moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy broń laserowa obroni pilota?

Wykorzystywane obecnie środki obrony samolotu nie są w stu procentach skuteczne, a rozwój broni przeciwlotniczej sprawia, że ich możliwości powoli się wyczerpują. Zakłócanie, flary, dipole czy próby agresywnego manewrowania jedynie podnoszą szanse na ochronę maszyny oraz uratowanie pilota. Także elektronika wbudowywana w pociski jest coraz bardziej wyrafinowana. Dzięki zwiększeniu możliwości procesorów coraz trudniej będzie oszukać nadlatujący pocisk. Będzie on mógł w ułamku sekundy przeanalizować np. źródło ciepła, porównać je z zapisanymi wzorcami i zidentyfikować pułapkę. Porzuci wtedy śledzenie „przynęty” i skieruje się z powrotem w stronę silnika samolotu. Trwająca od lat i w miarę stabilna równowaga środków bojowych i przeciwśrodków może niebawem zostać zaburzona przez broń laserową, którą amerykańska armia chce wykorzystać do obrony samolotów przez bronią przeciwnika.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) wystosowały tzw. request for proposals (RFP) czyli zapytanie do firm sektora obronnego na temat broni laserowej. Podstawowym założeniem tej broni miałaby być obrona przed środkami ofensywnymi przeciwnika. 5 stycznia Siły Powietrzne USA wystosowały zapytanie będące częścią programu LANCE (Laser Advancements for Next-generation Compact Environments), którego celem jest przeprowadzenie badań i prac rozwojowych niezbędnych do zaprojektowania, wyprodukowania i dostawy niezawodnych i wytrzymałych laserów wysokiej mocy, cechujących się doskonałą jakością promienia laserowego oraz kompaktowym rozmiarem, w celu integracji na posiadanych samolotach. W następnej fazie przeprowadzone mają zostać testy w powietrzu takowych systemów w ramach fazy drugiej ShiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) ADT (Advanced Technology Demonstration).

Największym problemem, z jaki muszą rozwiązać projektanci systemu, jest przechowywanie energii. Choć potrafimy już wytwarzać ogromne jej ilości, to jej magazynowanie nadal jest na poziomie sprzed kilkudziesięciu lat. Jakby tego było mało, ogromne ilości energii potrzebne do prowadzenia skutecznego ognia trzeba wytworzyć na pokładzie samolotu. Myśliwiec nie powinien mieć bowiem możliwości oddawania strzału jedynie z zabranych z ziemi zapasów. Konieczne jest szybkie odtwarzanie w locie możliwości obronnych.

Czy przemysł już dojrzał?

REKLAMA

Wiele firm prezentuje swoje koncepcje przyszłej walki powietrznej i można w nich dostrzec wykorzystanie lasera. Na przykład Northrop Grumman na jednej z wizualizacji zaprezentował myśliwiec VI generacji niszczący pociski przeciwnika za pomocą broni laserowej.

Przed laty świat obiegły zdjęcia samolotu Boeing YAL-1 Airborne Laser Testbed. Maszyna ta miała laser dużej mocy (megawatowy) i służyła jako platforma eksperymentalna dla broni mającej docelowo niszczyć pociski balistyczne. Wydawało się wtedy, że broń kojarzona z programem gwiezdnych wojen niebawem stanie się rzeczywistością. Pierwsze strzelania odbyły się już jednak 10 lat temu, ale w 2011 roku w ramach cięć budżetowych zdecydowano się skasować cały program.

Na bardzo wielu polach obserwujemy dynamiczny rozwój innowacyjnych technologii obronnych i ich „nagłe” pojawienie się nie wydaje się przypadkowe. Można zakładać, że jest to klasyczna ucieczka do przodu. Przemysł zbrojeniowy wielu krajów zaczyna doganiać USA i na rynku pojawia się uzbrojenie do tej pory identyfikowane jedynie z przemysłem amerykańskim. Wdrożenie do pierwszej linii nowych rozwiązań może pomóc Amerykanom zachować przewagę.

dr Krzysztof Kuska , ekspert w dziedzinie lotnictwa wojskowego, redaktor naczelny portalu www.infolotnicze.pl

dodaj komentarz

komentarze


Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
 
Tons on Board
Ukraina czeka na czołgi
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Dwie dekady WIM-u
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Precjoza z Funduszu Obrony Narodowej przekazane do muzeum
Przetarcie przed manewrami
Więcej pieniędzy za długoletnią służbę
Dodatek już nie za klasę
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Polacy pełnią dyżur w UE
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Nowa strzelnica w Piastowie
The Fall of the Superpower Myth
Z Radomia do Las Vegas
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Droga do mistrzostwa
To był wielki cios dla polskiej armii
Armia Czerwona niesie śmierć
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Jak Chmielnicki cara widział
Desant w Forcie Bragg
Styczniowy poligon terytorialsów
Chwała bohaterom!
Orlik w natowskiej misji
Terenowe motocykle II RP
Dłuższa służba się opłaci
Nie poddaliśmy się uciemiężeniu
Otwarte bramy Auschwitz
Śladem profesjonalistów
Bieszczadzki zwiad
Weź udział w konkursie katyńskim
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Abramsy jadą do Ukrainy!
W hołdzie powstańcom styczniowym
Nowe specjalności dla czołgistów
Walczymy z imperium zła
Modernizacyjne priorytety wojska
Nie zmarnować szansy
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Pamięć o powstańcach styczniowych
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
SAROV w opcji
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Siły Zbrojne Republiki Serbii
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Upominki dla tureckich dzieci
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
F-35 rozpoczynają Air Policing
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Potęgi militarne według Global Firepower

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO