moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Gryf. Czołgi zamiast dywizjonu rakiet

Jeszcze 16 lat temu w lesie pod Dąbrówką stacjonowała jedna z najpilniej strzeżonych jednostek polskiej armii – 25 Dywizjon Rakietowy Obrony Przeciwlotniczej. Dziś w miejscu, gdzie znajdowały się przeciwlotnicze systemy rakietowe Wołchow działa Muzeum Gryf. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło je ponad 9 tys. osób, zafascynowanych kolekcją min i czołgów.

Mieszkańcy Wejherowa wiedzieli, że do wojskowych koszar w lasach pod Dąbrówką lepiej było się nie zbliżać. Przez prawie pół wieku, od 1963 roku do 2001, stacjonował tutaj 25 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. Jednostka, uzbrojona w systemy przeciwlotnicze PZR S-75M Wołchow, z racji swojego znaczenia dla powietrznego parasola kraju, była jedną z najpilniej strzeżonych w Polsce.

Dziś koszary w Dąbrówce tętnią życiem. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło je ponad dziewięć tys. osób! Zwiedzających przyciąga Muzeum Techniki Wojskowej Gryf, które powstało tu w 2013 roku (właścicielem jest największa  na Pomorzu firma autokarowa). – Pierwszym naszym pojazdem był czołg T-55, który przerobiliśmy na replikę niemieckiego czołgu z II wojny światowej Panzerkampfwagen V Panther. Dziś, po czterech latach działalności, mamy w swoich zbiorach prawie pięćdziesiąt pojazdów i niemal wszystkie są sprawne– mówi Artur Massloch, kierownik muzeum.

Najstarszym, kupionym zaledwie kilka tygodni temu, jest bryczka motorowa firmy Holsman. Ma 112 lat. – Z naszych informacji  wynika, że to najstarszy zarejestrowany i sprawny technicznie, jeżdżący, samochód w Polsce – podkreśla Massloch. To nie jedyne unikaty w zbiorach Gryfa. Poza dwoma czołgami T-34, dwoma czołgami T-55, z czego jeden w rzadkiej wersji dowódczej T-55AD2, muzeum posiada jedyne w kraju sprawne technicznie ciężkie rosyjskie działo ISU-152 oraz największą kolekcję niemieckich ciężarówek z II wojny światowej. – Mamy m.in. ciężarówki marki Mercedes-Benz L 1500A, L1500S, L3000, L4500S, L3500, L3500/LF15 oraz Opel Blitz 1,5t i 3t, Magirus – Deutz S3000. Tak szerokiej gamy niemieckich pojazdów logistycznych z okresu wojny nie ma chyba nikt w Polsce– dodaje kierownik muzeum.

To jednak nie wszystko. Każdym sprawnym pojazdem z muzeum można się przejechać za określoną opłatą. Na przykład godzina jazdy Pantherą (maksymalnie 5 osób) kosztuje 700 złotych. Gdy weźmie się pod uwagę, że taki czołg potrafi w trudnym terenie spalić 300 litrów paliwa na 100 kilometrów, suma ta nie wydaje się już tak duża.

Z bogatej kolekcji Gryfa bardzo chętnie korzystają filmowcy. Wspomniana już Panthera pojawiła się m.in. w filmie o powstaniu warszawskim „Miasto 44”, serialu „Czas Honoru” oraz kilku produkcjach Bogusława Wołoszańskiego. 

Jednak pojazdy to nie wszystko, co przyciąga zwiedzających do Dąbrówki. Częścią Muzeum Techniki Wojskowej Gryf jest jedyne w Polsce Muzeum Saperskie Explosive, które jeszcze kilka lat temu funkcjonowało przy firmie Jakusz w Kościerzynie (zajmującej się produkcją sprzętu saperskiego). W jego zbiorach są takie perełki kolekcjonerskie jak oryginalny wykrywacz min zbudowany w 1940 roku przez polskiego inżyniera Józefa Kosackiego. Mine Detector Polish Mark 1, bo o nim mowa, był – według ekspertów – najlepszą tego typu konstrukcją II wojny światowej. Do jednostek armii brytyjskiej (na rzecz której praw autorskich zrzekł się Kosacki) trafił w 1942 roku i zadebiutował w bitwie pod El Alamein.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MTW "Gryf"

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1497804000
szacun
E0-81-D7-A2

Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Po śladach polskich bohaterów
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Pierwsza Drużyna” na start
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAM wraca po latach
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ratownicy na medal
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna
Honor weteranom misji!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Przysięga w Limanowej
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ostatnia droga Pileckiego
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO