10 Kompania Rozpoznawcza Strzelców Konnych z 10 Brygady Kawalerii Pancernej przeprowadziła szkolenie strzeleckie z organizacjami proobronnymi.
Żołnierze rozpoznania szkolili adeptów wojskowości 19 października na strzelnicy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. W pierwszej kolejności uczestników podzielono na kilka grup. Członkowie organizacji zapoznawali się między innymi z: budową broni, postawami strzeleckimi, mogli też poćwiczyć swoją celność strzelając do tarczy.
Szef szkolenia Samodzielnej Jednostki Strzeleckiej 3006 Nowa Sól Arkadiusz Śliwiński stwierdził podczas szkolenia: – Są trzy cele, dla których organizacje proobronne są tworzone. Pierwszym z nich jest przygotowanie młodzieży do zawodowej służby wojskowej. Tu możemy się pochwalić, że bardzo duża ilość członków naszej jednostki decyduje się na rozpoczęcie służby wojskowej, między innymi w 10 BKPanc. Drugi kierunek naszej działalności to krzewienie pozytywnych postaw patriotycznych i obronnych wśród najmłodszych. Realizowane poprzez udział w zajęciach dla młodzieży między innymi ze Związku Harcerstwa Polskiego. Natomiast trzeci przyświecający nam cel to przygotowanie się do wejścia w struktury obrony terytorialnej.
Arkadiusz Śliwiński zapytany o szkolenie w 10 BKPanc dodał: - Z jednostką w Świętoszowie współpracujemy już od ponad trzech lat. Przyjeżdżamy średnio kilka razy w roku, a współpracę rozpoczęliśmy od szkolenia z dywizjonem przeciwlotniczym, którego ówczesny dowódca – podpułkownik Robert Nikonowicz przyjął nas jak swoich. Odbyliśmy tam bardzo merytoryczne i dobrze przygotowane szkolenia, odpowiadające naszym oczekiwaniom. W tym roku w czerwcu braliśmy również udział w ćwiczeniu „Puma-16” jako kompania obrony terytorialnej. Podczas obecnego szkolenia natomiast mieliśmy już zajęcia z saperami i żołnierzami batalionu zmechanizowanego. Ta współpraca jest dla nas bardzo owocna ze względu na to, że możemy się wiele nauczyć i przenieść to na grunt Samodzielnej Jednostki Strzeleckiej 3006 Nowa Sól i realizowanych tam zajęć. Szkolimy się w weekendy po 6–8 godzin. Dzień rozpoczynamy porannym apelem i obowiązkowo zaprawą. Potem powtarzamy elementy musztry i regulaminów, a następnie realizujemy dalsze punkty naszego programu.
Tym razem na szkolenie do Świętoszowa przyjechało z terenu Lubuskiego 26 osób w przedziale 15-18 lat oraz 18 wzwyż, nawet do 45 roku życia.
Tekst: szer. Natalia Wawrzyniak
autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak
komentarze