moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Weterana w Giżycku

Zawody strzeleckie z udziałem żołnierzy z innych państw, turniej rycerski „Walcz jak Zawisza”, bieg uliczny, koncerty zespołów rockowych, pokaz sprzętu wojskowego i uroczysty apel – to tylko niektóre punkty programu Dnia Weterana. Główne uroczystości rozpoczną się już w piątek. W tym roku weterani spotykają się na Mazurach, w Giżycku.

– To będzie najhuczniejszy i najdłuższy Dzień Weterana, bo obchody potrwają trzy dni: od piątku 26 maja do niedzieli 28 maja – mówi płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Po raz pierwszy odstąpiono od sztywnej formuły zakładającej, że uroczystości odbywają się 29 maja, czyli w dniu, w którym przypada to święto. W zaplanowanych na weekend imprezach weźmie udział znacznie więcej mieszkańców niż zazwyczaj, dzięki temu więcej osób usłyszy o weteranach. Płk Stępień podkreśla jednak, że święto to przede wszystkim okazja do uczczenia pamięci poległych na misjach oraz uhonorowania żyjących żołnierzy.

– Jesteśmy zaszczyceni, że święto weterana odbywa się w Giżycku. Jako gospodarze postaramy się, aby były to trzy atrakcyjne dni. Zależy nam na budowaniu więzi między weteranami a społeczeństwem – mówi gen. bryg. JarosławGromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. W poprzednich latach główne uroczystości miały miejsce w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Bydgoszczy. – Dzięki temu, że obchody odbywają się w różnych miastach Polski, przesłanie tego święta trafia do szerokiego kręgu społeczeństwa i na lepsze zmienia się postrzeganie weteranów – uważa Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Trzy dni z weteranami

W piątek w południe do Giżycka dotrą uczestnicy rajdu rowerowego weteranów. Kilka dni temu wyruszyli z 17 jednostek wojskowych w całym kraju. – Uroczyście ich powitamy – zapewnia gen. Gromadziński.

Wieczorem w Twierdzy Boyen odbędzie się integracyjne spotkanie weteranów, a w sobotę na strzelnicy Gaudynek zostaną zorganizowane zawody strzeleckie. Po raz pierwszy będą one miały międzynarodowy charakter, bo swoje drużyny wystawią Amerykanie, Brytyjczycy i Rumunii, którzy tworzą batalion wchodzący w skład 15 Brygady. Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach zaprosiło do udziału w zawodach także drużyny weteranów z Czech i Ukrainy, a Centrum Weterana – Estończyków. Z 300 weteranów poszkodowanych, którzy są członkami Stowarzyszenia, w zawodach weźmie udział niemal co drugi.

W tym samym czasie, gdy na strzelnicy weterani będą walczyć o puchary MON i szefa BBN-u, w Giżycku będą trwały imprezy sportowe i kulturalne, zorganizowane przez ratusz oraz 15 Brygadę. W „Biegu Zawiszaka” o puchar dowódcy 15 Brygady pobiegną żołnierze (także Amerykanie, Brytyjczycy i Rumuni), natomiast w biegu o Puchar Wyspy Giżyckiej wystartować może każdy. Do wyboru będą dwa dystanse: na 10 i 22 kilometry. Na obu trasach będą widoczni uczestnicy misji: 80 żołnierzy pobiegnie w koszulkach z logo weteranów.

To nie koniec sobotnich atrakcji, bo na giżyckiej plaży zostanie przeprowadzony turniej rycerski „Walcz jak Zawisza”. – Jesteśmy brygadą rycerską – podkreśla gen. Gromadziński. Jak mówi, poszczególne bataliony wystawią reprezentację w sile do 40 żołnierzy (w grupie muszą być co najmniej dwie kobiety) i przedstawią trwający kilkanaście minut układ walki wręcz. Wieczorem zagrają zespoły rockowe, m.in. TSA.

Oficjalne obchody Dnia Weterana rozpoczną się w niedzielę. Odbędzie się msza polowa w intencji weteranów oraz uroczysty apel. „Piknik weterana” będzie w mieście trwał cały dzień, będzie można obejrzeć np. sprzęt wojskowy armii sojuszniczych, pokazy sztuki walki KRAV MAGA i MMA oraz zawody „Strong Man”. – Dla nas Dzień Weterana jest nie tylko okazją do spotkań z kolegami ze służby. Co roku wielu z nas otrzymuje medale i wyróżnienia, czujemy się uhonorowani – podsumowuje Tomasz Kloc.

Zgodnie z decyzją ministra organizatorem głównych obchodów Dnia Weterana jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, instytucją koordynującą – Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego MON.

Przypadający 29 maja Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa wprowadza ustawa o weteranach uchwalona w 2011 roku. Tego samego dnia przypada również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Od 1953 roku w zagranicznych operacjach uczestniczyło około 100 tysięcy polskich żołnierzy. Zginęło 120, wielu zostało rannych. Od 30 marca 2012 roku, gdy weszła w życie ustawa o weteranach, o status weterana wystąpiło 17 109 żołnierzy, 719 otrzymało status weterana poszkodowanego.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze

~Katol Inkwizytor
1495533900
Okaleczony Żołnierz to nie Weteran. Weteran nie może już walczyć.
96-69-5D-19

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Rajd ku czci saperów
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Wojna w świętym mieście, epilog
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Orzeł dla bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zmiany w dodatkach stażowych
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Wojskowe Oscary przyznane!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Pierwsi na oceanie
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO