moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana warty w 34 BKPanc

Pułkownik Dariusz Lewandowski został nowym dowódcą 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Na stanowisku zastąpił pułkownika Krzysztofa Pokropowicza. Uroczyste przekazanie dowodzenia brygadą odbyło się 16 stycznia na placu apelowym 34 BKPanc.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku dowódcy Czarnej Dywizji gen. dyw. Jarosławowi Mice przez prowadzącego ceremonię szefa szkolenia brygady ppłk. Jarosława Górowskiego. Podczas przeglądu pododdziałów dowódcy dywizji towarzyszyli dotychczasowy dowódca 34 BKPanc pułkownik Krzysztof Pokropowicz oraz obejmujący obowiązki pułkownik Dariusz Lewandowski.

Wśród obecnych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek, reprezentantów służb mundurowych oraz organizacji współpracujących i wspierających żołnierzy brygady. Głównym punktem uroczystego apelu było przekazanie sztandaru brygady w ręce obejmującego obowiązki dowódcy płk. Lewandowskiego. Następnie podpisano protokół przekazania i przyjęcia obowiązków dowódcy 34 BKPanc.

Ważnym momentem było wręczenie nowemu dowódcy brygady wyróżniającego pancerniaków Czarnej Dywizji czarnego naramiennika, a także Odznaki Pamiątkowej brygady i sznura Fourragere w barwach Belgijskiego Krzyża Wojennego. Żołnierze brygady, jako jedyni w Wojsku Polskim, zakładają go do munduru galowego.

Gen. Mika w swoim przemówieniu powiedział: – Nie jest łatwo żegnać podwładnego, który niejednokrotnie w czasie swoich działań stanowił wzór, nie tylko dla młodszego pokolenia, ale wzór przede wszystkim dla swoich żołnierzy, podwładnych. Pan pułkownik dowodził brygadą od 2011 roku, tj. niemal sześć lat, oddając serce, często nie szczędząc swojego czasu, by sprostać niełatwym, stawianym brygadzie wyzwaniom. Wielki profesjonalizm, terminowość, rzetelność wykonywania zadań, to tylko kilka przymiotów, które charakteryzują bogatą służbę wojskową płk. Pokropowicza. Ogromne doświadczenie, zdobywane na różnych szczeblach dowodzenia, a wykorzystane tutaj, w 34 Brygadzie, najlepiej odzwierciedlają jej dokonania w ostatnich latach. To pod pana Pułkownika dowództwem 34 Brygada Kawalerii Pancernej stała się wizytówką sił zbrojnych.

Odchodzący płk Pokropowicz podsumował okres swojego dowodzenia słowami: - Przede wszystkim chcę moim podwładnym, serdecznie, po żołniersku, z głębi serca podziękować. Gdyby nie wy, nie miałbym tego spokoju i tej pewności w dowodzeniu, jaką miałem. Chcę podziękować dowódcy dywizji, a na jego ręce poprzednikom pana generała Miki, bo od generała Różańskiego zaczynałem dowodzić brygadą. Chcę podziękować za klarowne, przejrzyste stawianie zadań brygadzie, chcę podziękować za zaufanie i swobodę w wykonaniu zadań – to są dwie rzeczy bardzo ważne dla dowódcy. Ja to dostałem i mam nadzieję, że z tego zadania i tych zadań, które zostały na mnie nałożone, wywiązałem się.

Uroczysty apel zwieńczył swoim przemówieniem nowy dowódca 34 BKPanc płk Lewandowski: - Dla mnie osobiście jest to jeden z najważniejszych dni w moim życiu, jak nie najważniejszy. Jest to wielki honor przyjąć dowodzenie 34 Brygadą Kawalerii Pancernej, brygadą wchodzącą w skład Czarnej Dywizji. Jak wiemy, trzonu wojsk pancernych i zmechanizowanych w siłach zbrojnych. Dziękuję w tym miejscu panu płk. Pokropowiczowi za przygotowanie trwałych fundamentów do dowodzenia brygadą, ja tu nic nie muszę poprawiać. Dowódcy się zmieniają, jest to naturalna kolej rzeczy, ale jednostki trwają. Przed brygadą wiele wyzwań – wyzwań, które należy przekuć w sukces, czego wszystkim żołnierzom, pracownikom oraz sobie życzę.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie rozkazu specjalnego dowódcy brygady, w którym płk Pokropowicz podziękował swoim podwładnym. „Przyjemnością jest dowodzić takim zespołem, który myśli o tym „jak” wykonać zadania, a nie „czy”. Za bezgraniczną gotowość do pracy, poświęcenie i przekonanie do jakości służby i pracy, jako dowódca serdecznie wam wszystkim po żołniersku dziękuję”. Następnie dowódca brygady wręczył pisemne podziękowania dla żołnierzy oraz pracowników wojska.

W dalszej części delegacja poszczególnych korpusów osobowych, pod przewodnictwem pełniącego obowiązki szefa sztabu brygady majora Dariusza Kląskały, wręczyła odchodzącemu dowódcy replikę sztandaru jako najważniejszego symbolu brygady. W uznaniu zaangażowania w działalność na rzecz 3 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich płk Pokropowicz otrzymał odznakę „Za Zasługi dla Stowarzyszenia 3 pcz”. Odznakę wręczył prezes zarządu stowarzyszenia płk w st. spocz. Stefan Kozak.

Wojskową asystę honorową stanowiły poczet sztandarowy i kompania honorowa 34 BKPanc, dowodzona przez kpt. Bartosza Żołyńskiego, orkiestra dywizyjna oraz poczty trąbek z płomieniami 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów, 2 Flandryjskiego Batalionu Czołgów i Drezdeńskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Uroczystość przekazania dowodzenia zakończyła defilada pododdziałów 34 BKPanc.

Tekst: kpt. Rafał Nowak

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
 
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Invictus w zimowym stylu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
„Avenger” na Monte Cassino
Abramsy pod dobrą opieką
Zielone światło dla Barbary
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Eurofightery znowu w Polsce
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Rakietowy szach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szef MON-u w Brukseli
Ślubowanie kadetów OPW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Będą kolejne „Daglezje-P”
Offset dla „Wisły”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Nowe śmigłowce kawalerii
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Gwiazdy sportu dają lekcję
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Śnieg może być groźną bronią
Dobrowolsi – czas start!
Pierwszy skok
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Spadochroniarze na Podlasiu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lekcje z frontu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Cud w Trewirze
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO