Od wielu lat tradycją stały się uroczystości upamiętniające zdobycie przez powstańców wielkopolskich stacji lotniczej Ławica. Po raz kolejny wspominano ten bohaterski czyn zbrojny Polaków i jego znaczenie dla polskiego lotnictwa.
Uroczystości odbyły się 5 stycznia przed pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie, w parku przed „starym” terminalem Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Cześć bohaterom tamtych dni oddali m.in.: przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych z wicewojewodą wielkopolskim Marleną Maląg na czele, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (2 SLT) płk pil. Jacek Pszczoła z delegacją oficerów dowództwa i 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, oficerowie z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica Mariusz Wiatrowski, prezes Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego Barbara Grześkowiak-Bocian, prezes Aeroklubu Poznańskiego Tomasz Szczot, prezes Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego Krzesiny Krzysztof Melski z delegacją, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, liczne organizacje kombatanckie i patriotyczne oraz uczniowie wielkopolskich szkół.
W swoim wystąpieniu dowódca 2 SLT powiedział m.in.: – Wydarzenia sprzed 98 lat sprawiły, że Poznań stał się ważnym ośrodkiem lotniczym w kraju. Tak było w okresie II Rzeczypospolitej, tak było po II wojnie światowej i tak jest obecnie. Nie jest przypadkiem, że w naszym mieście stacjonuje dowództwo najsilniejszego związku taktycznego sił powietrznych - 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz najnowocześniejsza baza lotnicza w poznańskich Krzesinach. Rzec można: wczoraj Ławica, dzisiaj Krzesiny, ale wczoraj i dzisiaj jest to - Poznań!
Hołd bohaterom tamtych dni oddano składając u stóp pomnika wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Sygnalista odegrał na trąbce „Ciszę”. Posterunek honorowy wystawiła 31 Baza Lotnictwa Taktycznego.
Tekst: kpt. Grzegorz Jasianek
autor zdjęć: kpt. Grzegorz Jasianek
komentarze