moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana dowódcy 1 Brygady Pancernej

6 grudnia w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w garnizonie Wesoła miało miejsce przekazanie obowiązków dowódcy brygady. Z brygadą pożegnał się gen. bryg. Stanisław Czosnek, natomiast dowodzenie objął płk Jan Rydz.

Punktualnie o godzinie 14.00 na placu apelowym dowódca uroczystości ppłk Piotr Terebus złożył meldunek dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Markowi Sokołowskiemu. Po przyjęciu meldunku gen. Sokołowski w towarzystwie gen. Czosnka oraz płk. Rydza powitał sztandar jednostki, dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z uczestnikami uroczystości. Po odczytaniu rozkazu o zmianie na stanowisku dowódcy 1 Brygady Pancernej dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej przedstawił nowego dowódcę brygady i podziękował odchodzącemu.

Następnie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru, podpisanie protokołu przekazania i objęcia dowodzenia oraz złożony został meldunek dowódcy dywizji. Przekazany został również proporzec rozpoznawczy, odznaka brygady i oznaki rozpoznawcze oraz buławy. Szef sekcji wychowawczej mjr Antoni Klóskowski odczytał rozkaz okolicznościowy odchodzącego dowódcy. Żegnając się z brygadą, gen. Czosnek powiedział: – Cieszę się, że dane mi było dowodzić tą brygadą, dowodzić żołnierzami tej brygady i kierować pracownikami resortu obrony narodowej tu pracującymi. Był to dla mnie zaszczyt i honor i – muszę to powiedzieć – duża przyjemność. W kolejnych słowach generał Czosnek zauważył: – To, co zrobiliśmy przez okres mojego dowodzenia, musi być zapisane w annałach brygady, a zrobiliśmy sto pięćdziesiąt procent normy, bo oprócz naszej normalnej działalności szkoleniowej wykonywaliśmy wiele innych zadań pozaplanowych, jak chociażby związanych z dzisiejszą wizytą ministra. Podsumowując swoje wystąpienie, gen. Czosnek podkreślił: – Z tej brygady odchodzę z pięknymi wspomnieniami.

Obejmujący dowodzenie płk Rydz stwierdził: – Gdy dwadzieścia pięć lat temu jako młody podporucznik kwaterowałem w tej brygadzie, nigdy bym nie przypuszczał, że zostanę jej dowódcą. Dla mnie to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Wiem, jaka wielka odpowiedzialność stoi przede mną i jakie to dla mnie wielkie wyróżnienie. Wiem również, jak Wy, żołnierze oraz pracownicy wojska, i generał Czosnek wysoko zawiesiliście poprzeczkę, ale obiecuję, że zrobię wszystko, aby utrzymać ten wysoki, bardzo wysoki poziom.

Gen. bryg. Stanisław Czosnek decyzją Ministra Obrony Narodowej dalszą służbę pełnić będzie na stanowisku zastępcy dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Płk dypl. Jan Rydz (ur. 1967 r.) jest absolwentem WSOWP w Poznaniu (1991), Akademii Obrony Narodowej (1998), Kursu Taktyczno-Operacyjnego Integracji z NATO oraz Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych (PSOS). Po ukończeniu poznańskiej szkoły płk. Jan Rydz pełnił służbę na stanowisku dowódcy plutonu czołgów w 29. Pułku Zmechanizowanym i 120. Husarskim Pułku Zmechanizowanym. W 1993 r. objął obowiązki dowódcy kompanii czołgów w tymże pułku. W latach 1994 - 1996 był dowódcą eksperymentalnej kompanii czołgów na PT - 91 w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej. Po ukończeniu AON w 1998 r. płk Jan Rydz przejął obowiązki dowódcy 1 batalionu czołgów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej. Do września 2005 r. pełnił służbę na stanowisku szefa sztabu tej brygady. Następnie, po ukończeniu PSOS w Akademii Obrony Narodowej, od lipca 2006 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Od 08.01 do 01.08. 2008 r. płk Rydz pełnił obowiązki dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Po ukończeniu Studium Polityki Obronnej został Głównym Specjalistą w Zarządzie Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych (G-5) Dowództwa Wojsk Lądowych. 08 września 2010r. objął obowiązki dowódcy 9. Brygady Kawalerii Pancernej. Od 30 lipca 2015 roku do 5 maja 2016r. dowodził 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.
6 grudnia 2016 roku płk Jan Rydz objął obowiązki dowódcy 1 Brygady Pancernej.

Tekst: kpt. Zbigniew Gierczak, mjr Zbigniew Tuszyński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Zbigniew Gierczak

dodaj komentarz

komentarze


Invictus w zimowym stylu
 
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rusza kwalifikacja wojskowa
Będą kolejne „Daglezje-P”
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwszy skok
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szef MON-u w Brukseli
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Spadochroniarze na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
„Avenger” na Monte Cassino
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Śnieg może być groźną bronią
Gwiazdy sportu dają lekcję
Dobrowolsi – czas start!
Skromny początek wielkiej wojny
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Rakietowy szach
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lekcje z frontu
Ślubowanie kadetów OPW
Nowe śmigłowce kawalerii
Bruksela przed szczytem
Wojna o porządek świata
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO