moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomoc dla Afryki

Fundacja „Redemptoris Missio” wysłała do Afryki kolejny transport z pomocą humanitarną. Swój skromny udział w tym wielkim przedsięwzięciu mają również żołnierze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

15 listopada z siedziby Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” wyruszył transport z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Środkowej Afryki. Transport składał się z sześciu ton przyborów toaletowych i środków czystości.

Dary z Poznania pojechały do Wrocławia, tam zostały zapakowane do kontenera. Przy współpracy z Fundacją „Serce dla Afryki” wyruszą do Gdyni i drogą morską do portu Duala w Kamerunie. Na miejscu dary przejadą przez cały Kamerun aż do Republiki Środkowej Afryki, a misjonarze rozdysponują pomoc między prowadzone przez siebie placówki. Przybory toaletowe i środki czystości, w tym szczoteczki i pasty do zębów, powinny dotrzeć do Kamerunu w połowie grudnia i będą stanowić dla afrykańskich dzieci wspaniały prezent bożonarodzeniowy.

W zeszłym tygodniu Fundacja Pomocy Humanitarnej zakończyła akcję „Kup Pan szczotkę!”. Akcja trwała dwa miesiące i przyniosła olbrzymie ilości szczotek i past do zębów. Zebrano ponad 47 tys. szczoteczek i 24 tys. past do zębów o łącznej wadze sześciu ton! Kolejne dary będą jeszcze spływały do fundacji przez najbliższe kilka tygodni. Akcja „Kup Pan szczotkę!” została zapoczątkowana w związku z wyjazdem wolontariusza fundacji - stomatologa Krzysztofa Gniazdowskiego do Kamerunu. Tam od ponad pięciu lat przy misji w Abong - Mbang działa polski gabinet stomatologiczny. Fundacja „Redemptoris Missio” zapewnia stałą obecność stomatologa w tym miejscu. Dzięki pierwszej edycji akcji misjonarze rozpoczęli naukę mycia zębów dla uczniów prowadzonych przez siebie szkół i przedszkoli. Drugą edycję akcji zorganizowano na prośbę samych misjonarzy. Zebrane w zeszłym roku szczoteczki już się zużyły, a w niektórych szkołach dzieci zabrały je ze sobą do domu jako nagrodę na koniec roku.

Afrykańczycy mieszkający w tej części Kamerunu, w której działa polski gabinet, najczęściej czyszczą zęby za pomocą patyczków, ale, jak twierdzą stomatolodzy, nie jest to dobra metoda profilaktyki próchnicy. Z bólem zęba Afrykańczycy żyją latami, czasem korzystają z usług wyrywacza zębów lub czarownika. Dentysta w Abong-Mbang jest jedynym stomatologiem w promieniu 200 km. Wraz z darami wysyłano do misjonarzy również ulotki opracowane przez stomatologów w języku francuskim i sango z dokładną instrukcją mycia zębów. Oprócz past i szczoteczek do misjonarzy trafi również mydło oraz narzędzia stomatologiczne do gabinetów w Kamerunie i w Republice Centralnej Afryki.

W pakowaniu transportu pomogli żołnierze ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. To taka mała pomoc, którą żołnierze mogli zaoferować. Zresztą to nie pierwszy raz, kiedy żołnierze poznańskiej SPWLąd pomagają. Staramy się pomagać na miarę naszych możliwości, akcja „Kup Pan szczotkę!” to kontynuacja współpracy z Fundacją „Redemptoris Missio”. – Uczestniczyliśmy już w akcjach „Ołówek dla Afryki”, „Puszka dla Maluszka” w kwietniu 2015 roku czy przy pakowaniu pomocy po powodzi na Bałkanach w maju 2014. Trzeba pomagać, żołnierze o tym wiedzą – podsumował udział w akcji komendant SPWLąd – st. chor. sztab. Paweł Urbański.

Tekst: Fundacja „Redemptoris Missio”, st. chor. Marcin Szubert

red. PZ

autor zdjęć: archiwum Fundacji „Redemptoris Missio”, SPWLąd

dodaj komentarz

komentarze


Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
 
Rozejm na Morzu Czarnym? Tak przynajmniej twierdzi Biały Dom
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Wyrok za tragiczny wypadek
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Wielka lekcja
Wielkie czyszczenie poligonów
Motocykliści na weterańskim szlaku
Pamięć ofiar
Więcej na mieszkanie za granicą
Bliżej wojska
Power is Here
Viva Polaki! Viva liberatori!
Pracowity dyżur Typhoonów
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa
Kadisz za bohaterów
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Blekinge znaczy duch
Priorytety dla Tarczy Wschód
Kolejowy sabotaż udaremniony
Czy z „zetek” będą żołnierze?
Tysiące świątecznych kartek dla żołnierzy
„Pułaski” na Atlantyku
Szef MON-u złożył życzenia żołnierzom w Krakowie
Pokój nie obroni się sam
Parlamentarzyści UE o bezpieczeństwie Europy
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Bez technologii nie ma bezpieczeństwa
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy niebawem wylecą do Libanu
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Sport kształtuje mentalność
Spokojnych świąt na granicy!
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Double Eagle – podwodny tropiciel
Walka z ogniem trwa
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
GROM pod ostrzałem
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Pierwsza misja Gripenów
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uważaj, gdzie robisz selfie!
Podniebne wsparcie sojuszników
Test wytrzymałości
Rodzina na wagę złota
Więcej polskiego trotylu dla USA
Ocalić resztki światła ukryte w sercu
Polskie F-16 w służbie NATO
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Pani oficer za sterami Jastrzębia
Strażnik nieba
Razem w walce ze skażeniami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO