Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki wspólnie z Biurem do Spraw Proobronnych 25 lutego zorganizowało szkolenie z zakresu łączności dla przedstawicieli organizacji proobronnych.
Przedsięwzięcie odbyło się w ramach programu "Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP". W szkoleniu uczestniczyło 66 przedstawicieli organizacji proobronnych z całej Polski. Wśród nich znaleźli się m.in.: Związek Strzelecki „Strzelec”, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Stowarzyszenie Pro Patria, Strzelcy RP, Wierni w Gotowości pod Bronią, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Gwardia Narodowa, Liga Obrony Kraju czy też Legia Akademicka z Lublina.
Na wstępie komendant CSŁiI płk dr Ireneusz Fura zapoznał jego uczestników z przeznaczeniem i podstawowymi zadaniami realizowanymi przez jedyny ośrodek w kraju kształcący od 1919 roku kadry wojsk łączności dla potrzeb Wojska Polskiego. Natomiast dyrektor Biura do spraw Proobronnych Waldemar Zubek przedstawił podstawowe założenia szkolenia komponentów organizacji proobronnych. Po teoretycznych wystąpieniach rozpoczęło się praktyczne szkolenie z zakresu budowy, przeznaczenia i zasad użycia środków łączności. Szkoleni zapoznani zostali z podstawowymi przepisami prowadzenia korespondencji radiowej, a także sprzętem łączności będącym na wyposażeniu CSŁiI. Uczestnikom zaprezentowana została również Sala Tradycji, w której w ramach zapoczątkowania tradycji pozostawili oznaki rozpoznawcze swoich jednostek.
Kierownikiem zajęć z ramienia Centrum był mjr Bartosz Urbanowicz, natomiast koordynatorami: szef Sekcji Wychowawczej mjr Krzysztof Palewski oraz z ramienia Biura ppłk Robert Skorupski.
Tekst: kpt. Krzysztof Baran, por. Marcin Sochoń
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran
komentarze