moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska nauka walczy o kosmos

Czy Polacy doprowadzą do przełomu w lotach kosmicznych? Naukowcy z kilkunastu krajowych firm i instytucji na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej prowadzą badania nad nowym typem paliwa do silników rakietowych. Ma ono być mniej szkodliwe i znacznie tańsze niż substancja używana obecnie. Liderem projektu jest spółka działająca w branży zbrojeniowej.

Obecnie do napędzania silników rakietowych, zarówno militarnych, jak i używanych w konstrukcjach wynoszących na orbitę satelity badawcze czy telekomunikacyjne, używa się hydrazyny. To ciecz silnie trująca, łatwopalna i żrąca, zaliczana do grupy środków o najwyższym stopniu zagrożenia dla środowiska. Z tego powodu wymaga zastosowania bardzo kosztownych systemów zapobiegających przedostaniu się jej do gleby, wody i powietrza. Właściwości toksyczne hydrazyny w znaczący sposób ograniczają również pracę inżynierów, którzy konstruując napędy rakietowe muszą uwzględniać jej niebezpieczne cechy.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), podobnie jak NASA, jej amerykański odpowiednik, już od kilku lat finansuje badania nad substancjami, które mogłyby zastąpić hydrazynę. Naukowcy duże nadzieje wiążą z nadtlenkiem wodoru, powszechnie znanym jako woda utleniona. Oczywiście do napędzania rakiet ma być używana ta o bardzo wysokim stężeniu, przekraczającym 90%, a nie woda utleniona o kilkuprocentowym stężeniu, którą możemy kupić w aptece.

Metodę przemysłowej produkcji 98-procentowego nadtlenku wodoru (HTP) opracował Instytut Lotnictwa z Warszawy wspólnie z firmą Jakusz Spacetech, spółką córką firmy Jakusz, zajmującej się m.in. produkcją pojemników przeciwwybuchowych dla polskiej armii czy utylizacją środków bojowych. Autorzy projektu podkreślają, że niewątpliwą zaletą nadtlenku wodoru jest jego bardzo niska szkodliwość. – Rozkłada się on na wodę i tlen, jest więc przyjazny dla środowiska i ludzi. Nie musimy go trzymać w specjalnych butlach i w pomieszczeniach o bardzo niskiej temperaturze. Wystarczą do tego kompozytowe pojemniki, które przechowuje się w temperaturze pokojowej – wyjaśnia Bartosz Jakusz prezes Jakusz Spacetech, która jest jedną z kilku firm na świecie produkujących nadtlenek wodoru o stężeniu 98%. W ubiegłym roku spółka zdobyła na badania właściwości HTP dwa kontrakty z Europejskiej Agencji Kosmicznej o łącznej wartości miliona euro. – Razem z 11 polskimi instytutami oraz specjalistycznymi firmami będziemy testowali produkowane przez nas paliwo. Zbadamy, czy jesteśmy w stanie produkować na masową skalę nadtlenek o tak wysokim stężeniu i przeanalizujemy, w jaki sposób ta substancja zachowuje się z innymi materiałami, na przykład metalami różnego typu czy plastikiem – wyjaśnia Bartosz Jakusz.

Badania, w których poza Instytutem Lotnictwa, uczestniczyć będzie m.in. Instytut Przemysłu Organicznego, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Instytut Materiałów Polimerowych i Barwników, Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach Oddział Metali Lekkich w Skawinie oraz Instytut Nowych Syntez Chemicznych z Gliwic, potrwają do końca przyszłego roku. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jakusz Spacetech

dodaj komentarz

komentarze


Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
 
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
PKW Orlik gotowy na misję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laserowa rewolucja
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Co może Hugin
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Orka po koreańsku
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ekspresowa pomoc
Szef MON-u o planach obrony kraju
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Porozumienie Sikorski-Stalin
Kolejne Kraby dla wojska
Zimowy test dobrowolsów
Wiara bez wiedzy
Out of the Shadow
Fiński debiut w Sojuszu
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Polski dzień strzelania w Rumunii
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Loty M-346 wstrzymane
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Wszystkie Pilice w wojsku
PKW Orlik już w Estonii
Abramsy jadą na ukraiński front
Spoczęli w ojczyźnie
Debiutancka misja Hugina
Kolejne zakupy dla wojska
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Futsal na zakończenie rywalizacji
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Sokół czuwa w Tatrach
Uwolnić zakładników
PGZ rośnie w siłę
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Saperzy na wschodzie Polski
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Realia, a nie teoria
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Zielony talizman Polaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
AW101 już w Darłowie
Podchorążowie świętują
Certyfikacja Eurokorpusu
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Misja: obronić Finlandię
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Terytorials na etacie
Polsko-koreańskie rozmowy
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO