moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walki wręcz w 16 Dywizji

W 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej w dniach 18-19 października odbyło się dwudniowe szkolenie walki wręcz dla żołnierzy i instruktorów z jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

W szkoleniu udział wzięło 134 żołnierzy ze wszystkich jednostek 16 PDZ (w tym 62 żołnierzy z 15 GBZ). W większości byli to instruktorzy samoobrony i walki w bliskim kontakcie. Z uwagi na ogromną liczbę uczestników oraz doskonałe warunki treningowe szkolenie odbywało się w oparciu o Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Giżycku dzięki uprzejmości i życzliwości dyrektora COS Giżycko Pawła Ćwikowskiego.

Szkolenie miało na celu doskonalenie wiedzy i umiejętności instruktorów walki wręcz z 16 PDZ oraz omówienie zmian w technikach, które zwiększają bezpieczeństwo żołnierza, bazując na doświadczeniach żołnierzy z misji w Iraku i Afganistanie.

W czasie kursu pracowano na podstawowych technikach z bronią, obronami przed odebraniem broni, atakami nożem. Szkolenie pokazało różnice między technikami sportowymi a technikami militarnymi, omawiano zmiany w technikach w sytuacji wykonywania obron karabinkiem w działaniach pojedynczego żołnierza, jak i w sytuacji działania żołnierza w składzie drużyny, wzajemnego ubezpieczania, bezpiecznych kątów, gdzie przemieszczać się po wykonaniu techniki, wszystko w myśl zasady: każda technika równa się taktyka.

Szkolenie prowadził kpt. Tomasz Dembiński, instruktor krav magi (czarny pas) trener i zawodnik zwycięskiej reprezentacji 16 PDZ, który nadzoruje szkolenie instruktorów i żołnierzy w 15 GBZ, oraz Arkadiusz „Motyl” Dembiński, instruktor krav magi (czarny pas), były operator JW Grom, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, zdobywca Pucharu Świata w kickboxingu.

Prostota i skuteczność systemu samoobrony i krav magi prezentowana na szkoleniu po raz kolejny ukazała, że idealnie nadaje się do szkolenia żołnierzy. Wśród szkolonych było bardzo wielu zawodników różnych sportów i systemów walki (MMA, boks, kickboxing, karate, judo), którzy dzięki szkoleniu zobaczyli, na jakie aspekty taktyczne trzeba zwrócić uwagę w czasie walki wręcz.

Należy zauważyć, iż szkolenie zostało zorganizowane w 15 GBZ, gdzie walka wręcz jest bardzo szeroko rozpropagowana wśród żołnierzy, w wyniku czego w brygadzie jest ponad 80 instruktorów uprawnionych do prowadzenia zajęć z walki wręcz. Umiejętności zawiszaków można było podziwiać w czasie obchodów święta 15 GBZ, gdzie zaprezentowano największy w historii Wojska Polskiego pokaz wyszkolenia walki wręcz, w którym udział wzięło 240 żołnierzy. Również w tym roku żołnierze brygady stanowili trzon reprezentacji 16 PDZ, która zdobywając 12 medali wygrała Mistrzostwa Wojska Polskiego Walki w Bliskim Kontakcie.

Tekst: kpt. Tomasz Dembiński

red. PZ

autor zdjęć: Archiwum 15 GBZ

dodaj komentarz

komentarze


Premier powołał nową wiceminister obrony
Królestwo pojazdów
Wsparcie ma znaczenie
At the Controls of F-35A Husarz
Kraków zaprosił weteranów
Zbrodnicza farsa
Koło zamachowe gospodarki
Marsz gąsienicowych kolumn
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Stała baza wojsk USA w Polsce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Umowa na pociski do Patriotów
Sportowe jubileusze
Krok w stronę pokoju
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Niebo bez dominacji
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Polski wkład w operację „Overlord”
Podchorążowie w dżungli
Orka tuż, tuż
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Równanie z „Iksem”
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
AMW oferuje mieszkania
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Sonda dla Jastrzębia
Bez zmian w emeryturach
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Minister obrony RFN w Polsce
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Podróż w ciemność
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Ważne decyzje w Brukseli
Pancerny Poznań
Akcja na jeziorze
Sojusz Madrytu i Warszawy
Apetyt Smoka rośnie
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Święto DGRSZ
Powietrzne cysterny dla Polski
Grot A3 – zobacz jak wygląda
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Musztra i marsz ubezpieczony
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Strzała weterana” spaja środowisko
Polska szykuje się do produkcji Panter
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zełenski traci Order Orła Białego?
Mundur, medale i duma
Ratunek na polu walki
Śmierć w sercu Azji
Szermierze i pięściarki na podium
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO