moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Serce Legionu”

Klub HDK PCK Legion, założony w Legionowie przez żołnierzy, stworzył własne odznaczenie, którego najwyższym stopniem jest „Serce Legionu”. Będzie przyznawane za ofiarność członkom i sympatykom organizacji. W Polsce działa ponad 20 wojskowych klubów honorowych dawców krwi. Legion powstał w 2014 roku, a ma już 13 oddziałów, w tym jeden internetowy.

Najbardziej rozbudowany klub HDK Polskiego Czerwonego Krzyża Legion stworzyli żołnierze. Teraz ustanowili wyjątkowe w skali kraju odznaczenie klubowe. – To krwiodawcy i osoby należące do klubu są pomysłodawcami tego odznaczenia, coraz częściej bowiem dopytywali, czy jakieś powstanie. Ponadto cały czas rozszerzamy działalność i chcieliśmy mieć coś, czym możemy wyróżnić osoby czy firmy wspierające nasz klub – tłumaczy plutonowy Robert Kowalewski z zegrzyńskiego Centrum, pomysłodawca i prezes Legionu.

W Polsce istnieją już odznaczenia przyznawane krwiodawcom przez podobne organizacje, jednak to wyróżnia się liczbą stopni – jest ich aż pięć. – Początkowo planowaliśmy trzy stopnie odznaczenia, ale doszliśmy do wniosku, że warto zrobić coś wyjątkowego i wprowadzić więcej możliwości nagradzania krwiodawców oraz naszych partnerów – mówi plut. Kowalewski.

Są zatem trzy klasyczne medale: brązowy, srebrny i złoty. Ale powstały też najniższa stopniem metalowa przypinka (pinsa) oraz najwyższe odznaczenie – szklane serce z kroplą nazwane „Sercem Legionu”. – Medale oraz Serce mogą otrzymać krwiodawcy i członkowie klubu, którzy mają staż członkowski od roku do nawet 20 lat. Kolejnym kryterium jest ilość oddanej krwi. Odznaczenie możemy przyznać także za szczególne zaangażowanie i osiągnięcia na rzecz rozwoju krwiodawstwa oraz za wsparcie naszego klubu, które przyczynia się do jego sprawnego funkcjonowania – wylicza plutonowy.

Uroczysta gala, podczas której odbędzie się inauguracja odznaczenia, odbędzie się 20 stycznia 2017 roku w Warszawie. „Polska Zbrojna” objęła wydarzenie patronatem medialnym. Organizatorzy zapraszają do udziału w uroczystości – wszelkie informacje na temat gali można znaleźć w internecie.


Film: Legion Klub HDK PCK

Idea krwiodawstwa jest mocno zakorzeniona w wojsku i stale się rozwija. Prezes Legionu, weteran poszkodowany w misjach poza granicami kraju (służył w misji UNIFIL – Tymczasowych Siłach Zbrojnych ONZ w Libanie oraz w Afganistanie – VIII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego), od dawna pomaga ludziom. Pierwszy raz honorowo oddał krew w wieku 17 lat za zgodą rodziców. – Od małego widziałem, jak ojciec oddawał krew. Pewnego dnia więc oznajmiłem, że idę z nim. I tak się zaczęło – wspomina. Do dziś oddał 35 litrów tego płynu ratującego życie.

W styczniu 2014 roku powstał Klub HDK PCK Legion. Założyli go obecni i byli żołnierze z Zegrza, którzy w tym miejscu po raz pierwszy oddali swoją krew. Dziś Legion ma już 13 oddziałów – powstały w strukturach większości służb mundurowych (cztery działają w jednostkach wojskowych), a jeden oddział jest internetowy i zrzesza krwiodawców z całej Polski. Członkowie Legionu organizują zbiórki terenowe i stacjonarne, szerzą ideę krwiodawstwa, wspierają krwiodawców, wraz z innymi klubami pracują nad ogólnopolskim systemem zniżek dla nich – „Razem dla Dawców”, znajdują kolejne firmy oferujące rabaty. Razem z popularną marką odzieży patriotycznej stworzyli też dekalog honorowego dawcy krwi wskazujący, jaką drogą powinien podążać dawca.

W Polsce działa ponad 20 wojskowych klubów HDK. Żołnierze pragną też powołania wojskowej rady krwiodawstwa. – Chcielibyśmy, aby w wojskowych strukturach powstał organ opiniodawczo-doradczy, który wspierałby działalność klubów i dowódców jednostek, dając im możliwość wyróżniania czy kreowania idei honorowego krwiodawstwa. Rada miałaby się także zająć promocją wojska i wartości związanych z krwiodawstwem. W jej skład weszliby przedstawiciele wojskowych klubów oraz jednostek, w których organizuje się akcje poboru krwi – roztacza wizję plut. Kowalewski.

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Na straży nieba
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO