moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy broń laserowa obroni pilota?

Wykorzystywane obecnie środki obrony samolotu nie są w stu procentach skuteczne, a rozwój broni przeciwlotniczej sprawia, że ich możliwości powoli się wyczerpują. Zakłócanie, flary, dipole czy próby agresywnego manewrowania jedynie podnoszą szanse na ochronę maszyny oraz uratowanie pilota. Także elektronika wbudowywana w pociski jest coraz bardziej wyrafinowana. Dzięki zwiększeniu możliwości procesorów coraz trudniej będzie oszukać nadlatujący pocisk. Będzie on mógł w ułamku sekundy przeanalizować np. źródło ciepła, porównać je z zapisanymi wzorcami i zidentyfikować pułapkę. Porzuci wtedy śledzenie „przynęty” i skieruje się z powrotem w stronę silnika samolotu. Trwająca od lat i w miarę stabilna równowaga środków bojowych i przeciwśrodków może niebawem zostać zaburzona przez broń laserową, którą amerykańska armia chce wykorzystać do obrony samolotów przez bronią przeciwnika.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) wystosowały tzw. request for proposals (RFP) czyli zapytanie do firm sektora obronnego na temat broni laserowej. Podstawowym założeniem tej broni miałaby być obrona przed środkami ofensywnymi przeciwnika. 5 stycznia Siły Powietrzne USA wystosowały zapytanie będące częścią programu LANCE (Laser Advancements for Next-generation Compact Environments), którego celem jest przeprowadzenie badań i prac rozwojowych niezbędnych do zaprojektowania, wyprodukowania i dostawy niezawodnych i wytrzymałych laserów wysokiej mocy, cechujących się doskonałą jakością promienia laserowego oraz kompaktowym rozmiarem, w celu integracji na posiadanych samolotach. W następnej fazie przeprowadzone mają zostać testy w powietrzu takowych systemów w ramach fazy drugiej ShiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) ADT (Advanced Technology Demonstration).

Największym problemem, z jaki muszą rozwiązać projektanci systemu, jest przechowywanie energii. Choć potrafimy już wytwarzać ogromne jej ilości, to jej magazynowanie nadal jest na poziomie sprzed kilkudziesięciu lat. Jakby tego było mało, ogromne ilości energii potrzebne do prowadzenia skutecznego ognia trzeba wytworzyć na pokładzie samolotu. Myśliwiec nie powinien mieć bowiem możliwości oddawania strzału jedynie z zabranych z ziemi zapasów. Konieczne jest szybkie odtwarzanie w locie możliwości obronnych.

Czy przemysł już dojrzał?

Wiele firm prezentuje swoje koncepcje przyszłej walki powietrznej i można w nich dostrzec wykorzystanie lasera. Na przykład Northrop Grumman na jednej z wizualizacji zaprezentował myśliwiec VI generacji niszczący pociski przeciwnika za pomocą broni laserowej.

Przed laty świat obiegły zdjęcia samolotu Boeing YAL-1 Airborne Laser Testbed. Maszyna ta miała laser dużej mocy (megawatowy) i służyła jako platforma eksperymentalna dla broni mającej docelowo niszczyć pociski balistyczne. Wydawało się wtedy, że broń kojarzona z programem gwiezdnych wojen niebawem stanie się rzeczywistością. Pierwsze strzelania odbyły się już jednak 10 lat temu, ale w 2011 roku w ramach cięć budżetowych zdecydowano się skasować cały program.

Na bardzo wielu polach obserwujemy dynamiczny rozwój innowacyjnych technologii obronnych i ich „nagłe” pojawienie się nie wydaje się przypadkowe. Można zakładać, że jest to klasyczna ucieczka do przodu. Przemysł zbrojeniowy wielu krajów zaczyna doganiać USA i na rynku pojawia się uzbrojenie do tej pory identyfikowane jedynie z przemysłem amerykańskim. Wdrożenie do pierwszej linii nowych rozwiązań może pomóc Amerykanom zachować przewagę.

dr Krzysztof Kuska , ekspert w dziedzinie lotnictwa wojskowego, redaktor naczelny portalu www.infolotnicze.pl

dodaj komentarz

komentarze


Buzdygany wręczone!
 
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Unijna pomoc dla Ukrainy
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Raki dla podhalańczyków
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Jak gasło powstanie
Tak rodziła się konspiracja
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Wyższe diety za służbę na granicy
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Szef MON-u o planach obrony kraju
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Przysięga w Kolnie
Wojsko pomoże Słoweńcom
Odliczanie do przysięgi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe kontrakty w USA
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Śladem profesjonalistów
Armia rosyjska wychodzi z Polski
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Trening na awaryjnym lotnisku
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Kadeci na poligonie
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Brytyjscy piloci w Polsce
Drogi do wolności
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Polsko-koreańskie rozmowy
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
WOT świętuje sześciolecie
Polska rozdarta przez okupantów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Lecimy F-35
Z pułku w brygadę
RBN o rezultatach szczytu NATO
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
16 Dywizja świętuje
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Szwedzi na „Czernickim”
Brązowa czwórka podwójna
Pamięć o pomordowanych
Nowy pancerz dla Borsuka
Ekspresowa pomoc
Abramsy jadą na ukraiński front
Plan misji „Air Defender”
Podchorążowie AWL ślubowali
AWL, czyli renoma budowana latami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO