Biegowe pożegnanie i powitanie roku

Wojskowi biegacze na sportowo pożegnali stary i powitali nowy rok. Żołnierze zameldowali się na sylwestrowo-noworocznych biegach m.in. w Trzebnicy, Lesznie czy miejscowości Brzoza. W Lublińcu padł nawet nowy rekord trasy. Ustanowił go szer. Daniel Dulski z 34 Brygady Kawalerii Pancernej, który czterokilometrową trasę pokonał w 13 minut 6 sekund.

W XXXII Biegu Sylwestrowym w Lesznie (województwo wielkopolskie) trasę o długości 5 km pokonało 318 zawodników, w tym 91 kobiet. Impreza została zorganizowana przez 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy i Wojskowe Stowarzyszenie Sportowe „Grot”. W rywalizacji open dwa pierwsze miejsca zajęli żołnierze. Triumfował szer. Szymon Krawczyk przed szer. Krzysztofem Szymanowskim. Obaj służą w 4 Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym. Zwycięzca uzyskał wynik 15 minut 12 sekund. Szymanowski stracił do kolegi 12 sekund. Trzecie miejsce zajął Nikodem Dworczak z Ludowego Klubu Sportowego Nadodrze Powodowo (15 minut 30 sekund).

Od lat jednym z najbardziej popularnych biegów na zakończenie roku jest bieg sylwestrowy organizowany przez władze miasta Trzebnicy (województwo dolnośląskie). Podczas 32. edycji zawodów trasę 10 kilometrów pokonało 1502 zawodników, w tym 357 biegaczek. Wśród sportowców nie zabrakło żołnierzy. W rywalizacji kobiet triumfowała st. szer. Agnieszka Jerzyk. Triatlonistka z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, z czasem 34 minut 58 sekund, wywalczyła 15. lokatę w klasyfikacji open. Kolejne miejsca na podium zajęły Anna Więcek z Wrocławia (39 minut 53 sekund) i Justyna Olejniczak z Poznania (40 minut 9 sekund).

Na imprezach organizowanych przez lubliniecką Metę nie może zabraknąć biegów dla najmłodszych biegaczy.

Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Norbert Piekielny, który ukończył bieg z czasem 31 minut 36 sekund. Zawodnik Sokoła Żmigród o 22 sekundy wyprzedził mł. chor. Wojciecha Kowalskiego, biegacza na orientację z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Trzecie miejsce wywalczył Bartłomiej Stajniak z Namysłowa (32 minuty 12 sekund).

Jedną z pierwszych imprez sportowych w 2017 roku zorganizował Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. O zwycięstwo w 15. edycji biegu noworocznego rywalizowało 72 seniorów oraz 41 juniorów. W kategorii seniorów zwyciężył szer. Daniel Dulski, żołnierz z 34 Brygady Kawalerii Pancernej i zawodnik lublinieckiej Mety. Reprezentant gospodarzy pokonał czterokilometrową trasę w 13 minut 6 sekund. Zaledwie 53 sekundy po nim na mecie pojawił się Michał Sawicki, biegacz z miasta Łazy. Trzecie miejsce, ze stratą minuty i 14 sekund do lidera, zajął Mateusz Kmieć z WKB Meta. Najlepsza spośród pań okazała się Adrianna Kala, która wyprzedziła Dorotę Kubisz i Weronikę Adolf. Dwie pierwsze są zawodniczkami Mety, a trzecia z biegaczek przyjechała do Lublińca z Żędowic. – Świetną formę na początku roku zaprezentował Daniel Dulski. Ustanowił nowy rekord trasy i zasłużenie odebrał puchar ufundowany przez starostę lublinieckiego – mówi Mirosław Szraucner, dyrektor XV Biegu Noworocznego w Lublińcu. – W biegu wystartowało troje zawodników spoza Polski: z Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec – dodaje i równocześnie przyznaje, że spodziewał się większej frekwencji na biegu.

Żołnierze stawili się także na starcie X Biegu Sylwestrowego w Brzozie pod Bydgoszczą (województwo kujawsko-pomorskie). Tu biegacze mieli do pokonania dystans 10 kilometrów. Jak poszło sportowcom w mundurach? Drugie miejsce wywalczyła chor. Marta Szenk. Zawodniczka z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ukończyła bieg z wynikiem 37 minut 37 sekund. Czas gorszy o 2 minuty 2 sekundy uzyskał por. mar. w st. spocz. Antoni Cichończuk. W klasyfikacji open zajął 55. miejsce i pierwsze wśród mężczyzn w kategorii M-60. Pozostałe miejsca na podium przypadły Dominice Nowakowskiej z miejscowości Kiełpino (35 minut 43 sekund) a trzecie – Patrycji Włodarczyk (38 minuty 4 sekund). Wśród panów najlepsi byli: Marek Kowalski z Sopotu (30 minut 27 sekund), Andrzej Rogiewicz ze Sztumu (31 minut 16 sekund) oraz Bartosz Kotłowski z Ostromecka (32 minuty 32 sekundy).

Bieg w Brzozie ukończyło 682 zawodników, w tym 207 kobiet.