moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minigun: idealna broń dla specjalsów

Trzy tysiące pocisków w ciągu zaledwie minuty! Taką szybkostrzelnością może się pochwalić tylko Minigun M-134D. Wielolufowe karabiny maszynowe tego typu wojska specjalne kupiły rok temu. – Kończymy indywidualne szkolenie z obsługi broni i ruszamy na trening poligonowy – mówi jeden z operatorów.

Większość żołnierzy wojsk specjalnych doskonale zna ten typ karabinu. Korzystali z niego podczas misji w Iraku i Afganistanie. – Miniguny wypożyczali nam Amerykanie. Karabiny były montowane głównie na pokładzie śmigłowców Black Hawk. To broń o potężnej sile rażenia, która nieraz sprawdziła się w walce. Chociażby podczas misji bezpośredniego wsparcia lotniczego wojsk – mówi żołnierz jednej z jednostek wojsk specjalnych.

Kilka sztuk wielolufowych karabinów maszynowych wojska specjalne kupiły w ubiegłym roku. W planach są także kolejne zakupy tej broni. – Zgodnie z przepisami, zanim operatorzy zaczną używać tych karabinów, muszą przejść odpowiednie szkolenie. Niedługo zakończymy fazę szkolenia indywidualnego strzelców i wprowadzimy broń do działań bojowych – tłumaczy „Suchy”, żołnierz jednostki GROM.

Miniguny M-134D są produkowane przez amerykańską firmę Dillon Areo. Jest to broń pokładowa, montowana w śmigłowcach, na różnego rodzaju łodziach oraz pojazdach. Specjalsi wykorzystują ją głównie w pojazdach typu Hummer, samochodach terenowych i na łodziach specjalnych.


Film: Michał Niwicz, Ewa Korsak/ portal polska-zbrojna.pl

Karabin waży około 30 kilogramów i ma nietypową konstrukcję. Tworzy ją sześć obrotowych luf, które połączono tytanowym pierścieniem. Lufy wykończone są specjalną osłoną, która pełni funkcję tłumika płomieni. Minigun jest bronią napędową. Można podłączyć go do zasilania zewnętrznego, czyli korzystać np. z zasilania pojazdu lub śmigłowca albo używać baterii. – To duża zaleta tej broni. Gdyby doszło do awarii elektryki w wozie bojowym, możemy nadal prowadzić ogień, zmieniając jedynie źródło zasilania – wyjaśnia żołnierz. Karabin ma dwa języki spustowe dla prawo- i leworęcznych operatorów. Ponadto broń można podłączyć do systemu łączności w każdym pojeździe. – To pozwala porozumiewać się z załogą bez odrywania rąk od Miniguna – przyznaje jeden z operatorów.

Żołnierze podkreślają, że największymi zaletami broni są celność i szybkostrzelność. W ciągu 5 sekund można wystrzelić 50 razy, co daje 3 tysiące wystrzelonych pocisków w czasie minuty. Amunicja do karabinu jest pobierana automatycznie ze skrzyń zaopatrzonych w 3 lub 5 tysięcy nabojów.

Skuteczny ogień można prowadzić do celów oddalonych o kilometr. Broń jest przeznaczona do rażenia wojsk przeciwnika i nieopancerzonych pojazdów. – Sprawdzi się także podczas ostrzału łodzi czy nisko przelatujących śmigłowców – dodaje żołnierz wojsk specjalnych.

Ale to nie wszystko. Do Miniguna specjalsi mogą także zamontować system, który oświetla cele za pomocą znacznika laserowego. W jakich sytuacjach może się to przydać? – Na przykład wtedy, gdy strzelec w śmigłowcu lub pojeździe zidentyfikuje zagrożenie, a podświetlając cel ułatwi ostrzał artylerzystom – mówi.

Amerykańscy żołnierze używali pierwszych karabinów tego typu podczas wojny wietnamskiej. Obecnie wojsko dysponuje różnymi wersjami tej broni. Różnią się one tzw. szybkostrzelnością i formą napędu (np. elektryczny, pneumatyczny). Minigun M-134D mają w uzbrojeniu amerykańscy specjalsi, marynarze, lotnicy i marines. Ponadto korzystają z niego siły zbrojne Jordanii, Kolumbii i Bahrajnu.

Kilka sztuk wielolufowych karabinów maszynowych Minigun w wersji „G” znajduje się także w wyposażeniu polskich sił powietrznych. Karabiny montowane są na pokładzie śmigłowców Mi-17.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~evo
1476711120
A tutaj nasz nie taki mini http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/19792?t=Powstanie-nowy-modul-uzbrojenia-dla-okretow-
72-86-FC-F3

Pytania o europejską tarczę
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
Pierwsi na oceanie
Na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ta ziemia do Polski należy…”
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
I zdobyliśmy!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO