moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakietowy sojusz PGZ i MBDA

Polska Grupa Zbrojeniowa i europejski koncern obronny MBDA chcą współpracować przy projektach dotyczących systemów rakietowych. Chodzi między innymi o kooperację przy realizacji programu „Narew”, czyli obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Dziś przedstawiciele polskiego holdingu oraz koncernu MBDA podpisały porozumienie w tej sprawie.

Dzisiaj w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej szef narodowego holdingu obronnego Arkadiusz Siwko i jego zastępca Maciej Lew-Mirski oraz Paul Stanley, wiceprezes MBDA i Jean Luc Lamothe, dyrektor MBDA ds. eksportu, podpisali umowę o strategicznej współpracy pomiędzy PGZ a MBDA. Zgodnie z porozumieniem, jeśli polska armia wybierze w programie „Narew” rozwiązania oferowane przez koncern MBDA, czyli rakiety MICA VL, to część produkcji koncernu zostanie przeniesiona do firm należących do PGZ.

Współpraca koncernów ma dotyczyć również systemów rakietowych produkowanych na potrzeby wojsk lądowych (systemy przeciwpancerne), marynarki wojennej (zestawy przeciwlotnicze oraz przeciwokrętowe), a także sił powietrznych (rakiety powietrze-ziemia, powietrze-powietrze i powietrze-woda).

– Musimy podejmować działania, które rozbudowują nasze kompetencje przez cały czas, niezależnie od trwającego procesu modernizacji i zamówień z nim związanych. Musimy już dzisiaj być przygotowani na oczekiwania, które mogą nastąpić w kolejnych latach – mówił prezes Arkadiusz Siwko. Dodał, że PGZ podpisuje podobne porozumienia ze wszystkimi liczącymi się koncernami zbrojeniowymi w Europie. – Nigdy, i to jest nasza stała strategia, nie wiążemy się tylko z jednym partnerem. Wiążemy się z tymi partnerami, którzy w danym momencie posiadają najwyższy stopień zaawansowania technologicznego i, co ważne, gwarantują polskiemu przemysłowi udział w realizacji wszystkich produktów na odpowiednio satysfakcjonującym poziomie – podkreślał prezes PGZ.

Francusko-brytyjsko-niemiecko-włoski koncern zbrojeniowy MBDA to obecnie jeden z czołowych producentów systemów rakietowych na świecie. Firma, której udziałowcami są największe holdingi zbrojeniowe w Europie – Airbus Group (posiada 37,5% akcji), BAE System (37,5% akcji) oraz Leonardo (25% akcji), zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Jej przychody w ubiegłym roku przekroczyły 3 mld euro. Koncern MBDA jest jedną z nielicznych firm na świecie, która produkuje systemy rakietowe dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych – wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz sił powietrznych. W ubiegłym roku holding zdobył wart prawie 200 mln funtów kontrakt na dostawę pocisków klasy powietrze-powietrze AIM-132 ASRAAM dla brytyjskich samolotów F-35.

Międzynarodowy koncern chciałby również dostarczać swoje produkty polskiej armii. Firma zaoferowała siłom zbrojnym RP m.in. system rakietowy Aster 30 jako broń zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Wisła. Po wyborze przez naszą armię rozwiązań amerykańskich (ostateczny wybór ma zostać dokonany pomiędzy produktem MEADS albo Raytheona) europejski holding zabiega, aby to jej system rakietowy MICA VL tworzył Narew, czyli system przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego (25 km) zasięgu.

Polska Grupa Zbrojeniowa powstała w 2013 roku. W jej skład wchodzi 60 państwowych spółek. Roczne przychody polskiego holdingu kształtują się na poziomie 5 mld zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Którą drogą do armii?
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Cud w Trewirze
„Avenger” na Monte Cassino
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rakietowy szach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Śnieg może być groźną bronią
Wojna o porządek świata
Lekcje z frontu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Invictus w zimowym stylu
Skromny początek wielkiej wojny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Spadochroniarze na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ślubowanie kadetów OPW
Szef MON-u w Brukseli
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W rezerwie pasywnej będą oceny
Dobrowolsi – czas start!
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zielone światło dla Barbary
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO