moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szwajcarski noblista wygłosi wykład na WAT

Metoda jądrowego rezonansu magnetycznego, nad którą pracował profesor Kurt Wüthrich, umożliwiła wcześniejsze wykrywanie nowotworów. O swoich badaniach światowej sławy naukowiec i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii opowie podczas wykładu w Wojskowej Akademii Technicznej. Spotkanie odbędzie się 20 czerwca.

– Profesor Kurt Wüthrich będzie gościł w Polsce w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej programu „Nobliści” – mówi płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Szwajcarski naukowiec Nagrodę Nobla otrzymał za prace nad nowatorskimi metodami jądrowego rezonansu magnetycznego.

Diagnoza nowotworów

Kurt Wüthrich urodził się 4 października 1938 roku w Aaberg w Szwajcarii. Studiował chemię, fizykę i matematykę na Uniwersytecie w Bernie, w 1964 roku obronił pracę doktorską z chemii na Uniwersytecie w Bazylei. Następnie przez pięć lat odbywał staż na Uniwersytecie Kalifornijskim i pracował w Laboratoriach Bella.

W 1969 roku powrócił do Szwajcarii i związał się ze Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu, gdzie zdobywał kolejne szczeble kariery naukowej. W 1980 roku został profesorem biofizyki tej uczelni. Od 2001 roku pracuje również w amerykańskim ośrodku The Scripps Research Institute w La Jolla w stanie Kalifornia.

Szwajcar jest pionierem w badaniach nad rozwojem techniki jądrowego rezonansu magnetycznego. W medycynie zjawisko rezonansu jest jedną z metod diagnostycznych, dzięki którym uzyskuje się obraz przedstawiający przekrój przez ciało człowieka lub jego część. Prof. Wüthrich opracował metodę umożliwiającą zastosowanie rezonansu do badania przestrzennej struktury biologicznej makrocząsteczek w roztworach, głównie białek. Metoda ta dała podwaliny do stworzenia proteomiki, czyli nowej dziedziny biologii zajmującej się badaniem ilości i jakości białek w komórkach zdrowych i nowotworowych.

Badania te pomogły w opracowaniu nowych leków na nowotwory oraz rozwoju wczesnej diagnostyki onkologicznej. W 2002 roku naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii wspólnie z Japończykiem Koichi Tanaką i Johnem Fennem z USA.

Wykład poświęcony podstawowym badaniom ilustrującym zasadę jądrowego rezonansu magnetycznego prof. Wüthrich wygłosi 20 czerwca o 11.00 w sali kinowej Klubu WAT. Naukowiec przyjedzie do Polski na zaproszenie wiceministra obrony prof. Wojciecha Fałkowskiego, rektora WAT oraz gen. bryg. dr. n. med. Stanisława Żmudy, dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Naukowcy dla wojska

Programu „Nobliści” to cykl spotkań z laureatami Nagrody Nobla oraz światowej sławy badaczami. Wykłady odbywają się w wojskowych instytucjach naukowych. Jako pierwszy gościł w grudniu 2016 roku w Wojskowym Instytucie Medycznym dermatolog z USA prof. Robert A. Schwartz. Jego wystąpienie dotyczyło zmian skórnych zagrażających życiu.

Z kolei na początku maja tego roku na WAT wykład wygłosił japoński fizyk i noblista prof. Shūji Nakamura. Mówił on o zastosowaniu, także militarnym, niebieskiej diody LED. Prof. Wojciech Fałkowski podkreślał podczas inauguracji wykładu, że celem spotkań jest promocja polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami i instytutami badawczymi. 

W tym roku wojskowe placówki będą gościć jeszcze dwóch uznanych naukowców. Do Polski ma przyjechać Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV. Kolejnym gościem będzie Amerykanin Andrew Schally, biochemik, który zdobył Nobla za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ETH Zürich

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Krwawa noc pośród puszczy
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Ryś” z laserem
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO