11 lipca br. rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek i dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii dr Tomasz Mikołajewski podpisali porozumienie o współpracy naukowej i dydaktycznej w obszarach cyberbezpieczeństwa i kryptologii.
Podpisane porozumienie wynika z wyzwań stawianych państwu przez współczesną cywilizację. Rozwój gospodarczy i społeczny jest w coraz większym stopniu zależny od szybkiego i nieskrępowanego dostępu do informacji. Internet stał się narzędziem wpływania na zachowania grup społecznych, a także oddziaływania w sferze politycznej. Każde zakłócenie funkcjonowania cyberprzestrzeni o charakterze globalnym, czy lokalnym, może mieć wpływ na bezpieczeństwo obywateli i bezpieczeństwo funkcjonowania państwa. Dlatego celem porozumienia jest kształcenie w WAT specjalistycznej kadry m.in. na potrzeby NCK, wspólne konsultacje dotyczące programów studiów, aspektów praktycznych zajęć w zakresie kryptologii i cyberbezpieczeństwa, realizacja wspólnych badań i prac rozwojowych, opracowanie programów badawczych wynikających z perspektywicznych potrzeb Sił Zbrojnych RP.
Wojskową Akademię Techniczną w ramach współpracy reprezentował będzie głównie Wydział Cybernetyki. W planach jest również włączenie do współpracy z NCK innych wydziałów WAT: Elektroniki, Mechatroniki i Lotnictwa oraz Instytutu Optoelektroniki, w celu stworzenia interdyscyplinarnych kierunków kształcenia, jak również prowadzenia międzywydziałowych prac badawczych. Tak przygotowani absolwenci WAT będą mogli znaleźć pracę nie tylko w NCK, ale także w strukturach Sił Zbrojnych RP i ośrodkach informatycznych resortu obrony narodowej.
Podległe Ministrowi Obrony Narodowej NCK powstało w 2013 r. i zajmuje się badaniami i wdrażaniem rozwiązań kryptograficznych oraz technologii z obszaru cyberbezpieczeństwa na potrzeby Sił Zbrojnych RP i polskiej administracji publicznej. Narodowe Centrum Kryptologii jest obecnie jedną z ważniejszych instytucji związanych z bezpieczeństwem państwa, a Wojskowa Akademia Techniczna stanowić będzie zaplecze naukowo-dydaktyczne Centrum. Dzięki współpracy z NCK absolwenci naszej uczelni będą dobrze przygotowani do podejmowania współczesnych wyzwań w zakresie kryptologii, a Siły Zbrojne RP wzmocnione zostaną kadrą oficerską, której zadaniem będzie obrona państwa w cyberprzestrzeni.
Źródło: Ewa Jankiewicz/WAT
autor zdjęć: WAT
komentarze