moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konstruktorzy odebrali nagrody I3TO

Torpeda, inteligentny antypocisk do zwalczania pocisków przeciwpancernych oraz system wykrywania dronów – to między innymi te projekty zwyciężyły w III edycji konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”, który honorowym patronatem objął minister obrony narodowej. Nagrody autorom projektów wręczono na gali w Warszawie.

Konkurs od trzech lat organizuje Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). W tym roku do konkursu zgłoszono aż 174 prace (172 zostały zakwalifikowane do oceny merytorycznej). To niemal trzy razy więcej niż w ubiegłym roku. – Cieszę się, że z roku na rok nasz konkurs przyciąga coraz więcej zdolnych ludzi – przyznaje płk Sławomir Augustyn, szef I3TO.

W kategorii „Koncepcje” zwycięskim okazał się projekt miniaturowej superkawitacyjnej torpedy o napędzie rakietowym dla załogowych i bezzałogowych systemów walki morskiej. Torpeda, dzięki wykorzystaniu efektu superkawitacji, osiąga bardzo dużą prędkość. Jest to możliwe, gdyż pocisk porusza się nie w wodzie, a w gazowej bańce i musi pokonać dużo mniejsze siły tarcia. Umieszczony na czubku torpedy element przyspiesza ruch wody wokół pocisku, przez co spada jej ciśnienie i przechodzi ona ze stanu ciekłego w gazowy. Nad projektem pracuje 5-osobowy zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej. Zespół otrzymał czek na 20 tys. zł.

Ten projekt zwrócił szczególną uwagę szefa I3TO. – Byłem ostatnio na konferencji w Wielkiej Brytanii, na której dużo mówiło się o uzbrojeniu. Podkreślano tam, że systemy obrony przeciwpowietrznej, systemy wojsk lądowych są stale rozwijane, teraz należy postawić na marynarkę wojenną – komentował płk Augustyn.

Drugą nagrodę i 10 tys. zł otrzymała Wojskowa Akademia Techniczna za koncepcję przeciwlotniczej rakiety krótkiego zasięgu. Trzecią (3 tys. zł) – zdobył zespół naukowców z WAT-u za dalmierz laserowy z funkcjami identyfikacji „swój-obcy”, transmisji danych i głosu oraz pomiaru prędkości.

Projekt 15-osobowego zespołu badawczego to dalmierz, za pomocą którego można zmierzyć odległość do celu. Niepozorny element ma jednak jeszcze kilka zastosowań. Dzięki przyrządowi można zmierzyć prędkość, z jaką porusza się cel, ma też funkcję przesyłania danych. – Moduły mogą się ze sobą komunikować, czyli jeden żołnierz może przesyłać informacje drugiemu. Zaletą tej metody jest to, że nie potrzebują do tego żadnej radiostacji. Poza tym ich komunikacja jest niewykrywalna, ponieważ działa na zasadzie promieniowania optycznego – wyjaśniali dziennikarzom naukowcy. Jednak najbardziej innowatorską cechą dalmierza jest funkcja identyfikacji „swój-obcy”. – Irackie doświadczenia pokazały, że czasami trudno jest rozpoznać „swoich”. Zdarzało się, że żołnierze ginęli od kul kolegów. Nasz moduł wysyła wiązkę laserową, dzięki której można zidentyfikować „swojego” żołnierza, ale pomijając drogę radiową. Czyli znowu możemy działać skrycie. Tę funkcję naszego dalmierza na pewno doceniliby specjalsi, którym zależy na działaniu z ukrycia – wyjaśniali żołnierze z WAT-u.

W kategorii „Projekty badawczo-rozwojowe” zwyciężył inteligentny antypocisk do zwalczania pocisków przeciwpancernych, nad którym pracowali naukowcy z WAT-u, WITU i Zakładów Metalowych DEAMET SA. Drugie miejsce zajął Advanced Protection Systems Sp. z o.o. za projekt SafeSky – wielosensorowego systemu wykrywania dronów. Na trzecim miejscu znalazł się projekt zastosowania technik mikrofalowych do obserwacji powierzchni ziemi, opracowany przez konsorcjum Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych i Politechnikę Warszawską.

W kategorii „Prototyp / wyrób gotowy” pierwszą nagrodę zdobyła firma PIT Radwar SA za zdolną do przerzutu stację radiolokacyjną w paśmie C z nadajnikiem półprzewodnikowym. Drugie miejsce wywalczyły Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 SA i ich taktyczny system BSP (bezzałogowe systemy powietrzne) krótkiego zasięgu, trzecie – Marek Jankiewicz i Mariusz Hawryszków za ręczny karabinek do niekinetycznego obezwładniania bezzałogowych statków powietrznych.

W tym roku po raz kolejny przyznano też nagrodę specjalną – „Innowatora Roku”. Zdobyli ją studenci z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, twórcy analogów łazików marsjańskich Hyperion, Hyperion 2, #NEXT oraz Red. Pojazdy konstruowane przez zespół z PB mają te same funkcje co ich pierwowzory i wyglądają tak samo jak one. Różnią się tylko materiałami, z jakich zostały wykonane.

Prace zespołów oceniała specjalnie powołana kapituła. W jej skład weszli: płk Maciej Sławiński (I3TO), mjr Michał Ludas (I3TO), kmdr Jacek Hamera (Inspektorat Marynarki Wojennej), kmdr Andrzej Czarnecki (Inspektorat Sił Powietrznych), prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych), Lech Łączyński (Inspektorat Uzbrojenia), płk Piotr Kosiński (Inspektorat Wojsk Lądowych), płk Tomasz Kozdęba (Inspektorat Wojsk Specjalnych), płk Krzysztof Zielski (Sztab Generalny Wojska Polskiego), kmdr Przemysław Karaś (SGWP), prof. dr hab. inż. Olgierd Hryniewicz (Polska Akademia Nauk), dr inż. Roman Jóźwik (Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia).

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna na detale
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
Gunner, nie runner
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO