzieć – przyznał gen. Zbigniew Ścibor-Rylski podczas ceremonii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jeden z dowódców z powstania we wzruszającym przemówieniu apelował do młodych, aby byli dumni ze swojego kraju i szanowali ludzi. Na koniec generał pożegnał się ze zgromadzonymi. – Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami. Sto lat to wielkie przeżycie i wielka radość dana od Boga – mówił kombatant, który w marcu obchodził setne urodziny.

Podczas uroczystości w parku Wolności prezydent Andrzej Duda podkreślał, że powstanie warszawskie wpisało się w wielką polską historię. – Także dzięki bohaterstwu powstańców możliwe było odzyskanie pełnej suwerenności pod koniec XX wieku – mówił. Dodał, że wydarzenia sprzed 73 lat kształtują także dziś postawę gotowości do służby ojczyźnie.

Zwierzchnik sił zbrojnych odznaczył uczestników powstania oraz osoby zasłużone w upamiętnianiu tamtych wydarzeń. – Odznaczenia, które otrzymaliśmy, to znak, że Polska nigdy nie zapomni o nas, powstańcach warszawskich – mówił jeden z wyróżnionych, Julian Kulski „Goliat”, żołnierz Zgrupowania AK „Żniwiarz”.

Późnym popołudniem uroczystości odbyły się także na placu Krasińskich. Wzięli w nich udział m.in. prezydent i minister obrony Antoni Macierewicz. Andrzej Duda przemawiając przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, oddał hołd „rycerzom biało-czerwonej” i przypomniał swoją rozmowę ze śp. gen. Januszem Brochwiczem-Lewińskim ps. „Gryf”, który podkreślał, że „dla tej Polski, teraz, warto było rozpoczynać powstanie”.

Prezydent dziękował też powstańcom za świadectwo, jakie dawali w czasach komunizmu i za przekazywanie młodym ludziom postaw patriotycznych. – Chcemy pokazać im etos Armii Krajowej, na który składa się godność, honor i poczucie obowiązku wobec kraju – dodał w swoim przemówieniu Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Uroczystości przed pomnikiem Powstania Warszawskiego zakończył apel pamięci i koncert „Chłopcy z tamtych lat” oparty na szlagierach przedwojennej Warszawy.

1 sierpnia – jak co roku o 17.00 w godzinę „W”, w której wybuchło powstanie – zawyją w stolicy syreny. Kombatanci zaapelowali, aby warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o powstaniu. – Zatrzymajmy się i pomyślmy o wydarzeniach sprzed 73 lat, oddajmy hołd poległym bohaterom – czytamy w apelu. Także o 17.00 zostanie oddany hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wieczorem na 63 dni zapłonie Ognisko Pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie.Podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego można było także otrzymać wydanie specjalne „Polski Zbrojnej” poświęcone najkrwawszej bitwie w dziejach Polski. We wtorek wydawnictwo będzie dostępne podczas uroczystości, które odbędą się na warszawskich Powązkach, pod Grobem Nieznanego Żołnierza i w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Biedrzycki / KPRP, Krzysztof Sitkowski / KPRP, Maciej Podczaski

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Pokazali bojowego ducha
Polki pobiegły po srebro!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Grand Quadriga ‘24”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ostatnia droga Pileckiego
„Ryś” z laserem
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Przysięga w Limanowej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO