W dniu 29 marca na Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym, żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) wzięli udział w zajęciach taktycznych poświęconych natarciu w terenie zurbanizowanym.
Szkolenie odbywało się przy udziale kilkudziesięciu przedstawicieli państw NATO, którzy od kilku dni uczestniczą w międzynarodowej konferencji pod nazwą "NATO Urban Operations". Oficerowie NATO podczas wizyty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn, mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Centralnego Ośrodka Zurbanizowanego oraz z systemem szkolenia żołnierzy przygotowującego do walki w rejonach miejskich. Kolejnym punktem wizyty było zapoznanie się ze sprzętem będącym na wyposażeniu 17WBZ, który z powodzeniem może być wykorzystywany podczas działań w obszarach zabudowanych. Prezentacja połączona została z praktycznym działaniem.
W ramach części wstępnej przeprowadzone zostało szkolenie doskonalące na dwóch punktach nauczaniach. Zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej zapoznali szkolonych z sposobami pokonywania przeszkód występujących w ośrodkach miejskich. Z kolei na drugim punkcie nauczania podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia zaprezentowali techniki wykorzystywane podczas natarcia na pojedynczy budynek. W trakcie tego działania zostały pokazane możliwości Laserowego Symulatora Strzelań szwedzkiej firmy SAAB.
Główną częścią zajęć było wykonanie natarcia przez żołnierzy 15 batalionu Ułanów Poznańskich (15bUP) wspartych elementami przydzielonymi przez przełożonego z dywizjonu przeciwlotniczego 17 WBZ, 5 Kresowego Batalionu Saperów (bksap) oraz 56 Bazy Lotniczej.
Przed natarciem, mieszkańcy miejscowości Nowy Mur usłyszeli z pobliskiego lasu ostrzeżenie o rozpoczęciu prowadzenia działań bojowych w ich mieście. Chwilę później dał się słyszeć chrzęst gąsienic oraz zbliżające się z oddali odgłosy nadlatujących śmigłowców wsparcia. Efekt psychologiczny wywołany przez rozgłośnię BARYTON oraz nagłe pojawienie się śmigłowców z 56 Bazy Lotniczej znacznie obniżyło morale przeciwnika pozorowanego przez piechocińców z 1 batalionu zmotoryzowanego Ziemi Rzeszowskiej.
Natarcie ruszyło. Pod osłoną dymów, saperzy z 5kbsap wykonali przejścia metodą wybuchową w zaporach inżynieryjnych przeciwnika, dzięki którym nacierająca piechota zdołała przejść i uchwycić skraj miejscowości.
Kulminacyjnym momentem zajęć było wykonanie natarcia przez kompanię piechoty zmotoryzowanej z 15bUP pod dowództwem por. Bartłomieja Czeremskiego. Działanie to poprzedzone zostało szczegółowym rozpoznaniem rejonu zainteresowania przy użyciu BSP, wykonanego przez operatorów z kompanii rozpoznawczej.
W kolejnym etapie dowódca kompanii spotęgował natarcie wprowadzając do działania kolejne spieszone siły, którym drogę do miasta otworzył ciężki sprzęt z 5kbsap. Wsparcie w tym etapie działania zapewniły również dwa zespoły złożone ze strzelców wyborowych, obsług PPK SPIKE oraz działon z 7 dywizjonu przeciwlotniczego, który wykorzystując potężną siłę ognia 23mm armat przyczynił się do uzyskania powodzenia przez pododdział piechoty.
W czasie walki nie obyło się bez rannego żołnierza w toku prowadzonych działań. Po wstępnym zaopatrzeniu przez ratownika medycznego został podjęty przez powietrzny MEDEVAC.
Dążąc do ostatecznego załamania obrony przeciwnika, do walki został wprowadzony kolejny pluton który wykorzystując pancerze swoich wozów bojowych, siłę MIDa oraz umiejętności saperów, rozpoczął wykonywanie wyłomów w ścianach budynków i oczyszczanie kwartału z przeciwnika. Obrona przeciwnika została załamana, a ułańskie szwadrony zdołały wykonać postawione zadanie.
Międzynarodowi obserwatorzy wysoko ocenili dynamikę natarcia kompanii oraz działanie wspierających ją pododdziałów.
Zakładany cel szkoleniowy zajęć został osiągnięty. Wniosek ze szkolenia jest jeden - siła tkwi w siłach połączonych!
tekst: mjr Marcin Konieczny
autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec / st. szer. Łukasz Kermel
komentarze