moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca ORP „Bałtyk”

 

3 kwietnia dowodzenie okrętem ORP „Bałtyk” objął dotychczasowy zastępca dowódcy okrętu ORP „Wodnik” kpt. mar. Sławomir Gronowski. Zgodnie z ceremoniałem, w tym dniu na okręcie po raz ostatni wyszedł na morze dowódca zdający obowiązki kpt. mar. Krzysztof Duszyński odchodzący do Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej.

Przekazanie dowodzenia odbyło się zgodnie z ceremoniałem morskim na wodach Zatoki Gdańskiej. Podczas uroczystej zbiórki dowódca dywizjonu, kmdr Albert Figat wręczył proporczyk dowódcy okrętu nowemu dowódcy ORP „Bałtyk”. Proporczyk dotychczasowego dowódcy zbiornikowca został oprawiony w ramkę i wraz z podpisami całej kadry okrętowej podarowany na pamiątkę kpt. mar. Duszyńskiemu. „Bardzo się cieszę Panie Kapitanie, że Panu przekazuję te obowiązki. Mam nadzieję, że będzie Pan godnie reprezentował biało czerwoną banderę na wszystkich morzach i oceanach. Załoga otrzymuje dowódcę, którego zna, ceni i mam nadzieję, że tak jak do tej pory wszystkie zadania będą wykonywane na jak najwyższym poziomie” – powiedział dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia, kmdr Albert Figat, witając nowego dowódcę na pokładzie okrętu.

Dotychczasowy dowódca okrętu, kpt. mar. Krzysztof Duszyński, został wyznaczony na stanowisko służbowe zastępcy komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i awansował na stopień komandora podporucznika.

W uroczystości uczestniczył dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia, kmdr Albert Figat, Matka Chrzestna okrętu, pani Janina Chruścik, byli dowódcy dywizjonu i okrętu oraz zaproszeni goście.

Kmdr ppor. Krzysztof Duszyński urodził się 20 lutego 1980 roku w Kowarach. Swoją służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1999 roku wstępując do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. W 2003 roku został mianowany na stopień podporucznika marynarki oraz wyznaczony na swoje pierwsze stanowisko służbowe dowódcy działu nawigacji i uzbrojenia artyleryjskiego na ORP "Bałtyk". W roku 2006 ukończył studia magisterskie na kierunku nawigacja w AMW, a następnie został mianowany na stopień porucznika marynarki i wyznaczony na stanowisko Zastępcy Dowódcy Okrętu ORP "Piorun". W 2007 roku zostaje wyznaczony na stanowisko zastępcą dowódcy stacji demagnetyzacyjnej SD-13 i w roku 2008 wraca na ORP "Bałtyk" jako Zastępca Dowódcy Załogi. Od 1 grudnia 2011 roku, przez ponad 5 lat, pełnił obowiązki na stanowisku dowódcy ORP „Bałtyk”.

Kpt. mar. Sławomir Gronowski urodził się 11 września 1981 roku w Gdyni. Swoją służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 2001 roku wstępując do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Po promocji oficerskiej, w 2005 roku został mianowany na stopień podporucznika marynarki i wyznaczony na stanowisko służbowe dowódcy działu nawigacji i uzbrojenia artyleryjskiego na ORP "Bałtyk". W 2008 roku został skierowany do wykonywania obowiązków na stanowisku zastępcy dowódcy stacji demagnetyzacyjnej SD-13. Obowiązki te pełnił nieprzerwanie aż do 2011 roku, kiedy to został przeniesiony na stanowisko zastępcy dowódcy ORP "Bałtyk". W 2013 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy ORP „Wodnik”. Po 4 latach służby na ORP „Wodnik” wraca na ORP "Bałtyk" jako Zastępca Dowódcy Załogi.

Zbiornikowiec paliwowy ORP „Bałtyk” przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Z-1 transportuje, przechowuje, przyjmuje i wydaje produkty naftowe innym jednostkom zarówno w portach, jak i na morzu, a także z brzegu. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty dzięki ruchomym żurawikom przeładunkowym. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.

Tekst: por. mar. Anna Sech

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Liban uznany za strefę działań wojennych
Eurofightery znowu w Polsce
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwszy skok
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowe śmigłowce kawalerii
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zielone światło dla Barbary
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Gwiazdy sportu dają lekcję
Bruksela przed szczytem
Cud w Trewirze
W rezerwie pasywnej będą oceny
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Dobrowolsi – czas start!
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Abramsy pod dobrą opieką
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ślubowanie kadetów OPW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lekcje z frontu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Spadochroniarze na Podlasiu
Lista trupich główek
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO