moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kosmiczne ambicje Politechniki Warszawskiej i PGZ

Jeśli utrzymamy zapowiadany poziom finansowania prac badawczo-rozwojowych, to za pięć lat zbudujemy polskie rakiety zdolne wynieść na orbitę niewielkiego satelitę – zapowiada prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. Pieniądze na badania i studia doktoranckie w dziedzinie technik rakietowych i kosmicznych wyłoży m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa.


Zacieśnienie współpracy z uczelniami wyższymi to pomysł obecnego kierownictwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej na to, by firmy wchodzące w skład holdingu mogły opracowywać nowoczesne i innowacyjne produkty wojskowe. W ostatnim roku PGZ podpisała listy intencyjne oraz porozumienia o współpracy m.in. z Politechniką Wrocławską, Akademią Sztuki Wojennej (dawną Akademią Obrony Narodowej) oraz Wojskową Akademią Techniczną.

Jedną z najbliższych Grupie uczelni jest jednak – obok WAT – Politechnika Warszawska. Wczoraj PGZ i PW ogłosiły, iż przekuwają w czyny styczniową deklarację o wspólnych badaniach nad technologiami podwójnego przeznaczenia (wojskowego i cywilnego), a przede wszystkim – nad ich komercjalizacją. – Co z tego, że potrafimy opracować zaawansowane rozwiązania, gdy jest wyraźny problem z tym, aby trafiły one do produkcji seryjnej i do klienta – tłumaczył w styczniu cel tej współpracy prof. Jan Szmidt, rektor uczelni.

27 października zbrojeniowy holding zobowiązał się m.in. do finansowania badań nad technologiami rakietowymi i kosmicznymi, które prowadzą studenci Politechniki Warszawskiej. – Inżynierowie wykształceni na tej uczelni pracują dla największych koncernów obronnych na świecie. Chcemy ten potencjał wykorzystać do rozwoju polskiej myśli technologicznej, zwiększenia innowacyjności produkcji oraz podniesienia bezpieczeństwa kraju – wyjaśniał Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zadeklarował jednocześnie, że PGZ będzie współfinansowała studia doktoranckie w dziedzinie technik rakietowych i kosmicznych.


Profesor Jan Szmidt jest przekonany, że współpraca pomiędzy Grupą a Politechniką Warszawską pomoże w opracowywaniu innowacyjnych, kosmicznych i rakietowych technologii. Jego politechnika od dawna współpracuje z największymi, światowymi koncernami zbrojeniowymi – takimi jak Raytheon, Thales, Lockheed Martin czy Airbus – więc zdaniem rektora jest ona dla PGZ idealnym partnerem. – Jeżeli utrzymamy zapowiadany poziom finansowania prac badawczo-rozwojowych, to za pięć lat będziemy mogli zbudować polskie rakiety zdolne wynieść na orbitę niewielkiego satelitę – zapowiedział rektor uczelni.

O realności tych zapowiedzi mają świadczyć dotychczasowe dokonania studentów Politechniki Warszawskiej, a dokładniej – członków Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA), działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Zbudowali oni i wystrzelili do tej pory trzy niewielkie rakiety: Amelię 1, Amelię 2 i H1, a od 2013 roku pracują nad pociskiem o nazwie TuCAN, który posłuży do wystrzelenia na wysokość kilku kilometrów ośmiu amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów. Konstrukcja tej rakiety ma umożliwić jej wielokrotne użycie, bowiem po starcie ma ona opaść na ziemię na spadochronach umieszczonych w dwóch częściach – głównej i silnikowej. Swój pierwszy lot TuCAN odbędzie w najbliższą sobotę – 29 października, na poligonie artyleryjskim pod Toruniem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Politechnika Warszawska

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Nowe zadania szefa SKW
Gry wojenne w szkoleniu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Orzeł dla bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO