moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kryptonim „Paczka dla Kombatanta”

Słodycze, wędliny, kawa, herbata – to tylko część produktów, jakie w świątecznych paczkach znajdą bohaterowie walk o niepodległość. Akcję „Paczka dla Kombatanta” zorganizowała fundacja Cultura Memoriae, a sfinansowała Polska Grupa Energetyczna. – Ten gest daje nam wiarę w człowieka – mówiła Krystyna Zając, była więźniarka obozu Ravensbrück.


Akcja „Paczka dla Kombatanta” została zorganizowana przez fundację Cultura Memoriae, która wspiera m.in. kombatantów. Dzięki inicjatywie, 500 osób – członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także więźniów obozu koncentracyjnego Ravensbrück i więzienia Pawiak – otrzyma świąteczne paczki.

– W ten sposób chcemy także pokazać młodemu pokoleniu, że osoby, które walczyły o niepodległość naszego kraju są wśród nas. Sprawić, aby te święta były dla nich radosne – mówiła podczas konferencji prasowej Hanna Nowakowska, prezes fundacji Cultura Memoriae.

Dzięki nim mówimy po polsku

Zanim akcja ruszyła, kombatanci i ich opiekunowie anonimowo wypełnili ankiety, w których pytano, jakie mają potrzeby. To właśnie wynik tego badania wpłynął na decyzję o przygotowaniu paczek. – Osoby uczestniczące w badaniu oczekiwały przede wszystkim wsparcia finansowego, dlatego postanowiliśmy przygotować dla nich upominki – dodaje prezes fundacji Cultura Memoriae. –Zależało nam, aby te prezenty naprawdę były potrzebne i sprawiły im radość – dodała.

W świątecznych paczkach, które trafią do bohaterów walk o niepodległość znajdą się między innym słodycze, wędliny, kawa, herbata. Jak zaznaczają organizatorzy akcji, wszystkie produkty są bardzo dobrej jakości i zostały wyprodukowane w Polsce. – Chcieliśmy także, aby kombatanci otrzymali produkty, na które na co dzień nie mogą sobie pozwolić, a które kojarzą się ze świętami – podkreślała Nowakowska.

Zakupy wszystkich produktów sfinansowała Polska Grupa Energetyczna oraz Fundacja PGE. – Cieszy mnie to, że wspólnie z fundacją Culturae Memoriae mogliśmy przygotować paczki dla bohaterów – mówił Henryk Baranowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. – Chociaż w tak skromny sposób mieliśmy szansę okazać szacunek osobom, dzięki którym jesteśmy dziś dumnym narodem, mówimy w języku polskim i czcimy święta zgodnie z naszą tradycją – dodał. Agnieszka Michalak z Ministerstwa Obrony Narodowej, które objęło akcję honorowym patronatem, podziękowała organizatorom. – Kombatanci, osoby zasłużone dla ojczyzny wymagają najwyższego szacunku i troski – podkreślała.

Pamięć o pokoleniu AK

O swoich wspomnieniach z wojny opowiadali dziennikarzom weterani, którzy uczestniczyli w spotkaniu. – Włączyliśmy się do walki w takiej formie, na jaką było nas wówczas stać. Trzech chłopaków z mojej drużyny zostało rozstrzelanych w czasie walk. Dwóch zaraz po zakończeniu wojny zostało aresztowanych – mówił Stanisław Krakowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu Warszawa. – Po wojnie czyściliśmy cegły i ładowaliśmy je na wagony. To z nich budowano wówczas miasto – zaznaczał.

Przypomniał także, że dziś w województwie mazowieckim żyje prawie 800 członków Światowego Związku Żołnierzy AK. – Utrzymujemy kontakty także z koleżankami i kolegami, którzy nie mogą wyjść z domu. Takie spotkania są bardzo ważne dla samotnych osób – mówił. – Dlatego też inicjatywa fundacji Cultura Memoriae jest tak cenna. Świadczy o tym, że pokolenie żołnierzy AK nie zostało zapomniane. Serdecznie za to dziękuję – podkreślał.

Krystyna Zając, więźniarka obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück, mówiła o swoich koleżankach. – W obozie wiele młodych Polek ginęło za miłość do ojczyzny. Dziś żyje ich tylko pięć. Choć zostały okaleczone i mają trudne życie, ale są dzielne. Nie odebrano im wiary w dobro – podkreślała. – Chciałabym podziękować młodym ludziom, za to, że zachowują pamięć o czasach, w których żyliśmy, a także za to że dają nam wiarę w człowieka – dodała.

Pierwsze z 500 paczek, już trafiły do kombatantów. Kolejne wolontariusze dostarczą przed Nowym Rokiem. – Zdajemy sobie sprawę, że ta akcja to zaledwie kropla w morzu potrzeb – mówi Hanna Nowakowska. Mamy nadzieję, że nasze działanie będzie impulsem dla innych środowisk, aby angażowały się w pomoc kombatantom w swoich regionach – dodała.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Fundacja PGE

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Orzeł dla bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO