W dniach 29.06.-01.07. żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej przebywają w Belgii, gdzie biorą udział w szeregu spotkań z żołnierzami zaprzyjaźnionej jednostki Bataljon Bevrijding – 5 Linie.
Batalion to część Medium Brigade stacjonującej w Leopoldsburgu. Jest to jednostka szybkiego reagowania, szkolona w znacznym stopniu do walki z terroryzmem, jest obecna również w strukturach NATO. Podczas jednej z wielu rozmów dowódca batalionu podkreślał, że największą wagę powinniśmy przywiązywać do naszej historii i tradycji, a także nieść nacisk na wspólne działania. – Nasz Batalion ma solidne korzenie i związany jest z 1 Dywizją Kawalerii Pancernej im. Gen. Maczka z czasów lądowania w Normandii. Jesteśmy związani historią i tradycjami. Jestem szczęśliwy, że nadal utrzymujemy kontakt, a nawet staramy się pogłębiać nasze relacje i współpracę – mówił dowódca Batalionu ppłk Juri Dsinter.
Żołnierze z 34 BKPanc mieli okazję zwiedzić salę tradycji, zapoznać się z zasadami działania symulatorów, obejrzeć sprzęt jakim dysponuje Batalion, wzięli również udział w dyskusji nt. terroryzmu i sposobów jego zwalczania. – To bardzo ważne, żeby prócz wspólnych ćwiczeń czy poligonów utrzymywać przyjacielskie kontakty. Spędzając tu te kilka dni, jesteśmy w stanie usystematyzować wiedzę nt. batalionu, poznać historię jednostki czy zwyczajnie porozmawiać. Mamy niepowtarzalną okazję do wymiany opinii i doświadczeń – mówi jeden z uczestników delegacji mjr Bartosz Fedorowicz.
Ostatnim punktem pierwszego dnia pobytu była wizyta na cmentarzu w Lommel podczas, której złożono kwiaty pod tablicami pamiątkowymi. Uroczystość odbyła się w asyście sztandaru 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów - „płomienia trąbki” odznaczonego Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. W Lommel znajduje się największy w Belgii polski cmentarz wojskowy z grobami 253 żołnierzy poległych w czasie walk w 1944 r. W 1946 roku zostały tu przeniesione ciała żołnierzy poległych w różnych częściach Belgii i Holandii. Spoczęli tu żołnierze 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz polscy lotnicy, którzy zginęli walcząc o wyzwolenie Belgii.
Delegacja 34 BKPanc pozostanie w Belgii do soboty. W tym czasie czeka ją szereg spotkań oraz rozmów o wspólnych przedsięwzięciach.
Tekst: ppor. Magdalena Czekatowska
autor zdjęć: ppor. Magdalena Czekatowska
komentarze